پاسخ مشکل کمبود سنگ‌آهن را در کجا باید یافت؟

پاسخ مشکل کمبود سنگ‌آهن را در کجا باید یافت؟

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مورد راه‌حل مشکل کمبود مواد اولیه در زنجیره فولاد گفت: پیشنهاد مشخص این است که برای حل مشکل ذخایر سنگ‌آهن، کنسرسیومی از شرکت‌های بزرگ ایجاد شود و این کنسرسیوم در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری کند. اکتشافات جدید می‌تواند به شناسایی ذخایر بزرگ در کویر مرکزی ایران منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ناصر تقی‌زاده در خصوص ضرورت استفاده از روش‌های جدید معدن‌کاری اظهار داشت: برای بهره‌برداری از معادن جدید با جدیت به دنبال پیاده‌کردن شیوه‌های جدید و به‌روز معدن‌کاری دنیا هستیم و امیدوار هستیم طی چهار تا پنج ماه آینده خبرهای خوبی از شروع این طرح بدهیم. استفاده از روش‌های جدید سبب می‌شود تا ۶۰ درصد از هزینه‌های معدن‌کاری کاهش یابد.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰ تا ۸۵ درصد تجهیزات مورد نیاز برای بهره‌برداری از معادن جدید را از داخل کشور تأمین می‌کنیم اما برای مبحث مهندسی می‌بایست از تجربه شرکت‌های معتبر خارجی استفاده کنیم.

استفاده از دستگاه‌های جدید حفاری

مدیرعامل چادرملو بیان کرد: ما برای فاز جدیدی از اکتشاف خود هشت دستگاه حفاری را در سال پیش وارد مجموعه کردیم. یکی از اصلی‌ترین مشکلات اکتشافی در کشور، نبود تجهیزات کارآمد و به‌روز حفاری است؛ برای همین دستگاه‌های حفاری به‌روز را وارد کردیم و به نتایج خوبی نیز دست پیدا کردیم.

تشکیل کنسرسیومی از چند شرکت بزرگ

تقی‌زاده عنوان کرد: بحث اکتشاف یک بحث حاکمیتی است. ما به لحاظ هزینه اکتشاف و خرید تجهیزات هیچ مشکلی نداریم و پیشنهاد ما این است که وزارت صنعت یک کنسرسیوم از سه تا چهار شرکت بزرگ به طور مثال فولاد مبارکه، گل‌گهر و چادرملو و .. فارغ از بحث‌های مالکیتی تشکیل دهد، تا موضوع اکتشاف را با قدرت به پیش ببرد. به‌خصوص در استان‌هایی نظیر کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و کل کویر مرکزی، ظرفیت‌های معدنی بزرگی وجود دارد و از نظر من آینده اقتصادی ایران در کویر مرکزی ایران تعیین خواهد شد.

وی تصریح کرد: به نظر من بعد از تشکیل این کنسرسیوم، یکی از شرکای بزرگ، لیدر عملیات اکتشافی شود و به طور مشترک اکتشافات را از کویر مرکزی آغاز و به سمت استان سیستان و بلوچستان حرکت کنیم. تصور بر این است که استان‌های کرمان و یزد به تنهایی دارای ذخایر غنی معدنی هستند، اما بدون تردید سیستان و بلوچستان دارای معادنی ناشناخته است و می‌توان از عملیات اکتشاف در آنجا نتیجه مطلوبی کسب کرد.

تقی‌زاده ادامه داد: پیشنهاداتی در دولت سیزدهم بابت استفاده از شرکت‌های بزرگ مطرح شده که بار توسعه کشور را به دوش بگیرند که ما از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم و تشکیل یک کنسرسیوم بزرگ اکتشاف نیز در همین راستا است و می‌تواند مشکل ذخایر سنگ‌آهن کشور را حل کند.

نگرانی تولیدکنندگان از قطع برق و گاز

بر اساس گزارشی از چیلان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص کمبود و قطعی برق و گاز ابراز کرد: کمبود برق ضعف وزارت نیرو را می‌رساند. متاسفانه قراردادهای ضعیفی که طی این سال‌ها با تولیدکنندگان برق بسته شد باعث شده سال‌ها هیچ سازمان و مجموعه‌ای در این خصوص سرمایه‌گذاری نکند و این قراردادهای یک‌جانبه سبب رکود شده است. در کل می‌بایست اقتصاد برق اصلاح شود. تولید برق باید تبدیل به یک فعالیت اقتصادی سودآور شود تا کسری موجود در این زمینه با سرمایه‌گذاری‌های جدید برطرف شود.

وی مطرح کرد: نگرانی‌هایی جدی در خصوص گاز نیز برای امسال وجود دارد و لازم است که وزارت نفت اقدامات جدی‌تری در این زمینه انجام دهد تا گرفتار قطعی گاز در پاییز و زمستان نشویم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: