پیامد صنعت‌ ستیزی، تقابل مردم و تولید است
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان:

پیامد صنعت‌ ستیزی، تقابل مردم و تولید است

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، پیامد صنعت‌ ستیزی را تقابل مردم و تولید دانست و از مسئولان در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، انتظار حمایت از صنعت را خواستار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، امین ابراهیمی در همایش تبیین بیانیه چشم‌انداز گروه فولاد خوزستان در افق 1410، رشد چشم‌گیر 9.2 درصدی تولید فولاد کشور را در ده سال گذشته بی‌سابقه دانست و اظهار داشت: متوسط رشد جهانی 2 درصد است و این حجم از رشد نشان از عزم تولیدکنندگان فولاد ایران دارد. تداوم و توسعه تولید فولاد و حفظ جایگاه جهانی، نیازمند متناسب‌سازی زیرساخت و پایداری تامین حامل‌های انرژی است.

وی در ادامه گفت: اطلاع‌رسانی نادرست، باعث ایجاد گسل میان صنعت و مردم شده است. مردم و جامعه ذی‌نفعان اصلی صنعت هستند. ایجاد اشتغال، توسعه، تولید ثروت و ارزآوری تنها بخشی از مزایای حاصل از فعالیت‌ بخش صنعت هستند. مجموعه فولاد خوزستان با اشتغال‌زایی 16 هزار تن و با در نظر گرفتن مشاغل ایجاد شده‌ غیر مستقیم، یک خانواده‌ 300 هزار تنی را تحت پوشش دارد. از طرفی به طور متوسط ماهانه 15 هزار میلیارد ریال خرید از سطح شهرستان اهواز از سوی فولاد خوزستان انجام می‌شود، اما با توجه به اطلاع‌رسانی نادرست، این موارد از چشم جامعه دور می‌ماند. 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در ادامه گفت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده است، انتظار حمایت داریم. در شرایطی که صنعت باعث ایجاد اشتغال و تولید ثروت منطقه‌ای و ملی شده است، اما صنعت‌ستیزی و آدرس‌دهی غلط، ذهنیت مردم جامعه‌ را در رویارویی با صنعت با چالش‌هایی فراوانی روبه‌رو کرده است. برای مثال مصرف آب صنعت فولاد تنها 0.2 درصد مصرف کشور را به خود اختصاص داده است و در چنین شرایطی هجمه‌های فراوانی به این صنعت می‌شود و در محافل مختلف، صنعت فولاد را جزو صنایع پرمصرف آب مطرح می‌کنند. تولید سالانه گاز کشور 220 میلیارد متر مکعب است که از این مقدار، سهم مصرف زنجیره فولاد 11 هزار میلیارد متر مکعب است، یعنی کمتر از 5 درصد مجموع مصرف گاز کشور. نکته‌ای که در مصرف گاز فولاد، هیچ‌گاه اشاره به آن نمی‌شود این است که‌، گاز در صنعت فولاد سوخت نیست بلکه یک مزیت رقابتی به واسطه‌ وجود منابع عظیم خدادادی گاز در کشور است. در این مورد هم اولین صنعتی که هدف محدودیت قرار می‌گیرد، فولاد است.

ابراهیمی از دست دادن بخشی از تولید به دلیل محدودیت‌های برق را دیگر چالش صنعت فولاد دانست و افزود: مصرف برق صنعت فولاد، تنها 10 درصد تولید کشور است، اما باز هم در عین ناباوری محدودیت‌های برقی به شکل گسترده به صنعت فولاد اعمال شد و باعث شد 530 هزار تن فولاد برنامه‌ریزی شده معادل 12 هزار میلیارد تومان از فروش و چهار هزار میلیارد از سود را از دست دهیم. 

وی تصریح کرد: با اعمال محدودیت‌های برقی، تولید پیش‌بینی شده فولاد کشور 32 میلیون تن بود که این محدودیت در خوشبینانه‌ترین حالت تولید را به 26 میلیون تن کاهش می‌دهد. شایان ذکر است ظرفیت نصبی فولاد کشور 45 میلیون تن است. تا به امروز محدودیت‌های برق باعث شده، 12 میلیون تن ظرفیت تولید نصبی بدون استفاده بماند و رقمی معادل هشت هزار میلیارد دلار از دست برود. 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اشاره‌ای هم به چالش معدن داشت و گفت: چالش معدن از گذشته تا به امروز گریبان‌گیر فولاد بوده و هست. در حال حاضر تنها از 8 درصد معادن کشور بهره‌برداری شده است. در بخش معادن و ماشین‌آلات، سرمایه‌گذاری لازم انجام نشده است. از طرفی در حوزه اکتشاف هم جای کار بسیاری داریم. راهبرد توزیع نامناسب در صنعت فولاد کشور شرایط را به گونه‌ای رقم زده که توسعه این صنعت از دریا‌محور به سمت کویر‌ محور سوق پیدا کند و همین رویکرد باعث ایجاد چالش‌های تامین انرژی شده و به آدرس‌دهی غلط منجر می‌شود. اتفاقات امروز نتیجه تصمیات دیروز است و اتفاقات فردا، نتیجه تصمیمات امروز خواهد بود. 

ابراهیمی در ادامه اذعان کرد: دیگر چالش پیش‌روی صنعت فولاد، حمل‌و‌نقل است. در افق 1404 و تولید 55 میلیون تن، قطعا زیرساخت‌های فعلی حمل‌ونقل پاسخگو نخواهد بود. در حال حاضر، ظرفیت نصبی ریلی کشور 50 میلیون تن است که عملا از 30 میلیون تن آن استفاده می‌شود. در افق 1404 ظرفیت ریلی کشور باید به 205 میلیون تن برسد، که از این مقدار 105 میلیون تن به فولاد اختصاص دارد. بین 30 میلیون تن فعلی تا 105 میلیون تن افق 1404، اختلاف معناداری وجود دارد.

وی در پایان اشاره‌ای هم به سیاست‌گذاری‌های متناقض کرد و گفت: از سیاست‌گذاران انتطار می‌رود با در نظر گرفتن شرایط بازار و مشارکت فعالان حوزه صنعت، سیاست‌های جاری را تدوین و تصویب کنند‌، اما در عمل دستورالعمل‌های خلق‌الساعه، نه تنها به آرامش و ثبات بازار کمک نمی‌کنند، بلکه تمرکز تولیدکنندگان را برهم می‌زند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: