بانک‌‌ها دیگر به قطعه‌سازان وام نمی‌دهند/ راهی جز گرانی خودرو نداریم
نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان تهران:

بانک‌‌ها دیگر به قطعه‌سازان وام نمی‌دهند/ راهی جز گرانی خودرو نداریم

نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان تهران گفت: بسیاری از بانک‌ها برای قطعه‌سازان سقف تسهیلات در نظر گرفته‌اند؛ به همین دلیل مسیر گرفتن وام‌های جدید بسیار دشوار شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیر حسین جلالی اظهار داشت: هرچند بازگشت دوباره قیمت خودرو به نرخ‌های فعلی تبعاتی منفی دارد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که طرح‌هایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی در دست پیگیری است و بسیاری از تصمیم‌گیران به این نتیجه رسیده‌اند باید تغییراتی در وضع کنونی ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت و کاهش دوباره آن، نشان از تغییر نظر برخی تصمیم‌گیران دارد، بیان کرد: هرچند در روزهای گذشته، نگاه کسانی که موافق حفظ قیمت‌ها بودند غالب شد اما به نظر می‌رسد در دولت، تعداد کسانی که به این نتیجه رسیده‌اند که باید قیمت‌ها تغییر کند و دیگر نمی‌توان انتظار داشت که صنعت خودروسازی کشور با شرایط فعلی ادامه حیات بدهد، افزایش یافته و این نشان می‌دهد که در آینده می‌توان امیدوار به تغییرات جدید بود.

نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان تهران عنوان کرد: هرچند فعلا خبر قطعی وجود ندارد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که در میان دستگاه‌های مختلف کار بر روی صنعت خودرو ادامه دارد و احتمالا این کارها در آینده خروجی مشخصی خواهد داشت. بنابراین انتشار خبرهایی مانند مخالفت وزیر صمت با افزایش قیمت خودرو نوعی یک طرفه دیدن ماجرا است و احتمالا تمام واقعیت را بیان نمی‌کند.

جلالی با بیان اینکه بر اساس منطق اقتصاد نمی‌توان انتظار داشت که قیمت متغیر در ورودی به نرخی ثابت در خروجی منجر شود، تصریح کرد: خودروسازان امروز مواد اولیه و قطعاتی که دریافت می‌کنند را از منابع مختلف و با نرخ‌های متفاوت می‌گیرند. در چنین بستری نمی‌توان انتظار داشت که تمام این خریدها و قیمت‌ها به نرخی ثابت در فروش محصولات خودروسازان منجر شود. نادیده گرفتن این واقعیت باعث قیمت‌گذاری دستوری شده که امروز فشار فراوانی به خودروسازان و قطعه سازان وارد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح قیمت قطعه‌سازان و افزایش قیمت خودرو تنها راه باقی مانده است، ابراز کرد: واقعیت این بوده که وقتی کار به اینجا رسیده است، دیگر پیش‌روی ما گزینه آسانی قرار ندارد و ما باید به تصمیمات سخت عادت کنیم. اگر بنا بود با نرخ‌های فعلی شرایط صنعت خودروسازی مطلوب بماند، قطعا امروز با این حجم از بدهی و زیان انباشته مواجه نبودیم.

نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان تهران بحران کمبود نقدینگی را یکی از اصلی‌ترین مشکلات امروز خودروسازان و قطعه‌سازان دانست و اظهار کرد: قطعه‌سازان اساسا دو منبع برای تامین مالی خود دارند؛ خودروسازان و شبکه بانکی. بررسی عملکرد خودروسازان در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که نه تنها امکان پرداخت مطالبات جاری قطعه‌سازان وجود نداشته که حتی بدهی آنها انباشته و معوق شده است.

جلالی عنوان کرد: قطعه‌سازان در طول این سال‌ها برای جبران این طلب معوق به سوی شبکه بانکی رفته و نقدینگی خود را از طریق وام‌های بانکی تامین کرده‌اند اما در ماه‌های گذشته بسیاری از بانک‌ها برای قطعه‌سازان سقف تسهیلاتی در نظر گرفته‌اند و در چنین شرایطی عملا دستیابی به تسهیلات جدید در بانک‌های کشور دشوار شده است.

وی با بیان اینکه با تامین نشدن نیاز قطعه‌سازان، تولید قطعه برای خطوط تولید کشور با مشکل مواجه می‌شود، تصریح کرد: هرچند قطعه‌سازان در این سال‌ها تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند که همراه با خودروسازان حرکت کنند و برای تامین نیازهای آن‌ها خطوط تولید خود را سرپا نگه دارند اما با توجه به رویه سال‌های اخیر، ادامه دادن کار دشواری است و اگر خطوط تولید با مشکل مواجه شوند، دستیابی به اهداف کلان در این عرصه نیز ممکن نخواهد بود.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان تهران خاطر نشان کرد: با در کنار هم قرار دادن تمام این شرایط به نظر می‌رسد دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده به دوراهی مهمی رسیده‌اند و برای عبور از این شرایط باید تصمیمات سختی بگیرند. شنیده‌های ما می‌گوید که کار بر روی همین تصمیمات نیز آغاز شده و حتی اگر در یک مرحله، با افزایش قیمت خودرو مخالفت شده، با بررسی بیشتر دولت به این جمع‌بندی خواهد رسید که چاره‌ای جز افزایش قیمت باقی نمانده و اگر بخواهند تولید سر پا بماند، باید در این رابطه اعلام موضع کنند. قطعه‌سازان نمی‌توانند از طرف خودروسازان نیز اظهار نظر کنند اما چیزی که ما از طرف خود می‌توانیم بگوییم این است که تامین نقدینگی بسیار دشوار شده و اگر راه‌حلی برای این شرایط در نظر گرفته نشود، در آینده تولید خودرو کشور و تامین نیازهای داخلی با مشکل و اما و اگر مواجه خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
قطعه‌سازان نیازمند یاری وزارت صمت در مقابل تحریم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: