برگزاری آیین معرفی ابزارهای جدید در بورس کالا

برگزاری آیین معرفی ابزارهای جدید در بورس کالا

دیروز دوشنبه 29 آذر ماه، آیین راه‌اندازی معاملات آتی مس کاتد، معاملات گواهی سپرده مس کاتد و گواهی سپرده میلگرد در بورس کالای ایران، با حضور جمعی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ مدیران عامل شرکت‌ها و مسئولان بورس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آیین راه‌اندازی معاملات آتی مس کاتد، معاملات گواهی سپرده مس کاتد و گواهی سپرده میلگرد با حضور سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و اعضای هیئت مدیره بورس کالا برگزار شد.

تعریف ابزارهای جدید در بورس کالا

در این مراسم مجید عشقی اظهار داشت: یکی از رسالت‌های تعریف شده بورس کالا، اوراق بهادارسازی محصولات و تبدیل معاملات فیزیکی به اوراق بهادار است. بورس کالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است ولی هم‌اکنون به معاملات ۵۰ میلیون تن محصولات مختلف در بورس کالا دست یافته‌ایم که میزان آن مثبت ارزیابی می‌شود.

وی افزود: روی معامله گواهی سپرده محصولات صنعتی دغدغه مقوله مالیات داشتیم اما با پیگیری‌ها بخشی از آن رفع شد؛ هر چند که بخشی پابرجا است که به دنبال رفع آن هستیم. با مدلی که پیاده‌سازی شده است و با توجه به معاملاتی که در آتی در سایر محصولات داشته‌ایم، امیدوار هستیم به زودی با معاملات پررونق آتی مس مواجه شویم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تحویل میلگرد در تناژهای پایین در معاملات فیزیکی بورس کالا مقدور نبود، از این رو با گواهی سپرده امکان خرید خرد را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌کنیم. 

عشقی تصریح کرد: گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای سایر محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی را که حساسیت سهمیه‌بندی برای آن‌ها وجود ندارد، فراهم می‌آورد زیرا چنین سازوکار بدون ریسکی، شفافیت را بیشتر کرده و به سهولت روند معاملات کمک می‌کند.

وی در پایان عنوان کرد: بورس کالا با همین روند رو به رشدی که دارد ادامه دهد. همچنین آمادگی داریم در ابزارهای جدید و پیشنهادهایی که برای تطابق قوانین با بازارهای مختلف، اصلاحات را انجام دهیم تا کمک کنیم شرکت‌ها هم به راحتی به مواد اولیه دسترسی یابند و البته فروشنده‌ها با قیمت‌های رقابتی محصولات خود را به فروش برسانند.

لزوم استفاده از ابزارهای بازار سرمایه

محمدرضا پورابراهیمی در ادامه این مراسم اظهار داشت: تشکیل صندوق املاک و مستغلات دیگر انتظار ما است که می‌تواند در حوزه مولدسازی ایجاد شود که ظرفیت آن در اختیار بازار سرمایه است؛ در این زمینه پیشنهاد می‌شود تا این ظرفیت‌های بازار سرمایه در بودجه ۱۴۰۱ که مبانی تحول در صنایع و اقتصاد کشور است، گنجانده شود.

وی افزود: پیشنهاد دیگر ما به دولت و وزارت صمت این است که کلیه محصولات صنعتی و معدنی ظرف بازه زمانی مشخص، فرایند پذیرش را در بورس کالا انجام دهند و ابزارهایی نظیر گواهی سپرده و آتی بر روی آن‌ها تعریف شوند؛ چراکه توسعه اقتصاد از بسترهای بازار سرمایه به راحتی قابل انجام است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: امروز بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد و اثر آن در همه ابعاد خود را نمایان کرده و به اقتصاد فشار آورده و علاوه بر عدم انتفاع واقعی، ایجاد رانت در نظام اقتصادی کشور و ناکارآمدی بنگاه‌های اقتصادی را به همراه دارد.

پورابراهیمی بیان کرد: روح بازار سرمایه، عدم دخالت دولت در اقتصاد است. در نتیجه این مسیر در دولت سیزدهم باید نگاه علمی و تخصصی باشد و تجارب گذشته چراغ راه ما محسوب می‌شود و امیدوار هستیم وزاری تخصصی اقتصادی و سایر وزرا این مسیر را همراهی کنند.

وی عنوان کرد: باید بتوانیم از ظرفیت بازار سرمایه برای شکوفایی اقتصادی استفاده کنیم. پیشنهاد می‌شود از ظرفیت‌های معدنی غیر فعال که در اختیار دولت هستند، استفاده شود. همچنین باید بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، شرکت‌های بزرگی را در حوزه معدن و صنایع معدنی ایجاد کنیم. در این رابطه می‌توانیم از شرکت-پروژه‌ها برای فعال‌سازی ظرفیت‌های معدنی و جذب سرمایه‌ها و نقدینگی سرگردان در جامعه استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: طرح اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی می‌شود تا فعالان بازار ظرف دو هفته پیشنهادات خود را ارائه کنند. برای مثال، مشکلاتی نظیر اخذ مالیات از ابزارهای مالی مثل گواهی سپرده کالایی از جمله مواردی است که رفع آن‌ها به توسعه بورس کالا کمک می‌کند و بسیاری از دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه نیز در قانون جدید بازار خواهد آمد.

سهمیه‌بندی کالاها را پایان می‌دهیم

سید رضا فاطمی امین نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: در اقتصاد کشور مشکلات ساختاری زیادی داریم که یکی از این مشکلات در حوزه بازارها است، به همین دلیل در وزارت صمت قصد داریم ساختار بازارها را اصلاح کنیم که به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده باشد.

وی افزود: یکی از بازارها، بازار کالاهای پایه است که برای مدیریت بازار کالاهای پایه، کانال بورس کالا را انتخاب کردیم زیرا معاملات خارج از بورس کالا قابل ضابطه‌گذاری نیست، این در حالی است که بورس علاوه بر شفافیت، بستری فراهم می‌کند که ابزارهای نیازمند بازار، قابل اجرایی شدن باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: باید ضوابطی برای کشف قیمت بهینه و تنظیم بازار بگذاریم و ضوابط را اجرایی کنیم که در این خصوص با بورس کالا همکاری بسیار خوبی داشتیم. برای مدیریت بازار کالاهای پایه ۲۵ ابزار طراحی شده است که امروز دو ابزار افتتاح شد و دو هفته پیش نیز قرادادهای بلندمدت عملیاتی شد.

فاطمی امین تصریح کرد: ابزارهای معاملاتی علاوه بر شفافیت و اعمال تنظیم‌گری کمک زیادی به صنعت و تامین مواد اولیه می‌کند زیرا یکی از نگرانی‌های واحدهای تولیدی این است که مواد اولیه نداشته باشد اما با قراردادهای آتی این هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

وی عنوان کرد: یکی از اقدامات وزارت صمت این بود که برای بیش از ۳۰ کالایی که سهمیه‌بندی اعمال شده بود، در مورد ۲۰ کالا این سهمیه‌بندی حذف شد و به سرعت برای ۱۰ مورد کالای باقی‌مانده نیز سهمیه‌بندی برداشته می‌شود که نتیجه آن در کاهش نرخ تورم تولیدکننده نمایان می‌شود. این موضوع در مورد بازار ورق‌های فولادی خود را نشان داد؛ به طوری که در یک روز شاهد معامله ۳۰۰ هزار تن ورق فولادی با کاهش دو هزار تومانی قیمت بودیم و البته نویدبخش کاهش تورم تولیدکننده در ماه‌های آتی است. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: هفته گذشته مزایده معدن مس جانجا (معدن استان سیستان و بلوچستان) برگزار شد که یکی از شروط مزایده این بود که باید ۴٠ درصد از سهام شرکت به مردم واگذار شود که این بهترین نوع سرمایه‌گذاری است زیرا با این کار هم توزیع ثروت انجام شده و هم فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوب برای مردم فراهم می‌شود.

فاطمی امین در پایان مطرح کرد: در آذر ماه این روش آغاز شد و در دی ماه نیز سه معدن دیگر به همین روش عرضه می‌شود. بنابراین برای معادن بزرگ یک معدن و معادن کوچک، چندین معدن به صورت یک جا به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد. در لایحه بودجه دولت مجاز است واگذاری معادن را از طریق ساز و کار بورس انجام دهد، بنابراین برای معدن از ابزار بازار سرمایه استفاده خواهیم کرد.

در این مراسم همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت به صورت نمادین، ابزارهای معاملاتی جدید بورس کالا را راه‌اندازی کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: