تلاش برای بازگرداندن کد آیسیک رسته ضایعات فلزی/ نمی‌توان با روش حجره‌داری در صنف آهن و فولاد کار کرد

تلاش برای بازگرداندن کد آیسیک رسته ضایعات فلزی/ نمی‌توان با روش حجره‌داری در صنف آهن و فولاد کار کرد

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به حذف کد آیسیک رسته ضایعات فلزی گفت: در تلاش هستیم تا با مذاکره با مسئولان مربوطه کد آیسیک رسته ضایعات فلزی را برگردانیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید ممبینی در جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی بررسی مشکلات اتحادیه‌های آهن و فولاد کشور در اتاق اصناف ایران، اظهار داشت: اقتصاد و تجارت در هر کشوری تابع یک سری تصمیمات است که ناشی از نگرش مسئولان است.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه امروز شاهد رخوت و بی‌انگیزگی در بین فعالان صنف آهن و فولاد هستیم، افزود: در چهار دهه گذشته ما در سیاست‌های اقتصادی نوسانات زیادی داشته‌ایم و در برخی جاها سخت و برخی جاها هم آسان گرفته‌ایم. اما در همه جای دنیا در تغییر سیاست‌ها سنسوری به نام بازار وجود دارد که وقتی آن سنسور (حسگر) هشدار می‌دهد به آن توجه می‌شود، اما در طول چند سال اخیر، کمتر به واکنش بازار نسبت به تصمیمات توجه شده است. 

وی افزود: بنابراین هر جا این تصمیمات غلط و بعضا اشتباه آسیب به وضعیت جامعه وارد کرده و وضع اقتصادی مثل امروز را به وجود آورده که وضعیت اقتصادی مردم نگران‌کننده است به جای اینکه گفته شود اشتباه کرده‌ایم، همان سنسور یا بازار را مقصر دانسته‌اند.

ممبینی با اشاره به برخی از سیاست‌های اخیر دولت، اظهار کرد: از جمله این سیاست‌ها بر اساس مصوبات ستاد اقتصادی دولت این است که کلیه فعالیت‌های آهن و فولاد از سنگ‌آهن تا محصولات آهنی باید در بورس انجام شود، لذا سنسور بازار به بورس واکنش نشان می‌دهد.

رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: در حالی که امروز شاهد افزایش قیمت آهنی در بورس هستیم شاهد کاهش قیمت جهانی آهن و فولاد و حتی شاهد کاهش قیمت آهن و فولاد در بازار داخلی هستیم پس این نشان می‌دهد که یک جای کار اشکال دارد و معلوم است که در بورس این اشکال وجود دارد.

وی بیان کرد: اینکه ستاد تنظیم بازار مصوب می‌کند که کلیه فعالیت‌های آهن و فولاد باید در سامانه جامع تجارت ثبت شود، این هم یکی از تصمیماتی است که سنسور بازار واکنش نشان می‌دهد، البته اگر این تصمیمات در مسیر شفاف‌سازی باشد، خوب است.

ممبینی افزود: حدود 80 درصد اقتصاد کشور ما دولتی است، بنابراین تصمیمات متکی به تمایل و علاقمندی آن دستگاه‌هایی است که قرار است فعالیت بیشتری در بورس داشته باشند و بازار متاثر از این تصمیمات می‌شود و اینها برخلاف اصل خصوصی‌سازی است و امروز صنف شما در حال سکون و رخوت است.

رئیس اتاق اصناف ایران مطرح کرد: از طرف دیگر در شرایط رکود قرار داریم و کارها تقریبا متوقف است. در چند سال اخیر تحت تاثیر تحریم و کرونا کسب‌وکارها تقریبا تعطیل هستند و بیکاری بی‌داد می‌کند و بسیاری از بنگاه‌ها مجبور به اخراج کارکنان خود شده‌اند.

وی بیان کرد: در شرایط رکود در دنیا مالیات را کاهش می‌دهند و با این کار مردم تمایل به خرید بیشتر می‌‌شود و افزایش خرید نیز به معنای تولید و عرضه بیشتر و در نتیجه گردش چرخ اقتصاد است، اما در کشور در شرایط رکود هم مالیات را افزایش می‌دهیم و هم تنوع مالیاتی ایجاد می‌کنیم.

ممبینی افزود: با توجه به اتفاقات و سیاست‌هایی که در حال اتخاذ است کار با حجره‌داری نتیجه‌ای نخواهد داشت، بلکه شما باید در بورس کالای کشور حضور داشته باشید که با سرمایه اندک موفق نخواهید شد، لذا باید تجمیع سرمایه از طریق شرکت‌های تعاونی ایجاد کنید تا بتوانید در بورس حضور یابید.

رئیس اتاق اصناف ایران در رابطه با حذف کد آیسیک رسته ضایعات فلزی اظهار کرد: با جدیت کامل این موضوع از دبیرخانه هیئت عالی نظارت در حالی پیگیری است و امیدواریم هم مسئله کد آیسیک ضایعات فلزی و هم کد آیسیک ضایعات پلاستیک را برگردانیم.

وی در ادامه مطرح کرد: در گام اول از طریق مذاکره و رایزنی در تلاش هستیم تا این موضوع حل شود در غیر این صورت این موضوع را از طریق دیوان عدالت پیگیری خواهیم کرد.

بلاتکلیفی متقاضیان دریافت پروانه کسب با حذف کد آیسیک

در این جلسه، همچنین مجتبی کواکبیان، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن‌ساری، با اشاره به قطع کد آیسیک رسته ضایعات فلزی بیان کرد: اخیرا وزارت صمت کد آیسیک مربوط به ضایعات فلزی را بدون اطلاع‌رسانی قبلی از سامانه حذف کرده است و با توجه به اینکه دریافت پروانه کسب توسط اتحادیه و مشاغل مختلف در نظر گرفته شده بود حذف آن باعث بلاتکلیفی متقاضیان دریافت پروانه کسب شده است.

بر اساس گزارشی از فارس، وی افزود: مدتی قبل سازمان شهرداری اعلام کرده بود که ضایعات جزو پسماند هستند و دیگر نباید پروانه کسب برای این مشاغل از طریق اتحادیه‌ها صادر شود لذا از آنجا که اتحادیه‌ها مشاغل مربوط به ضایعات را مدیریت می‌کنند، در صورت خارج شدن این صنف از اتحادیه‌ مشکلات مختلفی در زنجیره آهن و فولاد به‌ وجود خواهد آمد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: