صادرات، مشروط به عرضه مواد اولیه در بورس کالا است/ راهکار وزارت صمت برای پایان بخشیدن به کمبود آهن اسفنجی
مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معادن امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت:

صادرات، مشروط به عرضه مواد اولیه در بورس کالا است/ راهکار وزارت صمت برای پایان بخشیدن به کمبود آهن اسفنجی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: وزارت صمت، صادرات مواد اولیه را به عرضه تمام محصولات در بورس و تامین نیاز داخل ملزم کرده بود و در صورتی که مازاد وجود داشت، مجوز صادرات داده می‌شد که متاسفانه این فرایند در خصوص آهن اسفنجی به نحو صحیحی انجام نشد؛ در نتیجه وزارت صمت طی دستورالعملی، تمامی تولیدکنندگان را برای رفع مشکل کمبود، ملزم به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، چندی پیش در نامه‌ وزارت صمت به شرکت‌های فولادی تاکید شد فروش آهن اسفنجی در خارج از بورس کالا مجاز نیست.در این راستا، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت صمت در نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های فولادساز اعلام کرده بود، همه تولید آهن اسفنجی واحدهای فولادساز باید برای فروش در بورس کالا عرضه شود.

سیف‌الله امیری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در خصوص علل کمبود آهن اسفنجی در بورس کالای ایران اظهار داشت: آهن اسفنجی یکی از کالاهای مورد نیاز برای تولید شمش فولادی است و به اندازه نیاز صنایع فولادی، این کالا در کشور تولید می‌شود. با این حال برخی از شرکت‌های تولیدی آهن اسفنجی با عدم عرضه آهن اسفنجی و یا کاهش میزان عرضه در بورس کالای ایران باعث پدید آمدن قیمت‌های متفاوتی در این حوزه می‌شوند.

وی افزود: برای سامان بخشیدن به عرضه آهن اسفنجی و جلوگیری از افزایش قیمت، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد شرکت‌های تولیدکننده آهن اسفنجی باید محصول خود را در بورس کالا با قیمت کشف شده در بورس عرضه کنند. از این رو نامه‌ای را به تولیدکنندگان آهن اسفنجی برای الزام عرضه در بورس کالا ارسال کردیم تا وضعیت دوگانگی قیمتی که در بازار به وجود آمده بود، برطرف شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: با توجه به وضعیت حال حاضر بازار، کارگروهی در وزارت صنعت، معدن تجارت با حضور وزیر صمت برای تبادل نظر درباره نحوه تامین مواد اولیه واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی برگزار شد که پیامد آن ملزم‌سازی تمامی شرکت‌های فولادی از 22 آبان ماه به عرضه محصولات تولید مازاد خود جهت فروش در بورس کالای ایران بود. از این پس شرکت‌های فولادی مکلف به عرضه آهن اسفنجی مازاد تولید خود در بورس کالای ایران شدند.

امیری یادآور شد: در واقع در گذشته نیز فرایند عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا توسط برخی تولیدکنندگان انجام می‌شد اما در ماه‌های اخیر وضعیت بازار به گونه‌ای شده بود که بسیاری از تولیدکنندگان محصول خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کردند و فقط چهار شرکت تولیدکننده این مواد اولیه اقدام به عرضه کالا می‌کردند.

وی تصریح کرد: با کاهش عرضه، تقاضا برای آهن اسفنجی در بازار بالا رفت و به تبع آن، قیمت این کالای مورد نیاز شرکت‌های کوچک ذوبی افزایش یافت. از این رو الزام عرضه باعث می‌شود همه تولیدکنندگان محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند و با قیمتی که در بورس کالا کشف می‌شود، خرید و فروش انجام شود. 

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معادن امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه چرا برخی شرکت‌های کوچک ذوب و ریخته‌گری که با کمبود مواد اولیه مواجه هستند، صادرات آهن اسفنجی را علت اصلی کمبود این مواد با ارزش در کشور قلمداد می‌کنند، گفت: با توجه به مشکلات تامین مواد اولیه شرکت‌های کوچک فولادی، وزارت صمت تمامی شرکت‌های فولادی را ملزم به عرضه کالا در بورس کالای ایران کرده تا این کمبود برطرف شود. کالایی که که کشور به آن نیاز دارد، باید در بورس کالا عرضه شود و تنها در صورتی که مازاد بر نیاز کشور بود، زمینه برای صادرات فراهم خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن، تجارت، صادرات هیچ‌ کالایی را ممنوع اعلام نکرده است. با این حال صادرات مواد اولیه توسط شرکت‌های فولادی مشروط به تامین نیاز داخلی از طریق بورس کالا است و اگر مشکلی بابت تامین مواد اولیه تولیدکنندگان وجود نداشت، در این صورت اجازه صادرات مواد اولیه مازاد تولید خود را دارند. به این ترتیب، کالای مورد نیاز کشور باید در بورس کالا عرضه شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: