«فملی» بزرگ‌ترین شرکت بورسی می‌شود

«فملی» بزرگ‌ترین شرکت بورسی می‌شود

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شد و این مجمع رای به بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس از 20 هزار میلیارد تومان به 40 هزار میلیارد تومان داد تا «فملی» به بزرگ‌ترین شرکت بورسی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عصر امروز سه‌شنبه دوم آذر ماه، شرکت ملی صنایع مس ایران دو مجمع فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری در خصوص مسائل گوناگون تشکیل داد که نخستین مجمع به منظور تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه با حضور 57 درصدی سهامداران در محل شرکت برگزار شد.

افزایش سرمایه لازمه اجرای پروژه‌ها است

این مجمع با حضور اعضای هیئت رئیسه در جایگاه و قرائت دستور جلسه رسمیت یافت. در این مجمع، اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار داشت: میزان تولید معدنی و کنسانتره مس در دنیا افزایش یافته اما کاتد ناشی از لیچینگ که از سنگ اکسیدی مس است، کاهش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که خاک‌های آینده کم‌عیارتر شده و توجه به خاک‌های سولفیدی اهمیت می‌یابد.

وی افزود: افزایش سرمایه شرکت مس بر اساس آینده قیمت مس رقم خورده است؛ چراکه پیش‌بینی موسسات بین‌المللی از قیمت مس به دلیل افزایش تقاضا برای سال‌های آتی افزایشی بوده و تا سال 2025 قیمت مس به حدود 10 هزار دلار به ازای هر تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تاکید کرد: به دلیل افزایش جمعیت جهان سرانه مصرف مس افزایش خواهد یافت و در همین حال با توجه به برقی شدن خودروها در دهه‌های آتی، تقاضا برای مس به شدت بالا می‌رود. در نتیجه سرمایه‌گذاری در مس سودده خواهد بود.

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: چین، شیلی و ژاپن بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس معدنی در دنیا هستند. در مقابل چین، آمریکا و آلمان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مس دنیا محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت ایران در زمینه مس در دنیا، بیان کرد: ایران رتبه 13 آسیا و 24 آسیا را در مصرف مس به خود اختصاص می‌دهد. همچنین در تولید معدنی ایران رتبه 15، تولید آند رتبه 12 و تولید کاتد رتبه 19 دنیا را در اختیار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت مس دنیا در حال افزایش است. تا سال 2025 در آسیا 591 هزار تن به تولیدات معدنی مس اضافه خواهد شد که ایران رتبه سوم را در آسیا در اجرای پروژه‌ها خواهد داشت. در سرمایه‌گذاری‌های جدید دو میلیون تن به مس محتوی جهان اضافه خواهد شد که ایران حدود 295 هزار تن در دست برنامه دارد.

سعدمحمدی عنوان کرد: ذخایر ایران با اکتشافات صورت گرفته به طور چشمگیری افزایش یافته است. در چند سال قبل ذخایر ایران 32 میلیون تن بود که به 42 میلیون تن افزایش یافته و ایران در رتبه هفتم جهان قرار گرفته است.

وی مطرح کرد: از سال 1395 که اکتشافات را در اطراف سرچشمه آغاز کردیم به معدن سریدون با ذخیره دو میلیارد تنی با عیار 0.47 درصد دست یافتیم. در ادامه به ذخایری در شهربابک، میدوک، سونگون و دیگر نقاط کشور دست یافتیم که اگر قطعی شوند، میزان مس محتوی کشور را به میزان 20 میلیون تن افزایش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اذعان کرد: در صورتی که معادن و مس محتوی در اختیار شرکت مس به عدد و رقم تبدیل شوند، این شرکت به یکی از ارزشمندترین شرکت‌های ایران و قدرت‌های جهان تبدیل خواهد شد.

سعدمحمدی اظهار کرد: با توجه به ذخایر 9 میلیارد تنی اکتشاف شده که عیار حد آن‌ها 0.2 درصد است، سرمایه‌گذاری در صنعت مس و افزایش سرمایه ضروری به نظر می‌رسد. البته عیار حد دنیا با توجه به تکنولوژی‌های جدید حدود 0.11 درصد است که اگر این تکنولوژی‌ها را به کشور بیاوریم، ذخایر قابل معدنکاری کشور به شدت افزایش خواهد یافت.

وی یادآور شد: در سال گذشته 90 هزار متر حفاری اکتشافی انجام دادیم. همچنین استرالیا در سال گذشته 11 میلیون متر حفاری انجام داد؛ در حالی که ایران کلا از ابتدا 7.5 میلیون متر حفاری انجام داده است. شرکت مس اقدام به تهیه 11 دستگاه حفاری اکتشافی عمیق کرده و برای اکتشافات بهینه به سیستم‌های نوین اکتشافی روی آورده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: در هفت ماه سال جاری در همه تولیدات شرکت شامل سنگ سولفوری 3 درصد، کاتد 5 درصد، آند 7 درصد، کنسانتره 5 درصد و مس محتوی معدنی 4 درصد افزایش رخ داد و این در حالی است که در تیر ماه و مرداد ماه سال جاری با قطعی برق مواجه بودیم. در سال جاری توانستیم علی‌رغم محدودیت‌ها رکوردهای تولیدی روزانه و ماهانه را در بسیاری از حوزه‌ها و مجتمع‌ها جابه‌جا کنیم.

سعدمحمدی با اشاره به سال درخشان شرکت ملی صنایع مس ایران در فروش و درآمد، بیان کرد: فروش شرکت مس در سال جاری در بهترین شرایط خود قرار دارد. در هفت ماه امسال حدود 40 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کردیم و در هشت ماهه احتمالا به 46 هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم رسید که از کل درآمد سال گذشته بیشتر شده است. خوشبختانه شرکت مس در زمینه سودآوری میان شرکت‌های حوزه معدن و صنایع معدنی جایگاه خوبی دارد.

وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم حدود سه میلیارد و 500 میلیون یورو معادل 150 هزار میلیارد تومان در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم. در سه ماه ابتدای سال آینده معدن و کارخانه درآلو، معدن و کارخانه دره زار و فلوتاسیون از سرباره ذوب سرچشمه به بهره‌برداری خواهند رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص اهمیت اجرای طرح فلوتاسیون سرباره، عنوان کرد: طرح فلوتاسیون از سرباره یکی از پروژه‌های کاملا سودده است زیرا به مدت 50 سال سرباره شرکت روی زمین مانده بود و اجرای این پروژه هم از نظر زیست‌محیطی و هم از نظر سوددهی بسیار مهم است زیرا هیچ هزینه‌ای بابت تامین مواد اولیه به ویژه حقوق دولتی نخواهیم داد.

سعدمحمدی اضافه کرد: اجرای طرح کاتد و فاز سوم سونگون آغاز شده و تا سه سال آینده به بهره‌برداری خواهند شد. همچنین عملیات انتخاب پیمانکار فاز سوم سرچشمه نهایی می‌شود. دو کارخانه 300 هزار تنی کنسانتره در معدن سریدون در نظر گرفته‌ایم.

وی گریزی به مشکلات اجرای پروژه‌ها زد و گفت: در عمل مشکلاتی برای اجرای پروژه‌ها داریم. به طور مثال باید از تجهیزات داخلی استفاده کنیم که زمان را کند کرده است. همچنین جابه‌جایی پول ناشی از صادرات و واردات نیز کند است که اجرای پروژه‌ها را کند کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم در فاز نخست توسعه به تولید 660 هزار تن کاتد در کوتاه‌مدت برسیم که تا پنج سال آینده شرکت مس به درآمد 5.5 میلیارد دلاری دست خواهد یافت و این شرکت در میان 10 شرکت برتر دنیا در زمینه مس خواهد رسید.

سعدمحمدی بیان کرد: قصد داریم سرمایه شرکت را از 20 هزار میلیارد تومان کنونی به 40 هزار میلیارد تومان برسانیم که بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس است و شرکت مس را در رتبه نخست شرکت‌های بورسی قرار خواهد داد.

وی اظهار کرد: در سال آینده حداقل حدود 340 هزار تن کنسانتره به تولیدات شرکت مس اضافه خواهد شد که با احتساب قیمت کنسانتره در حال حاضر حدود 600 میلیون دلار به درآمدهای شرکت اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: یکی از پروژه‌های سودده شرکت مس اجرای پروژه اسید فسفریک از اسید سولفوریک است که علاوه بر حل مشکل زیست‌محیطی، با توجه به قیمت دو محصول، ارزش افزوده بسیار زیادی نصیب شرکت مس خواهد شد.

سعدمحمدی تاکید کرد: تجهیزات لازم در درآلو، دره‌ زار و دیگر پروژه‌ها نصب شده و پروژه‌ها مسیر خود را طی می‌کنند و دیگر پروژه با سرعت مناسبی پیش خواهند رفت.

وی با بیان اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران در زیرساخت‌هایی نظیر آب مشکلی ندارد، گفت: علی‌رغم مشکل کم‌آبی در کشور، شرکت مس سهمیه 50 میلیون مترمکعبی از آب خلیج فارس دارد و هیچ کمبودی در زمینه آب احساس نخواهد کرد. همچنین در زمینه برق یک نیروگاه 500 مگاواتی دارد و چندین نیروگاه برق نیز در دست طراحی داریم که در سال‌های آتی با کمبود برق مواجه نشویم.

تصویب افزایش سرمایه

در ادامه مجمع نخست شرکت ملی صنایع مس ایران، حسابرس بندهای خود را از افزایش سرمایه قرائت کرد و هیئت مدیره و مدیران شرکت به آن پاسخ دادند. همچنین سوالات سهامداران نیز مطرح و پاسخ‌های آن‌ها نیز از سوی مدیران داده شد. در پایان مجمع فوق‌العاده شرکت مس، افزایش سرمایه 20 هزار میلیارد تومانی این شرکت و رسیدن به سرمایه 40 هزار میلیارد تومان به تصویب سهامداران رسید.

برگزاری مجمع دوم

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران با موضوع بررسی مواردی که در صلاحیت مجمع قرار دارد، در محل شرکت برگزار شد. در این مجمع 60 درصد از سهامداران حضور داشتند و این مجمع در خصوص موضوعات گوناگون تصمیم‌گیری و اعلام رای کرد.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ابتدای این نشست اظهار داشت: سال 1386 که سهام مس در بازار عرضه شد، به بازنشستگان شرکت سهام تعلق گرفت اما برخی از این بازنشستگان نتوانستند سهام را تهیه کنند.

وی افزود: در مجمع کنونی قصد داریم 5 درصد از سهام شرکت مس در شرکت جهان فولاد سیرجان را به این بازنشستگان اعطا کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کردک با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد امیدواریم بورس با این موضوع موافقت کند زیرا باید توجه داشت که محدودیت‌های قانونی به ما اجازه نمی‌دهد به این افراد پول بدهیم. از این رو قصد داریم سهام شرکت که باید در آن زمان به آن‌ها تعلق می‌گرفت، به آن‌ها اعطا کنیم.

در ادامه مجمع عادی به طور فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران، تعدادی از بازنشستگان از این اقدام مدیرعامل این شرکت تقدیر کردند. همچنین مدیران و کارشناسان شرکت نیز به ابهامات و ابعاد واگذاری سهام پرداختند.

همچنین پیشنهاد شد با توجه به عرضه 5 درصدی سهام جهان فولاد سیرجان، مجمع به هیئت مدیره اختیار داد که در این قالب، میزان عرضه سهام به هر فرد مشخص شود.

در ادامه مجمع، با توجه درخواست مدیرعامل شرکت مبنی بر هزینه 250 میلیارد تومانی جاده ورزقان و هزینه 150 میلیارد تومانی تا کنون، 100 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل این جاده اختصاص دهند که مجمع با آن موافقت کرد.

همچنین با درخواست مدیرعامل و موافقت مجمع، مبلغ پنج میلیارد تومان سپرده در بانک‌های منطقه اهر برای اعطای وام قرض‌الحسنه به مردم این منطقه اختصاص یافت.

مجمع مس با احداث یک یتیم‌خانه به مبلغ 6 میلیارد تومان جهت سرپرستی 180 یتیم موافقت کرد. این مجمع به احداث جاده برای پرسنل سرچشمه به طول 34 کیلومتر و هزینه 70 میلیارد تومان رای داد.

مجمع مس با دادن اختیار به هیئت مدیره جهت خرید زمین در شهربابک و اهدای آن به دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای احداث بیمارستان موافقت کرد.

در پایان این مجمع، به هیئت‌مدیره اختیار داد با توجه به رکوردهای تولید و فروش سال جاری، پاداش به کارکنان داده شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: