گره کور تامین خاک معدنی
رئیس تامین مواد معدنی شرکت کالسیمین عنوان کرد:

گره کور تامین خاک معدنی

رئیس تامین مواد معدنی شرکت کالسیمین گفت: به عنوان یک تولیدکننده باید از نظر تامین مواد اولیه بدون دغدغه باشیم و بتوانیم بدون هیچ وقفه‌ای به تولید بپردازیم اما متاسفانه به وقوع پیوستن این خواسته توسط سیاست‌‌گذاری‌های غلط در خصوص توزیع خاک معدنی بعید به نظر می‌رسد.

قربانی درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در ارزیابی نحوه اختصاص سهمیه‌های خاک معدنی به تولیدکنندگان و قیمتی که برای آن در نظر گرفته می‌شود، اظهار داشت: توجه داشته باشید که در حال حاضر، متاسفانه سهمیه‌ای در کار نیست تا بتوان در خصوص نحوه تخصیص آن به تولیدکنندگان و اینکه آیا به درستی و به عدالت بین همه واحدها توزیع می‌شود یا خیر، صحبتی به میان آورد.

وی افزود: هم‌اکنون با گذشت هشت ماه از سال 1400، حتی یک گرم خاک معدنی از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران دریافت نکرده‌ایم و این تنها مشکل این واحد نیست بلکه سایر تولیدکنندگان هم با این معضل بزرگ روبه‌رو هستند. باید در این خصوص از مدیران ارشد شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت‌وگو شود تا بتوان به پاسخ سوالات دست یافت اما متاسفانه هیچ یک از مسئولین آن شرکت، تاکنون پاسخگویی در این خصوص نداشته‌اند.

عدم توزیع سهمیه‌های خاک معدن انگوران

این فعال صنعت سرب و روی در ادامه بیان کرد: این در حالی است که تنها شرکت کالسیمین دچار معضل کمبود مواد اولیه ناشی از عدم دریافت سهمیه خاک معدنی نیست؛ به نوعی تمام شرکت‌ها در سال 1400، طی هشت ماهی که ار این سال گذشته است، هیچ سهمیه‌ای نتوانستند دریافت کنند تا به تولید شمش روی بپردازند.

رئیس تامین مواد معدنی شرکت کالسیمین همچنین خاطرنشان کرد: برای اطلاع دقیق از اینکه چه اعدادی طبق چه فرمولی و با چه دیدگاه و منظری برای تعیین سهمیه خاک معدنی مورد نیاز واحدهای فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید مستقیم از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گزارش مبتنی بر این موضوعات دریافت شود.

قیمت روی رو به رشد بوده است

قربانی در ارتباط با ارزیابی روند قیمت خاک معدنی گفت: در حال حاضر باید به این نکته اشاره داشت که خاک معدنی محتوی فلز روی و تمام نوسانات قیمتی که برای آن اتفاق می‌افتد، تابعی از قیمت‌های اعلام شده در بازار جهانی یا بورس فلزات لندن است. اگر بخواهیم از ابتدای سال 1400 ارزیابی در مورد روندی که قیمت خاک معدنی روی طی کرده است صحبت کنیم، باید عنوان کرد که قیمت کاهشی را این ماده معدنی تجربه نکرده و قیمت روی صرفا رو به رشد بوده است؛ چراکه قیمت در LME نیز سیر صعودی را طی کرده است.

20 درصد ظرفیت تولید فعال است

وی در تکمیل صحبت خود تاکید کرد: با توجه به اینکه تمرکز شرکت بر تولید شمش روی است، نیاز به خاک معدنی به شدت اساسی است. بنابراین ما امسال برای تولید محصول، از ذخایر قبلی خود استفاده کردیم و تا حدودی اجازه ندادیم دستگاه‌ها و ماشین‌آلات فعال در خطوط تولید شرکت به دلیل عدم دریافت خاک معدنی از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، خاموش شوند. می‌توان تخمین زد که تقریبا 80 درصد ظرفیت تولید شرکت غیر فعال است و تنها با حدود 20 درصد ظرفیت، تولید شمش روی را دنبال می‌کنیم.

میزان سهمیه، کمتر از نیاز واقعی واحدهای فرآوری است

رئیس تامین مواد معدنی شرکت کالسیمین عنوان کرد: باید به این مورد اشاره داشت که میزان سهمیه‌هایی هم که برای عرضه به شرکت‌ها در نظر گرفته شده‌اند، بسیار کمتر از میزان نیاز واحدهای فرآوری است و به شرکت‌ها به تناسب عددی که در پروانه‌های بهره‌برداری آن‌ها ثبت شده، سهمیه تعلق نمی‌گیرد. متاسفانه برای رفع این معضل تاکنون اقدام موثری از جانب مسئولین امر صورت نگرفته و شرکتی که تامین‌کننده اصلی خاک معدن است، با سیاست‌گذاری‌های نادرست به این چالش بزرگ دامن زده و در صدد رفع آن تاکنون برنیامده است.

افت سودآوری و فروش

قربانی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه بازار فروش شمش روی این شرکت را چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: در مقایسه میزان فروشی که با مدت مشابه سال 1399 و همچنین سال‌های گذشته داشته‌ایم، باید بیان کرد که متاسفانه از بازار فروش محصولات ضعیفی برخوردار بودیم که این اتفاق شامل حال فروش محصولات شرکت‌های دیگر نیز شده است. البته این به آن معنی نیست که هیچ محصولی به فروش نرسانده باشیم. میزان درآمدی که از محل فروش شمش روی به دست آوریم نامطلوب بوده است و نتوانسته‌ایم سودآوری خوبی را تجربه کنیم. هم در این شرکت و هم در واحدهای فرآوری دیگر، مشکلات عدیده‌ای نظیر نوسانات قیمت در بازار جهانی، تغییرات لحظه‌ای قیمت مواد اولیه و تاثیرگذاری مستقیم روی هزینه تولید، نوسانات پیش‌بینی نشده که بر درآمد حاصل از فروش محصولات تاثیر دارند و ...، ایجاد شده است که همه تولیدکنندگان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با این موانع تولید هستند.

به هر نحوی بتوانیم، ماده اولیه تامین خواهیم کرد

این فعال صنعت شمش روی در ارتباط با منابع تامین مواد اولیه یادآور شد: به غیر از تهیه ماده معدنی مورد نیاز از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، از هر منبعی که در دسترس باشد و بتوانیم، خاک معدنی خریداری می‌کنیم. تفاوتی ندارد که این منابع داخلی یا در خارج از کشور مستقر باشند؛ صرفا با توجه به نقدینگی که در اختیار داریم، به تامین نیاز خود به خاک روی می‌پردازیم.

وی در انتها تاکید کرد: همه تولیدکنندگان نیز قاعدتا برای تامین مواد اولیه، به هر طریقی که بتوانند نیاز خود را تهیه می‌کنند که برای خرید هم روش‌های متنوعی مانند خرید نقدی، اعتباری و اقساطی خاک معدنی، روش ورود موقت کالا که در ازای خرید خاک معدنی شمش روی تحویل کارخانه تامین‌کننده ماده اولیه مورد نیاز داده می‌شود و...، وجود دارد که هر چند همه روش‌ها دردسرهای خاص خود را دارند، اما باید به نحوی که می‌توانیم نیاز خود را تامین کنیم تا خطوط تولید از فعالیت باز نایستند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: