تامین گاز برای صنعت فولاد حیاتی است
سبحانی:

تامین گاز برای صنعت فولاد حیاتی است

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: قطعا مشکل کمبود انرژی در زنجیره فولاد در کوتاه‌مدت قابل حل نیست و تولیدکنندگان فولاد نیز تلاش می‌‌کنند با کمک وزارتخانه‌های مربوطه این مشکل را حل کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بهرام سبحانی در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد طی سخنانی اظهار داشت: تولیدکنندگان به سمت دستیابی به تولید 55 میلیون تن فولاد پیش‌بینی شده در افق 1404 حرکت می‌کردند اما چالش قطعی برق در تابستان و احتمالا کمبود گاز در زمستان رسیدن به این هدف را با چالش مواجه کرده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: کل مصرف گاز کشور 800 میلیون متر مکعب و مصرف فولاد 30 میلیون متر مکعب است. بنابراین میزان مصرف گاز صنعت فولاد کمتر از 5 درصد کل مصرف گاز کشور است؛ اما چرا باید فولاد قربانی کمبود گاز شود.

وی تصریح کرد: مصرف گاز برای صنعت فولاد به ویژه برای تولید آهن اسفنجی حیاتی است و اگر شرکت‌‌های بزرگ فولادی نتوانند تولید خود را انجام دهند، مصرف‌کنندگان آن‌‌ها نیز نمی‌‌توانند تولید کنند.

سبحانی عنوان کرد: قطعی و کاهش تخصیص گاز در صنعت فولاد نمی‌تواند مقطعی باشد؛ این یعنی نمی‌توان کوره را به طور مداوم دچار قطعی و سرد و گرم کرد زیرا کوره به ویژه برای نسوز دچار مشکل و تولیدکننده متحمل خسارت می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: روش‌های مختلفی را می‌توان برای سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی به کار برد و فولادسازان نیز می‌توانند در تامین انرژی خود مشارکت کنند. در گذشته، شرکت ملی فولاد متولی این صنعت بود و هنگامی که برای افزایش تولید را برنامه‌ریزی می‌کرد، به متولیان امر نیازهای خود از قبیل آب، برق، گاز، مواد اولیه و بودجه را اعلام می‌کرد و سازمان برنامه وقت نیز بودجه را در اختیار این شرکت قرار می‌گذاشت.

وی افزود: از زمانی که شرکت ملی فولاد از برنامه‌ریزی فولاد کنار رفت، متولی این صنعت مشخص نیست این صنعت متولی ندارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: از 10 سال گذشته که برنامه افق 1404 و رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد مطرح شده، سال‌هاست که سوال می‌شود آیا به این برنامه خواهیم رسید؟ از نظر ظرفیت به 55 میلیون تن خواهیم رسید اما به میزان تولید خیر.

سبحانی تاکید کرد: گاز در تولید آهن اسفنجی هیچ جایگزینی ندارد و نقش احیا کننده گندله سنگ‌آهن را ایفا می‌کند که هیچ ماده‌ای جز گاز طبیعی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

وی تصریح کرد: در دنیا 75 درصد از تولید فولاد به روش کوره بلند با استفاده از زغال‌سنگ و 25 درصد به روش احیا مستقیم است اما در ایران 75 درصد احیا مستقیم و 25 درصد کوره بلند است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تاکید کرد: اگر کشور ما گاز نداشت، قطعا به این میزان تولید فولاد نمی‌رسیدیم و مزیت گاز باعث حرکت به این سمت شده است. ضمن اینکه زغال‌سنگ ایران چندان قابلیت کک‌شوندگی ندارد و نمی‌توان به تولید فولاد به این روش تکیه کرد.

سبحانی بیان کرد: اگر دنیا به سمت کوره بلند رفته، به دلیل عدم مزیت در تولید به روش کوره قوس بوده و در صورتی که گاز با قیمت جهانی با فولادسازان حساب شود، باید این صنعت را تعطیل کرد.

وی عنوان کرد: به ازای هر تن فولاد 400 متر مکعب گاز مصرف می‌شود و مصرف این صنعت به 35 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. بنابراین با توجه به مصرف 800 میلیون مترمکعبی در کشور به صورت روزانه، تنها 5 درصد از مصرف کشور به فولاد اختصاص دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ابراز کرد: در حوزه آب نیز همین سیاست حاکم است و در حالی که 92 درصد آب کشور را کشاورزی و تنها 2 درصد را صنعت مصرف می‌کند، اما صنعت آماج حملات کم‌آبی قرار می‌گیرد.

سبحانی مطرح کرد: لازم است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در محدودیت‌های گازی، صنعت فولاد در اولویت قرار نگیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: