تقاضای چشمگیر صنعت فولاد برای کربن تزریقی/ جایگزینی آنتراسیت به جای پودر گرافیت
مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس مطرح کرد:

تقاضای چشمگیر صنعت فولاد برای کربن تزریقی/ جایگزینی آنتراسیت به جای پودر گرافیت

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس گفت: کربن تزریقی یکی از مواد اولیه مهم و مورد نیاز فولادسازان جهت استفاده در کوره‌های قوس الکتریکی است که خوشبختانه ما توانسته‌ایم این محصول را با کیفیت مطلوب تولید کنیم.

بهروز نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت پترو سامان آذر تتیس در ابتدای سال 1396 با به‌کارگیری فناوری و دانش فنی موسسان جوان خود، فعالیت خود را در زمینه تولید و فرآوری آنتراسیت کلسینه آغاز کرد. حدود 150 نفر در حوزه تولید و 40 تا 50 نفر پرسنل در سایر حوزه‌های این شرکت مشغول به کار هستند .

وی با بیان اینکه پترو سامان در حال حاضر تنها تامین‌کننده آنتراسیت کلسینه در کشور است، عنوان کرد: ظرفیت تولید مجموعه 40 هزار تن در سال است که تقریبا یک چهارم نیاز کربن تزریقی کوره‌های قوس الکتریکی کشور را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس در ادامه اذعان کرد: در ابتدا مقرر شد یک مجموعه تولیدی را در راستای اجرای طرح اولیه در شهر نطنز احداث کنیم. بر همین اساس توانستیم پس از کسب موفقیت‌های مطلوب برای شرکت، کارخانه اصلی را در شهر کرمان و در جوار معادنی که مدنظر ما جهت فرآوری و حاوی مواد معدنی آنتراسیت هستند، تاسیس کنیم.   

جایگزینی آنتراسیت با پودر گرافیت

نصیری با بیان اینکه آنتراسیت کلسینه جایگزین مناسبی برای پودر گرافیت است، اذعان کرد: افزایش قیمت دلار در سال 1396، تاثیر مستقیمی بر عملکرد تمامی صنایع گذاشت؛ به طوری که باعث رشد ناگهانی قیمت‌ کالاها به خصوص در زمینه کربن‌ شد و با وجود چنین شرایطی، مصرف‌کنندگان ترجیح دادند از آنتراسیت کلسینه به جای پودر گرافیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حقیقت نه تنها در ایران، بلکه در بازار جهانی به خصوص در کشورهای چین، هند، ژاپن و آمریکا که سرآمد تولید فولاد در دنیا هستند نیز استفاده از مواد کربنی مختلف رواج پیدا کرده است. ضمن اینکه در ایران عواملی نظیر محدودیت واردات کالا، افزایش نرخ ارز و شرایط فعلی بازار مزید بر علت شده است.

همکاری با 10 فولادساز برتر کشور

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس در خصوص مشتریان این مجموعه، اظهار کرد: در حال حاضر، با بیش از 10 فولادساز بزرگ کشور همکاری داریم و محصولات خود را برای بخش‌های مختلف فولادسازان بزرگی همچون فولاد خراسان، فولاد مبارکه، فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد هرمزگان، فولاد ناب البرز آرش، معدنی و صنعتی چادرملو و... که مشتریان ثابت مجموعه ما هستند، ارسال می‌کنیم و با سایر مجموعه‌های فولادی نیز به صورت پراکنده همکاری داریم. خوشبختانه تاکنون این همکاری موفقیت‌آمیز بوده است و هر سال به تعداد مشتریان ما افزوده می‌شود. شرکت‌های فولادی جهت تامین مواد معدنی خود مجبور هستند به سمت تولیدکنندگان محصولات با کیفیت سوق پیدا کنند که خوشبختانه شرکت ما تاکنون توانسته است پاسخگوی اعتماد شرکت‌های فولادی باشد.

نصیری توضیحاتی در خصوص نحوه تامین مواد اولیه شرکت ارائه داد و گفت: مواد اولیه مورد نیاز ما از معادن زغال‌سنگ آنتراسیت کشور که به ویژه در استان کرمان قرار دارند، تامین می‌شود.

وی با اشاره به وابسته نبودن این شرکت به ارز، بیان کرد: یکی از نکات مثبت شرکت پترو سامان این است که تاکنون نیازی به ارز نداشته‌ایم. به طوری که تغییرات نرخ ارز، اثر مستقیمی بر فعالیت شرکت ما نگذاشته است و در حال حاضر نیز نیاز مبرمی به ارز نداریم.

تاثیر نوسانات قیمت مواد اولیه بر فرایند تولید

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس در خصوص عمده‌ترین مشکلات این شرکت در سال جاری، عنوان کرد: نوسان قیمت مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالشی است که از ابتدای سال 1399 تا کنون بر فعالیت ما در حوزه تولید تاثیر گذاشته است؛ به طوری که قیمت مواد اولیه مورد نیاز مجموعه ما، از ابتدای سال 1400 تاکنون به صورت پلکانی بالغ بر 100 درصد مشمول افزایش قیمت شده و تاکنون نیز ادامه داشته است.

این تولیدکننده افزود: متاسفانه افزایش ناگهانی قیمت مواد اولیه و در نتیجه قیمت نهایی محصول، به طور مشخص تاثیر مستقیمی بر فرایند تولید در تمامی صنایع کشور می‌گذارد و امیدوار هستیم این رشد لجام‌گسیخته قیمت، روزی به طور کامل مهار شود.

تولید آنتراسیت ضدسایش، اولویت اصلی پتروسامان

نصیری در خصوص اولویت‌ و اهداف بلندمدت این شرکت، خاطرنشان کرد: بنیان و اساس شرکت پتروسامان بر اساس دانش و ارتباط تنگاتنگ و صمیمانه میان دانشگاه و صنعت طرح‌ریزی شده است و بر همین اساس توانستیم از طرح‌های دانشگاهی مطلوبی در صنعت استفاده کنیم که یکی از این موارد، تولید دو محصولی است که در نمایشگاهی در پاییز امسال به نمایش گذاشته شد و در مرحله بعدی نیز تولید محصولات جدید کربنی گرانول شده با عنوان آنتراسیت ضدسایش جزو اولولیت‌های‌ اصلی شرکت ما خواهد بود. هم‌اکنون تمامی مراحل تحقیقات در راستای تولید آنتراسیت ضدسایش به سرانجام رسیده و تست‌های آزمایشی آن در حال انجام است که پس از کسب نتایج مطلوب، این محصول روانه بازار شود.

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس در ادامه اضافه کرد: علاوه‌‌براین، در نظر داریم ظرفیت تولید مجموعه را طی آینده نزدیک به دو برابر افزایش دهیم تا شرایط به نحوی پیش رود که بتوانیم 50 درصد نیاز بازار داخلی را تامین کنیم.

وی مطرح کرد: با توجه به رسالتی که برای مجموعه در حوزه کربن تعریف کرده‌ایم، امیدوار هستیم به اجرای پروژه‌های بزرگ‌تر نیز دست پیدا کنیم. همچنین در تلاش هستیم در آینده با همکاری شرکت‌های خارجی بحث تولید الکترود گرافیتی را در کشور داشته باشیم. ضمن اینکه علاوه بر مواد کربنی، قصد داریم در حوزه تولید آزمایشی سایر مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولاد، نسوز و فروآلیاژها در مقیاس کوچک فعالیت خود را آغاز کنیم که در صورت موفقیت در این زمینه مانند حوزه کربن فعالیت خود را گسترش خواهیم داد.

بازار مطلوب کربن تزریقی

مدیرعامل شرکت پترو سامان آذر تتیس در تشریح بازار فروش کربن تزریقی، تصریح کرد: کربن تزریقی ازجمله مواد مصرفی مورد نیاز صنعت فولاد در کوره‌های قوس الکتریکی است و با توجه به سابقه فولادسازان ایران، برخلاف سایر کشورهای جهان که 80 درصد آن‌ها با استفاده از کوره بلند فولاد تولید می‌کنند، در کشور ما فولاد با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌شود. با توجه به اینکه فولادسازان در کوره‌های قوس الکتریکی از کربن تزریقی جهت تولید فولاد استفاده می‌کنند، بازار خوبی برای این محصول در ایران وجود دارد.

وی ادامه داد: با وجود این شرایط، شرکت ما نیاز خاصی به بازاریابی ندارد و با توجه به تعهدات مجموعه چه از نظر کمی و چه کیفی، با شرکت‌های فولادی ارتباط خوبی را برقرار کرده‌ایم.

ثبات اقتصادی در گرو ایجاد بستری آرام

نصیری در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه در مقام تولیدکننده چه انتظاراتی از دولت و مسئولان ذی‌ربط دارید، عنوان کرد: شرکت ما با توجه به استفاده از فناوری و دانش فنی متخصصان جوان، تاکنون از هیچ‌گونه تسهیلات دولتی استفاده نکرده و تنها با همکاری سهامداران بخش خصوصی تا این مرحله‌ رشد کرده است اما از دولت تقاضا داریم تمامی مشکلات و موانع موجود در حوزه تولید را مرتفع سازد.

این تولیدکننده تاکید کرد: توقع اصلی ما به عنوان تولیدکننده‌ای که حدود 200 نفر نیروی انسانی در اختیار دارد، این است که بتوانیم در محیطی آرام و با خیال آسوده به فعالیت بپردازیم. چراکه اگر بازار شرایط آرامی داشته باشد، امکان افزایش تعداد نیروی انسانی و جذب متخصصان جدید در شرکت را داریم. این مهم درخواست تمام تولیدکنندگان کشور بوده و این حق قانونی ما است تا بتوانیم در بستری آرام توام با امنیت شغلی فعالیت کنیم که در این صورت، ثبات اقتصادی نیز محقق خواهد شد و می‌توانیم به شرایط اقتصادی بهتری در جامعه دست پیدا کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: