ضرورت سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی خط تولید ورق کن‌استاک
هوشنگ گودرزی، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

ضرورت سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی خط تولید ورق کن‌استاک

به طور معمول برای تولید قوطی‌های نوشیدنی از آلیاژهای مختلف کن‌استاک استفاده می‌شود که این ورق‌ها در حال حاضر در کشور تولید هدفمندی ندارند؛ چراکه لازمه تولید کن‌استاک، نیاز به تکنولوژی نوین و سرمایه‌گذاری دارد. تولید این نوع ورق‌های آلومینیومی در کشور به دست تولیدکنندگان محصولات تخت آلومینیومی امکان‌پذیر است اما هم‌اکنون این ورق از طریق واردات تامین می‌‌شود؛ در حالی که میزان مصرف آن‌ها نیز تقریبا بالا است. در این باره، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی ‌«فلزات ‌آنلاین» با هوشنگ گودرزی، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران به گفت‌وگو نشسته که شرح آن در ادامه آمده است:

تولید ورق آلومینیومی گرید کن‌استاک در کشور ملزم به داشتن چه شرایطی است؟

در ابتدا باید خاطرنشان کرد که این گرید از ورق آلومینیومی در کشور در حال حاضر تولید نمی‌شود. از سه آلیاژ مختلف برای تولید کن‌استاک بهره گرفته می‌شود که بخشی از این آلیاژها در داخل کشور تولید می‌شود اما میزان تولید آن به اندازه‌ای نیست که بتوان ورق آلومینیومی کن‌استاک تولید کرد. به طور کلی در، بدنه و گیره قوطی‌ها از آلیاژهای مختلف ساخته می‌شوند. بنابراین یکی از نیازهای بخش محصولات تخت آلومینیومی کشور تولید این گریدها از ورق آلومینیومی است که برای تولید قوطی آلومینیومی نوشابه و... مصرف می‌شود که این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

سال‌ها می‌شود که بر پروژه تولید ورق کن‌استاک کار شده است و متاسفانه هنوز سرمایه‌گذاران برای تولید این محصول اعلام مشارکت نکرده‌اند. همان‌طور که گفته شد، تولید قوطی آلومینیومی به سه آلیاژ مختلف نیاز دارد و ساخت آلیاژهای آلومینیوم در کشور توسط هر تولیدکننده‌ای امکان‌پذیر است اما نکته مهم، وجود ماشین‌آلات لازم برای تبدیل مواد اولیه آلیاژی به ورق کن‌استاک است. بنابراین یکی از دلایل عدم پیدایش سرمایه‌گذار نیز این است که میزان تولید این گریدها در کشور بسیار کم بوده است ولی در چند سال اخیر، با راه‌اندازی چند کارخانه تولیدکننده قوطی‌های آلومینیومی در شمال، مرکز و غرب کشور، نیاز برای تولید گریدهای قوطی آلومینیومی به شدت احساس شد. امیدوار هستیم که به زودی شاهد سرمایه‌گذاری برای تولید این سه گرید از ورق آلومینیومی باشیم.

چرا امکان ساخت ماشین‌آلات تولید ورق کن‌استاک در داخل کشور وجود ندارد؟

به صورت کلی، برای ساخت محصولات تخت آلومینیومی در کشور توانسته‌ایم بخش محدودی از ماشین‌آلات آن‌ها را تولید کنیم و در خطوط تولید شرکت‌های نوردی قرار دهیم. با این حال ماشین‌آلات و تجهیزاتی که برای تولید کن‌استاک به کار گرفته می‌شوند، تکنولوژی پیشرفته‌ای دارند که برای ساخت آن در داخل کشور، ماشین‌آلات ابتدایی به عنوان زیرساخت مورد نیاز است که متاسفانه در حال حاضر در کشور موجود نیست.

همچنین نکته قابل ذکر بعدی این است که ساخت ماشین‌آلات مخصوص تولید ورق‌های آلومینیومی در ضخامت‌های بالاتر از کن‌استاک نیز نیازمند تکنولوژی خاص و متفاوتی بوده که به تعداد محدود در کشور ساخته شده است. یکی از دلایل کمبود یا نبود این ماشین‌آلات در کشور، عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه است زیرا ساخت آن مقرون‌به‌صرفه نیست. به عبارت دیگر، تعداد ماشین‌آلات تولید ورق آلومینیومی به خصوص کن‌استاک در کشور آنقدر کم است که سرمایه‌گذار در صنایع بالادست برای تولید ماشین‌آلات رغبتی نخواهد داشت.

گفتنی است که نزدیک به 130 تا 140 میلیون یورو سرمایه‌گذاری برای ساخت خط تولید و تامین ماشین‌آلات کارخانه تولید ورق‌های خاص آلومینیومی نیاز است که باید سرمایه‌گذاری برای آن با برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام شود.

برآورد شما از میزان تقاضای کشور برای ورق کن‌استاک چقدر است؟

در حال حاضر، تصور بر این است که بین 22 تا 30 هزار تن ورق آلومینیومی گرید کن‌‌استاک در کارخانه‌ها در حال مصرف بوده و طبیعی است که این میزان مصرف افزایش پیدا کند.

به نظر شما، آیا سرمایه‌گذاری برای احداث یک واحد تولیدی با ظرفیت 30 هزار تن با هدف پوشش تنها تقاضای داخل صرفه اقتصادی دارد؟

قطعا انجام این کار صرفه اقتصادی خواهد داشت زیرا در نهایت باید به ظرفیت ایجاد شده نباید این‌ گونه نگاه کرد که صرفا نیاز 30 هزار تنی به این ورق تامین شود بلکه باید میزان بالاتری ظرفیت تولید ایجاد کنیم تا بتوانیم نه‌ تنها قوطی آلومینیومی، بلکه مواد اولیه آن یعنی ورق‌ها را نیز صادرات کنیم. علت اینکه صادرات خود ورق آلومینیومی اهمیت دارد، این است که تولید قوطی آلومینیومی با تناژ بالا، فضای زیادی را اشغال می‌کند و صادرات قوطی خالی از نظر حمل ‌و نقل، هزینه‌های زیادی را به خود اختصاص می‌دهد که به همین جهت نیز از لحاظ اقتصادی توجیه نخواهد داشت اما مواد اولیه تولید قوطی برای صادرات مناسب است و ارزآوری از این طریق می‌تواند به توسعه طرح کمک کند.

در حال حاضر، عمده ظرفیت‌های نورد آلومینیومی احداث شده در کشورهای خارجی، ازجمله کشورهای همسایه، دارای ظرفیت فعال بیش از 50 هزار تن هستند. آیا محصول تولیدی از واحدی که دارای ظرفیتی کمتر از این میزان باشد، قادر به رقابت با شرکت‌های خارجی خواهد بود؟

اگر در سرمایه‌گذاری انجام شده، صرفا احداث یک واحد که تولیدکننده قوطی یا فقط کن‌استاک باشد را در نظر بگیریم، قطعا قادر به رقابت با شرکت‌های خارجی نخواهد بود. با این وجود، هدف‌گذاری باید به سویی برود که تولیدکنندگان محصولات تخت آلومینیومی که به میزان 30 هزار تن ظرفیت تولید دارند، بتوانند خط تولید جانبی در سالن تولید خود برای برای ورق آلومینیومی گرید کن‌استاک راه‌اندازی کنند. در واقع با انجام این کار، 20 تا 30 هزار تن به میزان ظرفیت تولید شرکت اضافه خواهد شد که برای تولیدکننده از هر جهت، مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. از قوطی‌های آلومینیومی که از ورق آلومینیوم گرید کن‌استاک تولید می‌شود، می‌توان برای کنسروسازی همه مواد غذایی و نوشیدنی استفاده کرد.

گفت‌وگو: فاطمه حفیظی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: