صنعت روی به سمت نابودی می‌رود
مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین:

صنعت روی به سمت نابودی می‌رود

مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین گفت: حیات همه کارخانه‌های تولیدکننده روی بعد از ماده اولیه، به گاز وابسته است که افزایش قیمت و کمبود هر دو نیز احساس می‌شود.

حسن احمدی رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: در حال حاضر، قیمت روی، روند افزایشی را طی می‌کند و به این علت که تحت تاثیر قیمت جهانی و همچنین نرخ ارز است، نباید انتظار داشت که کاهش پیدا کند. قیمت روی در کشور ما کمی نسبت به قیمت جهانی پایین‌تر بوده اما به صورت کلی، با جهش مواجه شده است و این امر برای همه تولیدکنندگان این صنعت، چالش بزرگی به حساب می‌آید.

وی افزود: علت پایین بودن قیمت روی در بازار داخلی، کمبود تقاضای این فلز است و به محض اینکه بازار، رونق را تجربه کند، قطعا از نرخ فعلی خود نیز بالاتر خواهد رفت. با پیش‌بینی‌هایی که از بازار جهانی روی داریم، بعید است حداقل تا دو سه ماه آینده، کاهش قیمتی رخ دهد و بر قیمت داخلی این فلز نیز تاثیر بگذارد.

رکود در پروژه‌های ملی

مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین در ادامه یادآور شد: اگر بخواهیم بازار فروش محصولات خود را ارزیابی کنیم، باید گفت که اصلا از شرایط مطلوبی برخوردار نیست. ما هم تولیدگننده پودر روی هستیم و هم به نوعی مصرف‌کننده آن؛ چراکه واحد گالوانیزه گرم داریم و از پودر روی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنیم. بازار داخلی اصلا تقویت نشده است به این علت که دولت در حال حاضر هیچ طرح تعریف شده‌ای برای پروژه‌ها ندارد. کارایی گالوانیزه گرم با پروژه‌های وزرات نیرو و حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی ارتباط گسترده دارد که متاسفانه شاهد آغاز پروژه‌ جدیدی در این حوزه‌ها نیستیم و آنچه که ملاحظه می‌شود، تکمیل طرح‌ها و فازهای قدیمی است. تنها در بحث کودهای گلخانه‌ای که از سرباره‌های روی در آن استفاده می‌شد، وضعیت این صنعت مطلوب بود که آن هم با برگشت خوردن محصولات کشاورزی، دیگر از آن استفاده‌ای نخواهد شد.

طرح تولید شمش روی هنوز فعال نشده است

این تولیدکننده گفت: مواد اولیه مورد استفاده گروه صنعتی مهتا روی، خاک معدنی روی، اسید و همچنین پرمنگنات است. هنوز واحد تولید شمش روی را فعال نکردیم و صرفا در قسمت تولید و مصرف پودر روی فعالیت داریم. تولید شمش روی با تناژ پایین، صرفه اقتصادی ندارد و بنابراین تا زمانی که نتوانیم ظرفیت مشخصی برای فروش شمش روی در بازار تخمین بزنیم، این طرح  را فعال نخواهیم کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: از یک سو با معضلاتی همچون قیمت بسیار بالای آّب، برق و گاز که هر روز توسط دولت در حال افزایش است و از سوی دیگر، با رشد قیمت مواد اولیه مواجه هستیم که در مجموع توجیه اقتصادی فعال‌سازی واحد تولید شمش روی را کاهش می‌دهند.

مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین خاطرنشان کرد: تولید پودر روی، شمش روی و صنعت گالوانیزه گرم یکی از حیاتی‌ترین صنایع در کشورهای جهان به شمار می‌آیند. روی همچنین در ساخت رنگ، لاستیک‌سازی، چینی و لعاب، لوازم آرایشی و... کاربرد دارد. در حال حاضر، بیشترین تمرکز ما روی خط گالوانیزه گرم است. با وجود تولید زیر 10 درصد طی چهار تا پنج ماه گذشته، عمده فعالیتی که در این بخش انجام می‌دهیم، گالوانیزه کردن محصولات کاربردی در بخش‌های نیروگاهی و پالایشگاهی است.

تولید همراه با ضرر

این فعال صنعتی در تکمیل صحبت خود، اذعان کرد: با وجود همه چالش‌ها، واحدهای تولیدکننده شمش روی کم و بیش، فعالیت خود را ادامه می‌دهند اما توسعه در این حوزه به‌صرفه به نظر نمی‌رسد. در بخش گالوانیزه گرم، می‌توان به جرات گفت از ابتدای سال 1400 تا کنون که به دی ماه رسیده‌ایم، ضررده بوده‌ایم. هر ماه طی 30 روز کاری، به میزان یک میلیارد تومان، ضرر داشته‌ایم.

احمدی تاکید کرد: فعالیت‌های صنعتی، تخصصی هستند و نمی‌توان به عنوان مثال، یک نیروی متخصص که نزدیک به 20 سال در این واحد تولیدی مشغول به کار بوده است را تعدیل کنیم و منتظر بمانیم تا شرایط تولید و فروش مطلوب شود و مجددا نیروی جدید کسب کنیم. برای آموزش نیروها، میلیاردها تومان هزینه مصرف شده تا تخصص لازم را به دست آوردند؛ پس منطقی نیست بخواهیم به دلیل شرایط اقتصادی، دست به تعدیل نیرو بزنیم اما اگر این شرایط نامطلوب ادامه داشته باشد و اوضاع تا قبل از پایان سال، رو به سوی بهبودی نرود و شاهد رونق در بازار نباشیم، شاید ما هم مانند بعضی تولیدکنندگان مجبور به تعدیل نیرو در روزهای پایانی سال بشویم.

وی اضافه کرد: در اسفند ماه سال گذشته، بهای گاز مصرفی طی یک ماه هفت میلیون تومان بود که بدون برنامه‌ریزی قبلی این رقم از فروردین ماه 1400 افزایش پیدا کرد و به 60 میلیون تومان در دی ماه رسید. از طرف اداره گاز با این شرکت تماس گرفته شد که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، این شرکت جزو زیرشاخه صنایع فولاد محسوب می‌شود و در صورت ارائه مستندات و مدارک لازم جهت اعتراض به این امر، می‌توانیم به اداره گاز مراجعه کنیم که در صورت عدم مراجعه، بهای گاز مصرفی تا 6 برابر افزایش پیدا خواهد کرد و تقریبا به 400 میلیون تومان در ماه خواهد رسید.

کاهش چشمگیر ظرفیت تولید

مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه به طور مشخص این شرکت دارای چه ظرفیتی بوده و هم‌اکنون چند درصد از این ظرفیت فعال است، تصریح کرد: به صورت کلی دو خط تولید در شرکت فعالیت دارد که یک خط کاملا تعطیل شده و خط دیگر در سال 1398 توانایی تولید یک هزار و 800 تن در ماه لوله گالوانیزه، تسمه، دکل برق، دکل مخابرات و... را داشت اما الان این میزان به زیر 10 درصد کاهش پیدا کرده است و این خط در نهایت توانایی تولید 150 تن محصول را دارد.

تغذیه دولت از بخش تولید

احمدی مطرح کرد: سرباره‌های روی شرکت، برای کودهای ماکرو مورد استفاده قرار می‌گرفت و در زمان دولت قبلی، اولین سوبسیدی بود که به صورت کاملا نامحسوس برداشته شد و نتیجه آن هم این شد که کشاورزان مجبور شدند محصولات خود را به قیمت بالاتری بفروشند. اکنون نیز همین اتفاق در حال به وقوع پیوستن است و دولت حامل‌های انرژی را گران‌تر می‌کند تا به نحوی هزینه‌های خود را تامین کند. باید این نکته را ذکر کرد که تکلیف بودجه کاملا مشخص است و نشان می‌دهد که وضعیت فروش نفت و به طور کل، صادرات مطلوب نیست و تنها راهی که برای تامین نیاز مالی دولت باقی مانده، این است که هزینه‌های اضافی در زمینه انرژی و مالیات از تولیدکنندگان دریافت کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولیدکننده همیشه به دولت بدهکار است!
گره کور تامین خاک معدنی
لزوم ایجاد شرایط پایدار برای تولید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: