هوشمندسازی نظام حقوق دولتی معادن
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران خواستار شد؛

هوشمندسازی نظام حقوق دولتی معادن

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: زمانی که انجام عملیات‌های مختلف در معادن نظیر استخراج به‌صرفه اقتصادی نیست، در نهایت چاره‌ای جز تعطیلی معادن وجود ندارد و از معادن تعطیل هم نمی‌توان حقوق دولتی دریافت کرد.

ابراهیم جمیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: حقوق دولتی معادن مقوله بسیار مهمی در حوزه معدن است که از معدنکاران در سراسر نقاط جهان دریافت می‌شود. فرایند دریافت حقوق دولتی در کشورهای مختلف بر اساس یک ساز و کار معین است که متاسفانه در کشور ما دستورالعمل مشخصی برای آن وجود ندارد. این امر گاهی اوقات باعث بروز مشکلاتی در معادن کوچک و متوسط مقیاس می‌شود؛ در حالی که دریافت حقوق دولتی از این معادن باید بر اساس معیار و ضوابط مشخصی بر پایه عدالت‌محوری صورت گیرد. بر همین اساس، حقوق دولتی معادن دورافتاده‌‌ای که امکان دسترسی به آن‌ها دشوار است و از امکانات کمتری نسبت به معادن بزرگ‌مقیاس و پرعیار برخودار هستند، باید با سایر معادن تقاوت داشته باشد.

وی افزود: دولت در بودجه سال 1401 افزایش حقوق دولتی معادن را لحاظ کرده است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه رقمی در کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران برای آن تعیین خواهد شد. بر اساس طرح‌های پیشنهادی این کمیسیون، امیدوار هستیم فرایند دریافت حقوق دولتی معادن در آینده نزدیک هوشمندسازی شود تا دریافت آن بر اساس یک ساز و کار مشخص صورت پذیرد. چراکه هر زمان بحث افزایش این حقوق دولتی مطرح می‌شود، شوک بزرگی به معدنکاران وارد می‌شود. ضمن اینکه در راستای چگونگی دریافت حقوق دولتی، جلسات متعددی را با معاونت امور معادن و فرآوری مواد معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران بیان کرد: لازم به ذکر است که تنها دریافت حقوق دولتی کافی نیست و نحوه چگونه هزینه کردن آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همان‌طور که در قانون بر دریافت حقوق دولتی معادن تاکید شده، چگونگی هزینه کردن آن هم شرح داده شده است که متاسفانه گاهی اوقات شاهد هزینه کردن آن در اموری به‌ غیر از معادن هستیم. در حالی که نحوه هزینه‌کرد این حقوق دولتی در راستای رسیدگی به امور معادن و صنایع معدنی بسیار حائز اهمیت است.

جمیلی عنوان کرد: زیرساخت‌های لازم و کافی جهت دریافت حقوق دولتی معادن در کشور باید فراهم شود و نبود زیرساخت‌های مناسب در این بخش، نمی‌تواند دلیلی بر افزایش و کاهش میزان آن شود. بنابراین لازم است تمامی بخش‌های مرتبط با معدن، تعامل و همکاری لازم را جهت ایجاد زیرساخت‌های مناسب و اصولی در راستای دریافت حقوق دولتی معادن با دولت داشته باشند. باید در راستای فعال‌سازی بسیاری از معادن غیرفعال در نقاط مختلف کشور حرکت کنیم. دریافت حقوق دولتی معادن نیز در همین راستا است و قرار نیست به قیمت تعطیلی معادن تمام شود. از طرفی، شرکت‌های دولتی نیز نباید با افزایش میزان حقوق دولتی، بر قیمت ماده معدنی بیفزایند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که انجام عملیات‌های مختلف در معادن نظیر استخراج به‌صرفه اقتصادی نیست، در نهایت چاره‌ای جز تعطیلی معادن وجود ندارد و از معادن تعطیل هم نمی‌توان حقوق دولتی دریافت کرد. بنابراین باید اقدامات لازم جهت بهبود فعالیت‌های معدنی انجام شود تا شاهد فعالیت و پویایی هرچه بیشتر معادن در نقاط مختلف کشور باشیم. چراکه با افزایش فعالیت معادن در کشور، اقتصاد پویاتری خواهیم داشت و امیدوار هستیم افزایش حقوق دولتی معادن صرف بهبود شرایط معدنی کشور شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
رشد ۴۰ درصدی حقوق دولتی حاصل از استخراج معادن استان
پرداخت حقوق دولتی، مسئله مهمی است
افزایش فشار به معادن کوچک با رشد پرسرعت حقوق دولتی معادن
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: