پروژه‌های تولید کود شیمیایی توسط دو شرکت بزرگ فلزی/ جانمایی کارخانه اسید فسفریک در منطقه ویژه خلیج فارس
قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران مطرح کرد:

پروژه‌های تولید کود شیمیایی توسط دو شرکت بزرگ فلزی/ جانمایی کارخانه اسید فسفریک در منطقه ویژه خلیج فارس

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران گفت: شرکت‌های «ملی صنایع مس ایران» و «معدنی و صنعتی گل‌گهر»، در راستای رعایت مسائل زیست‌محیطی، پروژه‌هایی را برای تولید کود شیمیایی با استفاده از ترکیبات آلاینده خروجی از دودکش واحدهای تولیدی تعریف کرده‌اند که نه تنها ارزش افزوده بالایی را برای این شرکت‌ها به همراه خواهد داشت، بلکه به کاهش واردات برخی از کودهای شیمیایی کمک چشمگیری خواهد کرد.

کریم خدایاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: شرکت مشیران از 1381 فعالیت خود را در عرصه معدن و صنایع معدنی کشور با اجرای پروژه‌ها آغاز کرد و در همین سال، اجرای پروژه‌ای در شرکت ملی صنایع مس ایران را در اختیار گرفت. خوشبختانه با توجه به کیفیت اجرای پروژه و مقبولیت در نزد کارفرما، این همکاری همچنان ادامه دارد.

وی افزود: شرکت مشیران طی 20 سال گذشته پروژه‌های نسبتا زیادی را برای شرکت ملی صنایع مس ایران اجرا کرده است. ازجمله این پروژه‎‌ها می‌توان به احداث کارخانه تغلیظ فاز 1 سونگون و ساخت تیکنرهای پنجم مجموعه مس سرچشمه اشاره کرد که یکی از بزرگ‌ترین تیکنرهای دنیا برای آبگیری است. در این پروژه که سه تیکنر سرچشمه را آمریکایی‌ها و یکی دیگر را سوئدی‌ها ساخته بودند، خوشبختانه تیکنر پنجم را شرکت مشیران به همراه یک شرکت دیگر تولید کرده و به میزان بالایی بومی‌سازی شده است. در نتیجه تجربه بسیار خوبی را هم در شرکت مشیران و هم برای شرکت ملی مس رقم زدیم.

تولید اسید فسفریک توسط شرکت مس

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران خاطرنشان کرد: شرکت مشیران علاوه بر پروژه‌های یاد شده، در دیگر پروژه‌های شرکت مس نیز حضور فعال داشته که شامل سد باطله، احداث مخازن ذخیره آب، احداث ایستگاه پمپاژ باطله که بزرگ‌ترین ایستگاه‌های پمپاژ باطله دنیا هستند، می‌شوند. در حال حاضر نیز همکاری با شرکت مس ادامه دارد و مشیران مجری پروژه انتقال آب خلیج فارس به داخل مجموعه سرچشمه است. همچنین شرکت ما احداث کارخانه تولید اسید فسفریک در منطقه ویژه خلیج فارس را بر عهده دارد که یکی از پروژه‌های بسیار مهم نه تنها برای شرکت مس، بلکه برای صنایع کشور محسوب می‌شود.

خدایاری در توضیح اهمیت اجرای پروژه اسید فسفریک بندرعباس عنوان کرد: کارخانه اسید فسفریک شرکت ملی صنایع مس ایران می‌توان ماده اولیه و پایه تولید کود شیمیایی فسفر را برای کشاورزی کشور فراهم کند. هم‌اکنون در حال انجام فرایند مهندسی این پروژه هستیم. در این رابطه نیز شرکت مس تلاش می‌کند پروژه را هر چه سریع‌تر به مرحله اجرا برساند و بتواند کمکی را در جهت کود مورد نیاز کشور صورت دهد.

وی یادآور شد: شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مس کشور، از سنگ معدن سولفیدی برای تولید کاتد مس استفاده می‌کند که در سال‌های گذشته به دلیل اینکه یکی از گازهای خروجی دودکش‌های این شرکت، گاز اکسید سولفور بود، این شرکت ناچار شد برای جلوگیری از آلایندگی واحدهای تولیدی خود و حل معضل زیست‌محیطی، اقدام به احداث یک کارخانه پالایشگاه، انتقال گاز خروجی واحدهای آلاینده و تولید اسیدسولفوریک کند. به این ترتیب دیگر گاز سولفور به جو وارد نمی‌شود و یک محصول دیگر تولید خواهد شد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران ادامه داد: خود محصول کارخانه اسید سولفوریک با اینکه به جهت جلوگیری از آلایندگی احداث شده است اما می‌تواند بعدها معضلاتی را به وجود آورد. بنابراین شرکت ملی صنایع مس ایران پروژه‌ای را تعریف کرد که اسید سولفوریک تولیدی از پالایشگاه‌ها با استفاده از خاک فسفات، به اسید فسفریک تبدیل می‌شود. لازم به ذکر است که اسید فسفریک پایه تمام کودهای شیمیایی برای کشاورزی است.

خدایاری در توضیح علت جانمایی پروژه کارخانه تولید اسید فسفریک در استان هرمزگان و منطقه ویژه خلیج فارس به جای استان کرمان یا استان آذربایجان شرقی که واحدهای پالایشگاه در آن مکان‌ها قرار دارند، گفت: کشور ما از دیرباز اقدام به واردات کود فسفاته، اسید فسفریک و فسفات می‌کرد که فسفات ماده اولیه تولید اسید فسفریک و کود فسفاته به شمار می‌رود. بنابراین یکی از علل جانمایی واحد تولید اسید فسفریک در منطقه ویژه خلیج فارس، دسترسی به آب‌های آزاد برای واردات فسفات بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: علت دوم جانمایی کارخانه اسید فسفریک در منطقه ویژه خلیج فارس، تامین آب بوده است. باید توجه داشت که بسیاری از نقاط کشور هم‌اکنون درگیر بحران آب هستند و بنابراین احداث چنین واحدهایی در کنار دریا، می‌تواند سبب شود آب دریا برای واحدها به کار رود. ضمن اینکه محصول تولیدی نیز در صورت نیاز می‌تواند با توجه به نزدیکی به دریا و اسکله‌ها، جنبه صادراتی داشته باشد. در نتیجه احداث واحد اسید فسفریک در کنار دریا از هر منظر بسیار سودبخش خواهد بود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران به جهت دسترسی به امکانات منطقه ویژه خلیج فارس، زمینی را در این منطقه خریداری کرده و طرح توسعه اسید فسفریک را در آن تعریف کرده است زیرا امروزه اکثر شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی توسعه واحدهای خود را در کنار دریا قرار می‌دهند. علت انتخاب سواحل برای محصولات معدنی حجیم بودن میزان تولید این شرکت‌ها است و خوشبختانه کشور ما نیز با توجه به دسترسی بسیار گسترده به سواحل از سواحل سیستان و بلوچستان تا هرمزگان و خوزستان، اقدام به احداث اسکله‌های گوناگون کرده است و در کنار آن نیز مجموعه‌های بزرگ معدنی، صنعتی و پتروشیمی نیز احداث شده‌اند.

خدایاری بیان کرد: طرح توسعه ذوب سونگون اخیرا به پیمانکار ابلاغ و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. در این رابطه یکی از شرکت‌های زیرمجموعه مشیران نیز نماینده تکنولوژی ذوب مد نظر است. بنابراین مشیران نیز به نوعی در اجرای طرح ذوب سونگون با شرکت ملی صنایع مس ایران همراهی می‌کند.

پروژه سولفورزدایی گل‌گهر

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران تصریح کرد: شرکت ما با شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که یکی شرکت‌های بزرگ حوزه معدن و صنایع معدنی کشور و یکی از تامین‌کنندگان مواد اولیه صنعت فولاد کشور به شمار می‌رود، پروژه‌های متعددی را انجام داده است و چندین پروژه را نیز در دست اقدام دارد. به طور مثال، پروژه فاز دوم فیلتراسیون آب که بزرگ‌ترین مجموعه ریکاوری آب با شیوه فیلتر پرس در کشور است، با همکاری یک شرکت خارجی در دست اقدام قرار دارد. پیشرفت پروژه بیش از 90 درصد است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: پروژه دیگری که در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر دنبال می‌کنیم، پروژه سولفورزدایی از سنگ‌آهن است. چراکه موضوع گاز سولفور که از خروجی دودکش‌های واحدهای گندله‌سازی در شرکت گل‌گهر خارج می‌شود، آسیب زیست‌محیطی برای منطقه ایجاد می‌کند. به طوری که هم رسوب این سولفور بر روی زمین و هم تنفس برای کارکنان در حال فعالیت در منطقه گل‌گهر مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

خدایاری بیان کرد: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که به مسائل زیست‌محیطی توجه زیادی نشان می‌دهد، پروژه بسیار سنگین سولفورزدایی از گازهای خروجی دودکش‌های واحدهای گندله‌سازی خود را تعریف کرد. از این رو شرکت مشیران قرار است طی یک پروژه، گاز سولفور خروجی از دودکش‌ها را دریافت کند و با پروژه‌ای که اکنون در مرحله مهندسی قرار دارد و امیدوار هستیم طی دو سال آتی به بهره‌برداری برسد، با ترکیب گاز سولفور با آمونیاک، محصول و کود بسیار خوبی با عنوان سولفات آمونیوم تولید کنیم. با توجه به ظرفیتی که برای این پروژه در نظر گرفتیم، حدودا 270 هزار تن کود سولفات آمونیوم در سال تولید خواهیم کرد که این کود بسیار مهم برای کشاورزی کشور نیز بسیار حیاتی است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران تاکید کرد: با اجرای پروژه سولفورزدایی از واحدهای گندله‌سازی گل‌گهر علاوه بر رفع یک معضل زیست‌محیطی بسیار بزرگ از منطقه گل‌گهر، نیاز کشور به یکی از کودهای شیمیایی بسیار مهم برطرف می‌شود. گفتنی است که هم شرکت ملی صنایع مس ایران و هم شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر دو کارخانه مهم را در جهت رشد تولید احداث نمی‌کنند، بلکه احداث این کارخانه‌ها به برطرف کردن مسائل زیست‌محیطی بازمی‌گردد. البته اجرای کارخانه‌های اسید فسفریک برای شرکت مس در بندرعباس و نیز سولفات آمونیوم در سیرجان، ارزش افزوده‌ای را برای این دو شرکت به ارمغان خواهد آورد.

وی ابراز کرد: دو محصول اسید فسفریک و سولفات آمونیوم برای کشاورزی کشور بسیار حیاتی هستند زیرا سال‌ها است که نیاز به این دو محصول از طریق واردات تامین می‌شوند و برای واردات آن‌ها نیز ارز 4200 تومانی اختصاص می‌یابد. ضمن اینکه قیمت محصولات کود شیمیایی هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای بین‌المللی به شدت افزایش یافته است.

تولید الکل برای بنزین

خدایاری با بیان اینکه یک پروژه بسیار مهم دیگر شرکت مشیران که به مسائل زیست‌محیطی باز می‌گردد، پروژه‌های بایواتانول است، عنوان کرد: پروژه‌های بایواتانول متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) است که یکی از آن‌ها در کرمانشاه و دیگری در گچساران هستند و پروژه کرمانشاه حدود 70 درصد پیشرفت دارد و امیدواریم در شهریور سال آینده به بهره‌برداری برسد. بایواتانولی که در این واحد تولید خواهد شد، برای افزودن به بنزین و افزایش اکتان آن از چهار به هشت بوده که در دنیا مرسوم است. بنابراین طرح بایواتانول نیز به نوعی به مسائل زیست‌محیطی بازمی‌گردد تا کیفیت بنزین مصرفی در کشور افزایش یابد و از آلایندگی بیش از حد هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی جلوگیری به عمل آید.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران مطرح کرد: در کارخانه بایواتانول کرمانشاه روزانه 200 هزار لیتر الکل اتانول تولید خواهد شد که مواد اولیه آن از ذرت خواهد بود. بخشی از محصول که از باقی‌مانده ذرت تولید می‌شود نیز به عنوان خوراک دام و طیور غنی شده از پروتئین بدون چربی به مصرف بازار داخلی خواهد رسید.

در جانمایی دخالتی نداریم

خدایاری تصریح کرد: شرکت مشیران در جانمایی و سیاست‌گذاری شرکت‌های کارفرما دخالتی ندارد و جانمایی‌ها و میزان تولید در نظر گرفته شده، توسط شرکت‌های طرف قرارداد مشخص می‌شود. با این حال، امیدوار هستیم طرح‌ها عمدتا در نقاطی در نظر گرفته شود که برای مردم آن منطقه سودمند باشد و مردم بتوانند از وجود کارخانه مورد نظر بهره‌مند شوند. البته ممکن است شرکت کارفرما در طرح خود از شرکت مشیران جانمایی را نیز درخواست کند که در این صورت شرکت مشیران، مشاوره لازم را به شرکت‌ها خواهند داد.

مشکلات اقتصادی به پیمانکارها فشار آورده است

قائم مقام مدیرعامل شرکت مشیران خاطرنشان کرد: متاسفانه شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها پیمانکارها را بسیار ضعیف کرده است. به طوری که بعضا حتی قادر به تامین ماشین‌آلات معمولی برای پروژه‌ها هم در احداث و هم در تعمیر و نگهداری نیستند. مشکلات اقتصادی به میزان زیادی روی نیروی انسانی در کشور اثر گذاشته و همین امر کیفیت کار را پایین آورده است. به طور کلی می‌توان گفت تمام پیمانکارها از نظر اقتصادی در مضیقه قرار دارند اما تلاش می‌کنند اعتبار خود را که طی دوره فعالیت کسب کردند، حفظ کنند. به طوری که پروژه‌های در اختیار را با چنگ و دندان از دست ندهند.

وی در پایان بیان کرد: در دو سه سال اخیر بارها اتفاق افتاده که برخی شرکت‌های پیمانکاری نتوانسته‌اند پروژه‌ها را سر موعد مقرر به کارفرما تحویل دهند و به همین دلیل یا از کار کنار کشیدند و یا اینکه کارفرما پیمانکار دیگری را انتخاب کرده است. امیدوار هستیم دولت در زمینه فعالیت‌های پیمانکاری اقدامی را صورت دهد تا شرکت‌های فعال در این عرصه مانند گذشته به فعالیت خود ادامه دهند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: