نیازمند 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت گاز هستیم

نیازمند 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت گاز هستیم

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت گفت: باید در هشت سال آینده حداقل 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بالادست و پایین‌دست صنعت گاز صورت گیرد تا میزان تولید گاز از یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب کنونی به یک میلیارد و 350 میلیون متر مکعب افزایش یابد و میزان تولید حفظ شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، هوشنگ فلاحتیان در سمینار چالش گاز در صنعت فولاد اظهار داشت: می‌توان 12 هزار مگاوات به ظرفیت برق اضافه کرد؛ بدون آنکه یک مگاوات سرمایه‌گذاری جدید صورت گیرد.

وی افزود: ایران و هند 55 درصد از تولید آهن اسفنجی دنیا را مصرف می‌کنند و گاز تنها مزیت تولید فولاد ایران به شمار می‌رود.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت خاطرنشان کرد: بیش از 75 درصد مصرف گاز صنعت فولاد در تولید آهن اسفنجی و 75 درصد مصرف برق در تولید شمش اتفاق می‌افتد.

فلاحتیان تصریح کرد: میزان مصرف گاز در صنعت فولاد کشور طی پنج سال اخیر 13 درصد افزایش یافته است. تا افق 1404 پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف گاز در این صنعت سالانه 5 درصد افزایش یابد.

وی بیان کرد: تراز گاز کشور روزانه منفی 200 میلیون متر مکعب است و حتی تولید 700 میلیون متر مکعبی از پارس جنوبی نیز کفاف مصرف را نمی‌دهد.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت عنوان کرد: مصرف گاز بخش خانگی سال گذشته به 650 میلیون مترمکعب در هر روز رسید و 100 میلیون متر مکعب نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت. ناترازی مصرف گاز در چهار سال آینده به 250 میلیون متر مکعب روزانه خواهد رسید.

فلاحتیان تاکید کرد: روش‌های تامین انرژی واردات گاز، سرمایه‌گذاری جدید و بهینه‌سازی مصرف انرژی هستند که بحث واردات گاز احتمالا منتفی است.

وی اضافه کرد: برای 12 هزار مگاوات برق نیروگاه گازی نیازمند 75 میلیون مترمکعب گاز معادل سه فاز پارس جنوبی هستیم و اگر نیروگاه سیکل ترکیبی جدید باشد به 40 تا 50 میلیون متر مکعب گاز نیاز خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت ادامه داد: حدود هفت هزار و 700 مگاوات نیروگاه گازی هستند که سیکل ترکیبی نشده‌اند و تبدیل این نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی علاوه بر اینکه میزان تولید برق را افزایش خواهد داد، به مصرف گاز اضافی نیاز ندارد. بنابراین اولویت با این است که صنعت فولاد در قالب تفاهم‌نامه‌هایی، بخش گاز نیروگاه‌ها را خریداری کند و با هزینه جزئی، برق خود را تامین کند.

فلاحتیان اذعان کرد: برخی نیروگاه‌ها راندمان زیر 30 درصد دارند و می‌توان این نیروگاه‌ها را بازنشسته و نیروگاه جدید با راندمان بالا احداث کرد.

وی ابراز کرد: همچنین می‌توان در بهینه‌سازی مصارف خانگی مشارکت کرد زیرا 20 میلیون بخاری در کشور وجود دارد که راندمان آن‌ها تنها 40 تا 50 درصد است. میزان هدررفت انرژی از ساختمان‌ها زیاد است و می‌توان این بخاری‌ها را با مدل‌های جدید بخاری با راندمان بالای 90 درصد جایگزین کرد. فولادسازان می‌توانند به این حوزه به عنوان مسئولیت اجتماعی وارد شوند.

معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت مطرح کرد: باید در هشت سال آینده حداقل 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا میزان تولید گاز از یک میلیارد متر مکعب کنونی به یک میلیارد و 200 میلیون و 350 میلیون متر مکعب افزایش یابد.

دولت چاره‌ای جز افزایش قیمت گاز ندارد

در ادامه سمینار چالش گاز در صنعت فولاد، پنل پرسش و پاسخ چالش‌های گاز در صنعت فولاد با حضور فلاحتیان، معاون وزیر نفت برگزار شد که فلاحتیان در پاسخ به سوالی مبنی بر مشخص نبود متولی انرژی عنوان کرد: مسئولان مدیر حادثه هستند و در زمان عادی به مسائل احتمالی توجه نمی‌کنند. هر بخش مسئولیت خود را انجام دهد و به صورت بلندمدت برنامه‌ریزی کنیم. اگر صرفه‌جویی در مصرف انرژی رخ دهد، از نظر حقوقی سوخت صرفه‌جویی شده به فولادساز اختصاص خواهد یافت.

وی در پاسخ به سوال کسری غفوری، مدیرعامل شرکت فولاد خراسان مبنی بر امکان واردات گاز برای فولادسازان، خاطرنشان کرد: اگر خود فولادسازان بتوانند با رایزنی واردات گاز را انجام دهند، وزارت نفت مخالفتی نخواهد کرد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوال امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان مبنی بر امکان تامین گاز نیروگاه‌های احداث شده، بیان کرد: در ابتدا باید بررسی شود که آیا امکان احداث نیروگاه در کنار فولادساز با توجه به زیرساخت‌های منطقه همچون شبکه سراسری گاز، برق و امکان تامین گاز با زیرساخت‌ها وجود دارد یا خیر. ممکن است طرح در مکانی قرار گیرد که از نظر زیرساختی امکان تامین نداشته باشد. البته اگر سرمایه‌گذاری انجام شود، حق فولادساز است که گاز مورد نیاز را مطالبه کند.

فلاحتیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با دارا بودن ذخایر گازی چرا باید نرخ گاز فولادسازان افزایش یابد، تاکید کرد: نمی‌توان به بهانه پایداری یک صنعت، صنعت دیگر را به نابودی کشاند. برای تولید گاز نیز باید سرمایه‌گذاری و هزینه شود اما به بهای ارزان به فولادسازان داده می‌شود. در حالی که بهای گاز صادراتی 28 سنت معادل هشت هزار تومان است اما این گاز به بهای یک هزار و 500 تومان در اختیار تولیدکنندگان فولاد قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: یا دولت باید بتواند مابه‌التفاوت قیمت گاز را از طرق دیگر جبران کند یا اینکه چاره‌ای جز افزایش قیمت وجود ندارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: