تولید 100 هزار تنی منگنز در کشور

تولید 100 هزار تنی منگنز در کشور

مدیرعامل شرکت معادن منگنز ایران گفت: با تولید نزدیک به ۱۰۰ هزار تن منگنز در سال و با عیار متوسط ۲۳ درصد، بزرگ‌ترین تولیدکننده کشور هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدرضا راغبیان در جلسه‌ای که در سالن جلسات ساختمان اداری معدن منگنز وِنارچ با حضور سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم برگزار شد، اظهار داشت: چنانچه تولید کشور را نزدیک به ۱۸۰ هزار تن در سال در نظر بگیریم، از این منظر ما اندکی بیش از ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کنیم و بنابراین بزرگ‌ترین جایگاه را در ایران داریم.

وی افزود: به همین ترتیب بزرگ‌ترین تامین‌کننده نیاز شرکت سهامی ذوب‌ آهن اصفهان به منگنز هستیم.

مدیرعامل شرکت معادن منگنز ایران اضافه کرد: منگنز، در حدود ۸۰ درصد در صنایع فولاد به کار می‌رود که خاصیت اکسیژن‌زدایی دارد و موجب خلوص برخی از پارامترهای کیفی در آهن می‌شود.

راغبیان یادآور شد: محصول این شرکت در دو قالب ریزدانه و درشت‌دانه در شرکت ذوب‌ آهن اصفهان مصرف می‌شود.    

وی اضافه کرد: یکی از علت‌های مهم کیفیت و مرغوبیت تیرآهن و میلگرد تولیدی در ذوب‌ آهن اصفهان به جهت برخورداری از منگنزی است که از این مجموعه استفاده می‌کند.

این فعال صنعتی بیان کرد: معدن منگنز ونارچ با برخورداری از پنج میلیون تن ذخیره قطعی و سه میلیون و 500 هزار تن ذخیره احتمالی، بزرگ‌ترین معدن سنگ منگنز در خاورمیانه است.

راغبیان خاطرنشان کرد: تولید ما در سال گذشته، ۹۵ هزار تن بود که امسال در برنامه داریم که بیش از سال گذشته تولید داشته باشیم.  

وی با بیان اینکه استخراج زیرزمینی سختی‌ها و شرایط خاص خود را دارد و کار معدن در دنیا به عنوان یک کار سخت محسوب می‌شود، گفت:

بیشترین تمرکز استخراج ما در حال حاضر در تراز ۲۹۰ و ۳۴۰ متری زیرِ زمین است.

مدیرعامل شرکت معادن منگنز ایران در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به سابقه طولانی شرکت و اینکه این شرکت سهامی عام است، اظهار کرد: نزدیک به ۲۹ هزار سهامدار در این مجموعه داریم.    

راغبیان افزود: این شرکت در سال ۱۳۸۱ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.   

این فعال صنعتی اعلام کرد: حدود ۳۳۰ نفر در این مجموعه به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

وی همچنین پرهیز از خام‌فروشی به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر را، یکی از برنامه‌های این شرکت برشمرد و توجه به توسعه فضای سبز و ورزش را از دیگر برنامه‌های این شرکت اعلام کرد.  

بازدید استاندار از محل استخراج معدن منگنز ونارچ  

استاندار قم به همراه تعدادی از مسئولان استان از بخشی از محل استخراج معدن منگنز ونارچ بازدید و با تعدادی از معدنکاران گفت‌وگو و همچنین در جلسه‌ای با مدیران و کارشناسان این معدن شرکت کرد.

در این بازدید، سید محمدتقی شاهچراغی در گفت‌وگو با کارگران معدن در سایت تراز ۲۹۰ متری از وضعیت پرداخت حقوق و میزان ساعت کاری کارگران معدن، سوالاتی را پرس‌وجو کرد.    

وی همچنین در گفت‌وگو با یکی از سرکارگران معدن منگنز ونارچ، درباره روند اجرایی فعالیت کارگران معدن و نحوه استخراج منگنز و انتقال آن به بخش سنگ‌شکن توضیحاتی را جویا شد.

شاهچراغی در گفت‌وگو با مدیر معدن نیز، از لزوم توجه به روش‌های نوین و ایده‌های نو در استخراج منگنز و استفاده از ظرفیت شرکت‌های

دانش‌بنیان برای راه‌اندازی واحدهای فرآوری و جلوگیری از خام‌فروشی تاکید کرد.   

نمایندگان معدنکاران در دیدار استاندار، بر لزوم تداوم حمایت مسئولان معدن منگنز ونارچ از روستاهای اطراف این معدن ازجمله در حوزه‌های اجتماعی تاکید کردند. 

تاسیس شرکت معادن منگنز ایران و نیز اکتشاف و بهره‌برداری از معدن منگنز ونارچ استان قم در نزدیکی روستایی به همین نام، از سال ۱۳۴۲ شروع شده است.  

ازجمله محصولات این شرکت شن و ماسه کوهی، هماتیت و سنگ منگنز دانه‌بندی است.

معدن منگنز ونارچ در جنوب غربی شهر قم واقع شده و راه ارتباطی از قم به این معدن ۳۰ کیلومتر است که ۱۸ کیلومتر آن جاده اصلی قم-نیزار و ۱۲ کیلومتر آن راه اختصاصی معدن است.

معدن مذکور در شهرستان کهک قرار دارد و روستای ونارچ در دو کیلومتری آن واقع شده است که تعداد زیادی از ساکنان آن در این معدن فعال هستند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، ۲ درصد ذخایر معدنی کشور در استان قم وجود دارد و همین مسئله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت‌های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می‌دهد. در همین رابطه راهبرد سازمان صمت استان قم جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی استخراج ‌شده است تا با فرآوری آن‌ها، ارزش‌ افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن ایجاد شود. ​

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: