در بازار کشورهای توسعه‌یافته نفوذ خواهیم کرد
متین فرزین، مدیرعامل شرکت اعتماد کابل البرز در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

در بازار کشورهای توسعه‌یافته نفوذ خواهیم کرد

صنعت سیم و کابل کشور به پشتوانه منابع غنی مس، تولید کیفیPVC در داخل و بهره‌گیری از تکنولوژی روز، توانسته است جایگاه مطلوبی را به دست آورد؛ تا جایی که گسترش سبد محصولات در این صنعت و کیفیت استاندارد آن، زمینه مناسبی را برای صادرات سیم و کابل فراهم کرده است. ضمن اینکه میزان تولید سیم و کابل در ایران بیشتر از نیاز برآورد می‌شود که این امر نیز به صادرات‌محور بودن این صنعت کمک کرده است. عمده صادرات سیم و کابل کشور به کشور عراق انجام می‌شود اما تولیدکنندگان این محصولات در نظر دارند تا بازارهای کشورهای برتر جهان را نیز فتح کنند. در این خصوص، با متین فرزین، مدیرعامل شرکت اعتماد کابل البرز گفت‌وگو شده که شرح کامل در ادامه آمده است:

توضیحاتی در خصوص زمینه فعالیت شرکت بفرمایید.

شرکت اعتماد کابل البرز در زمینه تولید سیم و کابل مسی و آلومینیومی فعالیت دارد. در حال حاضر، ظرفیت تولید کارخانه به واسطه صادرات‌محور بودن شرکت، 100 درصد فعال است و ماهانه 200 تن محصول تولید می‌کنیم. خطوط تولید در سه شیفت کاری به صورت دائم فعال هستند. برای تولید سیم و کابل، از مس و آلومینیوم استفاده می‎‌شود و مواد اولیه مورد نیاز خود را از شرکت‌هایی چون گیل‌راد شمال که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مفتول مسی هشت میلی‌متری کشور است، تهیه می‌کنیم. همچنین باید این نکته را متذکر شد که به دلیل حمایت‌های همه‌جانبه‌ای که از سوی دولت برای تولید در نظر گرفته شده است و در کنار آن، به واسطه اعتباری که توانسته‌ایم میان فعالان صنعت سیم و کابل کسب کنیم، در تامین مواد اولیه با مشکلی روبه‌رو نیستیم.

لازم به ذکر بوده تمام منابع تامین مواد اولیه مورد استفاده، داخلی هستند. ایران دارای معادن غنی مس است؛ بنابراین دسترسی به مواد اولیه مسی در کشور مناسب ارزیابی می‌شود. مفتول مسی مورد استفاده را از بورس کالا خریداری می‌کنیم و PVC مورد نیاز برای روکش سیم و کابل را هم از شرکت‌های پتروشیمی داخل کشور نظیر صبا پلیمر و کوشا پلیمر که تولیدکننده گرانول‌های PVC هستند، تامین می‌کنیم. شرکت‌های یاد شده این ماده اولیه را با بهترین کیفیت عرضه می‌کنند. 99 درصد شرکت‌های تولیدکننده مفتول مس عرضه‌کننده آن در بورس کالا هستند.

در حوزه صادرات با چه کشورهایی رابطه تجاری برقرار کرده‌اید؟

برای صادرات سیم و کابل مسی و آلومینیومی تولید شده در این شرکت، با کشورهایی مانند عراق به طور مشخص، پایتخت و همچنین اقلیم کردستان این کشور، ارمنستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس ارتباطات تجاری برقرار کرده‌ایم. صادرات به کشور عراق راحت‌تر از سایر کشورهای هدف انجام می‌شود. در زمینه صادرات محصولات خود به کشور افغانستان، به دلیل مسائل سیاسی که طی چند ماه اخیر در آن کشور به وجود آمد، با مشکل مواجه شدیم و تا اطلاع ثانوی هیچ روابط تجاری با این کشور نداریم تا اوضاع کمی به حالت عادی و قبلی خود برگردد و در فروش محصولات و بازگشت ارز حاصل از صادرات خود دچار معضل نشویم اما کماکان با کشور عراق در تعامل هستیم.

عدم وجود چالش در زمینه صادرات به دلیل فعالیت‌های چندین ساله این شرکت و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز و بازاریابی‌های قدرتمند در کشورهای مختلف است که انجام شده است. از سوی دیگر، موفقیت در صادرات این شرکت، به خاطر اعتباری است که توانسته‌ایم با ارائه خدمات مطلوب به مشتریان کشورهای همسایه در تحویل محصولات باکیفیت به دست بیاوریم. به طوری که در مزرها و گمرک همکاری‌های میان مسئولین مربوطه ایران و کشور هدف صادرات بسیار مطلوب است و به خوبی باهم در تعامل هستیم.

عمده مشتریان این مجموعه از چه صنایع و شرکت‌هایی هستند؟

عمده مشتریان سیم و کابل اعتماد البرز، فروشندگان سیم و کابل در سطح کشور هستند. البته در کنار مصرف‌کنندگان سیم و کابل، صنایع وابسته نیز مشتری محصولات این شرکت هستند که در این زمینه می‌توان به صنعت ساختمان‌سازی اشاره کرد که از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مصرف‌کنندگان سیم و کابل مسی و آلومینیومی در کشور هستند. در هر صنعت دیگری هم که به عنوان مثال نیاز به راه‌اندازی یک کارخانه و... باشد، یکی از موارد اصلی تامین زیرساخت، تهیه سیم و کابل است که اعتماد کابل البرز نیاز پروژه‌ها را نیز تامین می‌سازد.

با توجه به روند افزایشی قیمت مس در بازار جهانی، تاثیراتی که بر روند فعالیت شرکت اعمال شده شامل چه مواردی است؟

افزایش قیمت جهانی مس، رشد قیمت داخلی این فلز را به همراه داشته است. این رشد قیمت نه تنها روی شرکت‌های داخلی بلکه در فعالیت کارخانجات کوچک و بزرگ سراسر دنیا تاثیرگذاری منفی داشته است اما با انجام سیاست‌گذاری‌های فروش در شرکت اعتماد کابل البرز و همچنین وجود تنوع در محصولات تولیدی این شرکت، توانستیم در چند ماه اخیر، روند فعالیت خود را حفظ کرده و در تولید موفق عمل کنیم.

صنعت سیم و کابل کشور از لحاظ بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا، در چه جایگاهی قرار دارد؟

در کشور کارخانه‌های فراوانی تاسیس شده‌اند که سیم و کابل تولید می‌کنند و در منطقه خاورمیانه اگر بخواهیم مقایسه‌ای انجام دهیم، کشورهای ایران و ترکیه جزو دو کشور برتر و اصلی صادرکننده سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی در سطح این منطقه هستند. نکته قابل توجه آن است که با توجه به جایگاه مناسب صنعت مس کشور و همچنین شرکت‌های ایرانی تولیدکننده  PVCبه عنوان تامین‌کنندگان صنعت سیم و کابل، در بحث قیمت تمام شده محصولات، نسبت به کشور ترکیه برتری داریم و حتی می‌‌توانیم قیمت‌ها را نسبت به کشور ترکیه رقابتی‌تر تعیین کنیم. در بازارهای جهانی، به لحاظ کیفیت محصول تولید شده، جای پیشرفت بیشتری را می‌توان برای این صنعت در کشور متصور بود زیرا صنعت ساخت سیم و کابل کشور پتانسیل لازم برای پیشرفت را دارد و می‌تواند با تلاش بیشتر تولیدکنندگان و افزودن علم و دانش به بخش تولید، به شکل پیشرفته‌تر و به‌روزتر به بازارهای کشورهای بزرگ و به‌نام‌ ورود پیدا کند.

میزان نرخ بهره‌برداری تولید شرکت اعتماد کابل البرز چقدر بوده و طی سال‌های قبل تاکنون چه تغییراتی کرده است؟

سال‌های گذشته با توجه به شرایط سختی که چه از بابت تحریم‌های متنوعی که علیه کشور و صنایع مهم آن وضع شده و چه از جهت شیوع کرونا که طیف وسیعی از صنایع را مورد هدف قرار داده و باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی شده است، تمام تلاش شرکت اعتماد کابل البرز بر این پایه بود که تولید را سرپا نگه داریم و به همین علت نیز روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم و موانع مختلف را با همکاری میان اعضا، از سر راه تولید برداشتیم. تیم‌های تولید و بازرگانی این شرکت به صورت شبانه‌روزی عزم خود را جزم کردند تا مسیر اصلی فعالیت از تولید تا عرضه در بازار داخلی و بین‌المللی از قاعده و چارچوب خود خارج نشود و این مجموعه به ضرردهی نرسد. در مجموع تاکنون روند مثبتی را طی کردیم و سعی همه بر این است تا این روند کماکان حفظ شود.

گفت‌وگو: فاطمه حفیظی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
حرکت به سمت استانداردهای جهانی
صنعت سیم و کابل کشور، هم‌تراز با استانداردهای جهانی
کیفیت سیم و کابل، نقش حیاتی در ساختمان‌ها دارد
تحریم‌های داخلی، فرصت توسعه را از صنعت مس گرفته است
ثبات قیمتی، ناجی صنعت است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: