سیاست‌های واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه ایمپاسکو به بخش خصوصی

سیاست‌های واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه ایمپاسکو به بخش خصوصی

مدیر اقتصادی ایمپاسکو گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، در راستای سیاست‌های دولت و در جهت اجرای قوانین و جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی، استفاده در زنجیره مصرف و نیاز به احداث کارخانه فرآوری و نبود امکان فروش مستقیم ماده معدنی، اقدام به واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تحت پوشش به بخش خصوصی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، محمدرضا کریمی در یادداشتی در ارتباط با سیاست‌های واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه ایمپاسکو به بخش خصوصی، نوشت: واگذاری مجتمع‌ها و طرح‌های تحت پوشش به بخش خصوصی در قالب پنج روش انجام می‌‌شود.

جذب سرمایه‌گذار برای تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری که در این روش سرمایه‌گذاری، آماده‌سازی و تجهیز معدن، احداث کارخانه، تولید و فروش محصول را به مدت چند سال بر عهده خواهد داشت و در حین فعالیت، درصدی از محصول تولیدی را به عنوان حق‌السهم به سرمایه‌پذیر واگذار خواهد کرد.

در روش راهبری مجتمع‌های زیرمجموعه که با توجه به استهلاک کارخانه‌های تحت پوشش و نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد، مجتمع‌ها به صورت راهبری (تامین مواد اولیه، تولید و فروش محصول) به سرمایه‌گذار برون‌سپاری شده و سرمایه‌گذار باید در حین فعالیت، درصدی از تولید را به عنوان حق‌السهم به سرمایه‌پذیر واگذار کند. در این روش کلیه نیروی انسانی موجود، مطابق با قراردادهای قبلی به سرمایه‌گذار منتقل می‌شوند.

تامین ماده معدنی اولیه مشروط به احداث یا توسعه کارخانه فرآوری روش دیگری است که با توجه به عدم امکان سرمایه‌گذاری دولتی باتوجه به اصل ۴۴، تامین خوراک ازسوی سرمایه‌پذیر و احداث کارخانه و تولید محصول توسط سرمایه‌گذار انجام می‌پذیرد.

سرمایه‌گذار باید به ازای ارزش مواد اولیه تحویلی سرمایه‌پذیر در حین فعالیت، درصدی از محصول تولیدی کارخانه را به عنوان حق‌السهم به سرمایه‌پذیر بپردازد.

در روش مشارکت جهت سرمایه‌گذاری در قالب تشکیل شرکت مجری با توجه به تبصره ۳ بند الف ماده ۳ اصل ۴۴ قانون اساسی پس از تصویب طرح در هیئت وزیران، نسبت به برگزاری مزایده سرمایه‌گذاری در قالب تشکیل شرکت مشترک اقدام می‌شود که بر همین اساس مشارکت ۵۱ به ۴۹ (سرمایه‌پذیر به سرمایه‌گذار) به مزایده گذاشته می‌شود و سرمایه‌پذیر به نسبت سهام خود بر اساس قانون تجارت، نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام می‌کند.

در روش مشارکت جهت سرمایه‌گذاری در قالب قراردادهای اکتشافی سرمایه‌گذاری، بخش خصوصی در مزایده سرمایه‌گذاری اکتشافی شرکت کرده و پس از برنده شدن نسبت به انجام عملیات اکتشاف اقدام می‌کند. نحوه برنده شدن بر اساس بیشترین درصد اعلامی از ذخیره است. در این روش امکان استخراج و بهره‌برداری و ادامه فعالیت توسط سرمایه‌گذار وجود دارد.

میزان سرمایه‌گذاری ایمپاسکو در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان است که معادن واگذار شده در سال ۱۴۰۰ شامل زغال‌سنگ گلندرود، آنتیموان سفیدآبه، حیدرآباد، شورچاه و توزگی، معدن C17-C13 در استان یزد، معدن طلای سیاه جنگل سیستان و بلوچستان، معدن تراورتن انگوران، معدن زغال‌سنگ بلوک ۶ پروده ۴ طبس، کارخانه اسید فسفریک چرام و استخراج و فروش معدن گزستان، معدن مس و طلای جانجا، معدن طلای خونیک و معدن سنگ‌آهن صاحب سقز بوده است.

بزرگ‌ترین واگذاری در این بین معدن مس جانجا واقع در استان سیستان و بلوچستان است که میزان سرمایه‌گذاری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان بوده و این عدد در مقایسه با سال گذشته بیش از چهار برابر افزایش داشته است.

سنگ آهک پیربکران، مزایده راهبری معدن بوکسیت سرچاوه آباد بوکان، معادن مس کلوت، کلاته مهران، چاه فراخ و چشمه شیرین و معدن تراورتن چاه دریا نیز از جمله معادنی بودند که در سال ۱۳۹۹ واگذار شده‌اند.

از دیگر برنامه‌های ایمپاسکو در زمینه جذب سرمایه‌گذار برای سال ۱۴۰۱ این شرکت، معدن زغال‌سنگ کوچکعلی جنوبی طبس، معدن سنگ‌آهن زاغیا، سنگ‌آهن بیشه و معدن سنگ‌آهن شیطور خواهد بود.

همچنین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در زمینه جذب سرمایه‌گذار و فروش سنگ‌آهن معدن آنومالی لکه سیاه استان یزد، جذب سرمایه‌گذار جهت عملیات آماده‌سازی، باطله‌برداری و استخراج در معدن سنگ‌آهن چاه گز و استخراج و فروش معدن سنگ‌آهن برای سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: