40 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد کشور، حاصل 56 سال تجربه ذوب آهن

40 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد کشور، حاصل 56 سال تجربه ذوب آهن

آیین نکوداشت پنجاه و ششمین سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان با شعار (56 سال افتخار، 50 سال تولید) 23 دی ماه در تالار آهن این شرکت برگزار شد.

به گزارش پایگاه پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن، آیین نکوداشت پنجاه و ششمین سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان با شعار (۵۶ سال افتخار،۵۰ سال تولید) با حضور حمزه وکیلی عضو هیئت مدیره هلدینگ صدرتامین، منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه، آیت‌الله رهبر، رئیس دفتر هماهنگی تبلیغات اسلامی شرکت و جمعی از پیشگامان و مسئولین ذوب آهن اصفهان 23 دی ماه در تالار آهن برگزار شد.

منصور یزدی‌زاده ضمن تبریک پنجاه و ششمین سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان و گرامیداشت شهدای این مجتمع بزرگ صنعتی و بنیانگذاران آن اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان قابلیت‌ها و توانمندی‌های بسیار بالایی دارد و امیدواریم با تامین نهاده‌های تولید به جایگاه واقعی دست می‌یابد.

وی افزود: کوره بلند شماره یک ذوب آهن اصفهان به دست توانمند تلاشگران کارخانه و با زحمت شبانه‌روزی در مدار تولید قرار گرفت و ثمرات آن را شاهد بودیم.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: نوسات انرژی از جمله آب، برق، گاز، مواد اولیه و... در روند تولید کوره اختلالاتی را ایجاد می‌کرد، اما ۱۳ درصد رشد تولید چدن در سال جاری رقم خورد.

این مقام مسئول در خصوص پروژه‌های در حال اجرای این شرکت خاطرنشان کرد: در حوزه آب، اجرای پروژه ساخت تصفیه‌خانه پساب به صورت BOT توسط شرکت مپنا در حال اجرا است، پروژه اکسیژن پلنت با ظرفیت ۲۵ هزار نرمال مترمکعب با بهبود شرایط در نیمه نخست سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، کوره پاتیلی LF در جهت بالانس نسبی تولید فولاد و چدن در حال اجرا است که امیدواریم در مسیر تسریع قرار بگیرد، بنابراین چشم‌انداز خوبی برای ذوب آهن اصفهان متصور هستیم.

یزدی‌زاده عنوان کرد: تامین مواد اولیه چالشی است که گریبانگر صنایع فولادی کشور شده است و امیدواریم مسئولین وزارت صمت در این زمینه تصمیم جدی بگیرند تا نرخ تولید فولاد کشور دچار آسیب نشود و در ذوب آهن اصفهان تولید محصولات دارای ارزش‌افزوده بالا مانند ریل با کمترین محدودیت به ثمر بنشیند.

آیت‌الله رهبر، مسئول دفتر هماهنگی تبلیغات اسلامی هم در این مراسم با اشاره به اهمیت ذوب آهن اصفهان در توسعه صنعت کشور و اشتغال‌زایی گفت: این مجتمع عظیم صنعتی مادر صنعت فولاد کشور است و معادن کشور را راه‌اندازی کرد و نباید این چنین مورد بی‌مهری قرار می‌گرفت و معادن را جدا می‌کردند.

وی بیان کرد: لازم است مسئولین به مشکلات این مادر مهربان صنعت کشور توجه بیشتر داشته باشند و برای حل مشکلات آن به ویژه مواد اولیه تصمیمات موثر بگیرند.

بهرام سبحانی، مدیرعامل اسبق ذوب آهن اصفهان و رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز ضمن تبریک سالروز تاسیس ذوب آهن و همچنین بهره‌برداری از مجتمع فولاد مبارکه اذعان کرد: هم‌اکنون تولید فولاد ایران حدود ۳۰ میلیون تن است درحالی که ظرفیت نصب شده آماده به کار آن بالای ۴۰ میلیون تن است که البته برخی از آن‌ها جدیدا راه‌اندازی شده و تعدادی هم درگیر لجستیک و تامین مواد اولیه هستند. متاسفانه در تابستان سال جاری قطعی برق هم به عنوان یک چالش دیگر، تولید فولاد کشور را تحت تاثیر قرار داد و در زمستان هم قطعی گاز را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: ذوب آهن اصفهان به نوعی در ایجاد این ظرفیت تولید نقش‌آفرین بوده است و توسعه صنعت فولاد کشور از مسیر ذوب آهن اصفهان محقق شده است که اشتغال‌زایی تنها یک مورد از دستاوردهای آن به شمار می‌رود. 

این پیشگام صنعت فولاد کشور گفت: به عنوان نمونه در هلدینگ میدکو سه شرکت فولاد سیرجان، فولاد زرند و فولاد بوتیای ایرانیان توسط مدیران ذوب آهنی اداره می‌شوند که این افتخار بزرگی به شمار می‌رود و افتخارآفرین دیگر هم دکتر طیب‌نیا بودند که هم‌اکنون سکاندار مجتمع فولاد مبارکه هستند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: تولید فولاد در خارج از فنس کارخانه برای ذوب آهن اصفهان باید مورد توجه قرار گیرد تا بتواند از انرژی‌های مختلف مانند آب، مواد اولیه و ... بهره‌مند شود و سبد تولید محصولات دارای ارزش‌افزوده بالا را گسترش دهد.

قائم مقام اسبق مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این آیین مطرح کرد: این شرکت موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌های گوناگون کسب کرده و از جمله آن‌ها تولید ریل ملی است که از ۲۵ سال پیش در کارخانه مورد توجه قرار داشت و در دوره مدیریت عاملی مهندس یزدی‌زاده به دست توانمند تلاشگران این شرکت به ثمر نشست و کشور از واردات این محصول استراتژیک بی‌نیاز شد. 

وی اضافه کرد: انتظار افزایش تولید کمی و کیفی را در ذوب آهن اصفهان از مسئولین وقت داریم، البته در جریان کمبود مواد اولیه هستیم، اما نیاز است برای این موضوع راهکار بلندمدت اندیشیده شود تا کارخانه بتواند با ظرفیت کامل تولید داشته باشد.

آذربایجانی به تشکیل انجمن پیشگامان ذوب آهن اشاره کرد و افزود: این انجمن به پیشنهاد صادقی به منظور بهره‌گیری از دانش و تجربه پیشگامان ذوب آهن پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز تاسیس شد تا از این مسیر پیشگامان و مسئولین شرکت بتوانند در کنار یکدیگر برای تولید و توسعه ذوب آهن بزرگ برنامه‌ریزی کنند.

این پیشگام ذوب آهنی اذعان کرد: انجمن حاضر برنامه‌های بسیاری را تدوین کرده است که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا همزمان شد و با بهتر شدن شرایط این برنامه‌ها به مرحله اجرا می‌رسد.

ماشاالله سهراب‌نژاد مدیر عامل شرکت فولاد زرند ایرانیان و پیشگام ذوب آهنی نیز در این مراسم، وجود این شرکت را حاصل تلاش و جهاد پیشکسوتان دانست و گفت: ذوب آهن اصفهان ۵۶ سال به صنعت کشور خدمت کرده است و هزاران انسان از جای جای این مملکت آمدند و در این صنعت مقدس از جان مایه گذاشتند تا امروز هر کس در صنعت سخنی برای گفتن دارد یا ذوب آهنی است یا شاگرد یک ذوب آهنی محسوب می‌شود. 

وی مطرح کرد: امروز فولاد زرند ایرانیان برادر کوچک‌تر ذوب آهن است و این صنایع همچنان با چالش سنگ‌آهن و زغال‌سنگ مواجه هستند. مسئولین باید کمک کنند تا این صنایع برای تامین مواد اولیه مشکل نداشته باشند. گفته می‌شود که دو میلیارد تن زغال‌سنگ در معادن کشور وجود دارد که برای بهره‌گیری از آن باید اقداماتی انجام شود تا صنایع کشور محتاج واردات زغال نباشند.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان اظهار کرد: در خصوص سنگ‌آهن شرایط بدتری حاکم است و با وجود اینکه سنگ با عیار ۶۰ را تنها ذوب آهن اصفهان و فولاد زرند ایرانیان باید استفاده کنند اما تجار هم در خرید آن رقابت کنند که موجب افزایش قیمت شده و این تولیدکنندگان آسیب می‌بینند.

سهراب‌نژاد گفت: وقتی سایر نهاده‌های تولید مانند گندله و کنسانتره برای تولیدکنندگان سهمیه‌بندی شده است، چرا این کار برای سنگ‌آهن که زیر بنای همه آن‌ها است انجام نمی‌شود.

وی افزود: ذوب آهن سرچشمه زلال همه تلاش‌های بزرگان صنعت فولاد کشور است که عمر خود را در این کار صرف کردند که حق نیست با مشکل سنگ‌آهن مواجه باشد.

پخش فیلم مروری بر تاریخ تحولات ذوب آهن اصفهان، پخش موسیقی آتشکاران، ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجمن پیشگامان ذوب آهن اصفهان، رونمایی از تمبر سالروز تاسیس شرکت، رونمایی از انتشارات جدید روابط عمومی از جمله جلد چهارم کتاب زبان ذوب و مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی و همچنین رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی ذوب ۲۴ از دیگر برنامه‌های جانبی این مراسم بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: