جایگاه عناصر نادر خاکی در آینده اقتصاد/ ضرورت ایجاد تکنولوژی در حوزه استحصال و فرآوری این عناصر
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌ها «ومعادن» تاکید کرد:

جایگاه عناصر نادر خاکی در آینده اقتصاد/ ضرورت ایجاد تکنولوژی در حوزه استحصال و فرآوری این عناصر

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌ها «ومعادن» با تاکید بر جایگاه عناصر نادر خاکی در صنایع و فناوری‌های نوین بر ضرورت سرمایه‌گذاری و ایجاد تکنولوژی در این حوزه تاکید کرد و از سرمایه‌گذاری کشورهای مختلف در حوزه عناصر نادر خاکی، برای سلطه بازار آینده محصولات پیشرفته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سعید صادقی با اشاره به نقش عناصر نادر خاکی در فناوری‌های نوین و آینده بازار این عناصر اظهار داشت: ایران از نظر دارا بودن عناصر نادر خاکی کشور غنی است و به همین دلیل مواد معدنی و سنگ‌های کم‌عیار ایرانی نیز مورد توجه تجارت خارجی قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌ها «ومعادن» با اظهار تاسف نسبت به نبود تکنولوژی و صنایع پایین‌دست وابسته به این عناصر، بر نقش عناصر نادر خاکی در فناوری و صنایعی مانند کامپیوترها و شبکه‌ها، صنایع الکترونیک مصرف‌کننده، ارتباطات، انرژی‌های پاک، حمل‌ونقل پیشرفته، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، انجام ملاحظات زیست‌محیطی (و احیای آسیب‌های وارد شده به این بخش)، اقدامات دفاعی و نظامی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها تاکید کرد و افزود: این عناصر در بهره‌مندی صنایع از کاهش انتشار امواج و مصرف انرژی و همچنین افزایش بهره‌وری، بهبود عملکرد، کوچک‌سازی، افزایش سرعت و ماندگاری و حتی ثبات حرارتی تاثیرات مثبتی دارند و به‌ واسطه گره خوردن صنایع وابسته به عناصر نادر خاکی با زندگی روزمره، آینده این عناصر بسیار درخشان است.

بر اساس توضیحات وی، وابستگی محصولاتی مانند کارت‌های حافظه کامپیوتر، لوح‌های فشرده، باتری‌های قابل شارژ، موبایل، مبدل‌های کاتالیزور، آهنرباها، چراغ‌های شب‌نما به عناصر نادر خاکی و در کنار آن افزایش تقاضای جهانی برای خودروها، دستگاه‌های الکترونیکی، لامپ‌های کم مصرف و دیگر کاتالیزورها تضمین‌کننده سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

صادقی با اشاره به آینده صنعت خودروهای برقی در جهان، بیشترین تقاضا برای عناصر نادر خاکی را مربوط به تولید باتری‌های قابل شارژ دانست و از توسعه بازار عناصر نادر خاکی به عنوان یکی از سرمایه‌های ارزشمند در سال‌های آتی خبر داد و تصریح کرد: پیش‌­بینی می­‌شود تنها تقاضا برای لیتیوم تا سال ۲۰۲۳ به­‌ صورت سالانه حدود ۳۰ درصد رشد کند که رقم قابل توجهی است؛ در خصوص عناصر نادر خاکی دیگر نیز پیش بینی افزایش سرعت افزایش تقاضا تا حدی است که امروزه در بسیاری از کشورهای تولیدکننده این عناصر، یک مافیای قدرتمند شکل گرفته تا بتوانند ضمن سلطه بر معادن تولیدکننده، بازار آینده محصولات پیشرفته را هم در اختیار خود بگیرند و شرکت‌های متعددی از هم‌اکنون در تلاش برای بستن قراردادهای بلندمدت پیش‌خرید معادن و محصولات این معادن هستند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شرکت‌ها «ومعادن» در خصوص آینده بازار این عناصر گفت: در حال حاضر بیشترین تقاضا برای عناصر نادر خاکی مربوط به کشورهای ایالات متحده، آلمان و ژاپن است و با توجه به استقبال و حمایت دولت‌ها از محصولات با فناوری بالا، تقاضای در بازار عناصر نادر خاکی به ویژه در کشورهای آسیایی و اقیانوسیه افزایش چشمگیری خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود چین هم به عنوان یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این عناصر بیشترین سهم این بازار را در اختیار بگیرد.

وی در پایان با بیان اینکه در کشور ما نیز اقدامات خوبی در حوزه عناصر نادر خاکی انجام شده است آن‌ها را کافی ندانست و تاکید کرد: استحصال عناصر نادر خاکی و تبدیل آن­‌ها به محصول نهایی نیاز به بهره‌مندی از تکنولوژی بالا در صنایع معدنی و فرآوری دارد که متاسفانه هنوز این بخش از تکنولوژی در ایران بومی‌سازی نشده اما امید است که با انتقال تکنولوژی، سرمایه­‌گذاری مناسبی در این حوزه صورت گیرد. چراکه سهم ایران در بازار جهانی این عناصر و صنایع وابسته به آن‌ها به میزان دستیابی به فناوری بستگی خواهد داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
آغاز پروژه اکتشافی در استان اردبیل
تقویت توان تخصصی و مهندسی در حوزه ارزش‌آفرینی زنجیره در «ومعادن»
اکتشافات، مهم‌ترین فرصت توسعه
توسعه فعالیت‌ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: