طراحی و ساخت قالب اکستروژن در دیجی آلوم

طراحی و ساخت قالب اکستروژن در دیجی آلوم

طراحی و ساخت قالب اکستروژن در شرکت دیجی آلوم همراه با تولید پروفیل آلومینیوم به کمک بهترین تجهیزات و شیوه‌های مدرن انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین، قالب اکستروژن از فولاد گرمکار (1.2344) ساخته می‌شود. این نوع فولاد در برابر حرارت زیاد، ضربه در دمای بالا و شوک‌های وارد شده در فرایند اکستروژن آلومینیوم مقاومت بسیار بالایی دارد.

در دیجی آلوم قالب‌هایی با فرم دهانه مختلف برای ساخت پروفیل‌های آلومینیومی صنعتی ساده و پیچیده ساخته می‌شود. فرایند قالب سازی آلومینیوم و تولید پروفیل‌های آلومینیومی پیچیده است که نیاز به نیروی متخصص و کارآزموده دارد.

طراحی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم در دیجی آلوم

قبل از اینکه قالب اکستروژن به کمک دستگاه CNC ساخته شود، باید پارامترهای مختلف مثل ضخامت پروفیل نهایی مدنظر، نوع آلیاژ آلومینیومی (سری 3، 6 و یا 7)، مدل و گرید فولاد (گرمکار از نوع 1.2344) و همچنین شکل مواد خور قالب در نظر گرفته شوند.

بخش فنی و مهندسی دیجی آلوم در این زمینه تخصص و تجربه کامل را دارد و قالب‌های اکستروژن را تقریبا در هر فرم و سایزی تولید می‌کند.

 در فرایند ساخت قالب آلومینیوم ابتدا اطلاعات کاملی از مشتری گرفته می‌شود. سپس طراحی دقیق قالب اکستروژن توسط متخصصین و با نرم افزارهای مهندسی انجام می‌گیرد. بعد از تست نهایی، محصولی کاملا مورد تایید مشتری تولید می‌شود.

انواع قالب اکستروژن

به طور کلی قالب‌های صنعتی یا قالب پروفیل آلومینیوم در دو دسته بزرگ دایکست (Die Cast) و پرس (اکستروژن) قرار می‌گیرند. امروزه قالب‌های اکستروژنی ساخته شده از فولاد گرمکار به دلیل مقاومت و تنوع بالا، همچنین اشکال مختلف پروفیل‌های اکسترود شده از آن‌ها بسیار مورد توجه هستند.

فرم دهانه قالب اکستروژن آلومینیوم براساس فرم دهانه به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

-قالب بسته (Solid): این نوع قالب‌ها حفره یا سوراخ ندارند. ناودانی و نبشی آلومینیومی پروفیل‌هایی هستند که از این قالب‌ها اکسترود می‌شوند.

-قالب توخالی (Porthole): این قالب‌ها دارای چند حفره یا سوراخ هستند. قوطی مستطیلی با یک حفره از این قالب‌ها به فرم سنبه و ماتریس اکسترود می‌شود.

-قالب نیمه توخالی (Semi-porthole): فرم این قالب‌ها ترکیبی از بسته و توخالی است. به همین دلیل به قالب هیبریدی هم معروف هستند. پروفیل‌های آلومینیومی با حفرات نیمه‌بسته از این قالب‌ها تولید می‌شوند.

مراحل ساخت قالب اکستروژن

بعد از طراحی دقیق قالب اکستروژن آلومینیوم در دیجی آلوم، عملیات ساخت شروع می‌شود. طراحی و ساخت دقیق قالب‌ها برای تولید پروفیل‌های آلومینیومی با کیفیت و استاندارد بسیار اهمیت دارد.

امروزه شرکت‌های بزرگ با فرایند شبیه‌سازی و به کمک داده‌های مختلف، مقاطع نهایی پروفیل آلومینیومی که مورد نیاز هستند، شبیه‌سازی شده تا خطاها و اشتباهات شناسایی شده و رفع شوند.

مراحل ساخت قالب اکستروژن به شرح زیر هستند:

-برشکاری فولاد بر اساس مقطع پروفیل آلومینیومی؛

-تراشکاری و کلفت‌کاری ابتدایی؛

-ماشین‌کاری با CNC؛

-سخت‌کاری حرفه‌ای فولاد؛

-وایرکات کردن مقاطع و انتقال آن‌ها برای اسپارک‌کاری؛

-تنش‌گیری از فولاد؛

سنگ‌کاری جهت افزایش کیفیت نهایی قالب اکستروژن؛

فیلرکاری برای نهایی‌سازی قالب

پس از طی مراحل گفته شده، قالب نهایی بین دو تا پنج روز تحت تست‌های مختلف و تنظیمات مهندسی قرار می‌گیرد.

روش CAD-CAM جدیدترین شیوه طراحی قالب اکستروژن

روش‌های ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم

برای ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم دو روش کلی وجود دارد:

-روش دستی یا سنتی: این روش هزینه کمتری برای مشتری خواهد داشت اما چون قابلیت تکرار ندارد، در صورتی که قالب اکستروژن مناسب نباشد، بی‌استفاده خواهد شد. از طرفی این روش به ماشین‌کاری بسیار وابسته است.

-روش ماشینی CAD-CAM: جدیدترین شیوه ساخت قالب اکستروژن است. دقت و سرعت زیاد، امکان تکرارپذیری پروسه ساخت، ماندگاری و ساخت قالب‌های پیچیده از ویژگی‌ها و مزایای این تکنیک به شمار می‌رود. این روش مبتنی بر ارسال داده‌ها و طرح‌های مورد نیاز از کامپیوتر به دستگاه CNC است.

پروسه اکستروژن آلومینیوم و انواع پروفیل آلومینیومی اکسترود شده

هدف از ساخت قالب اکستروژن با فرم دهانه خاص، تولید پروفیل‌های آلومینیومی متنوع طبق خواست مشتری است. به فرایندی که طی آن بیلت‌های آلومینیومی به کمک دستگاه پرس و حرکت رام (Ram) به درون قالب برده می‌شوند، اکستروژن می‌گویند. قطعه ساخته شده در این روش، طول نسبتا زیادی دارد و فرم پروفیل خروجی منطبق بر فرم دهانه یا منفذ قالب است.

همان طور که گفتیم، قالب‌های اکستروژن بر اساس فرم دهانه به سه فرم توپر، توخالی و نیمه توخالی تقسیم‌بندی می‌شوند. با توجه به اینکه فرم پروفیل‌های آلومینیومی بر اساس فرم دهانه قالب تعیین می‌شوند، طبیعتا انواع پروفیل آلومینیومی اکسترود شده در سه دسته کلی قرار می‌گیرند:

-توپر: مثل نبشی، تیرچه و میله

-توخالی: مثل قوطی مستطیلی یا مربعی شکل

-نیمه توخالی: مثل کانال‌های C شکل با شکاف کوچک

اکستروژن پروفیل آلومینیوم فرایندی 10 مرحله ای اما پیوسته است

مراحل اکستروژن پروفیل آلومینیوم

طی فرایند اکستروژن، پروفیل‌های آلومینیومی مدنظر صنایع مختلف ساخته می‌شوند. این پروسه را به 10 مرحله مجزا تقسیم‌بندی کرده‌ایم تا درک و شناخت آن راحت‌تر باشد اما در عمل فرایندی پیوسته است:

1.حرکت دادن قالب اکستروژن برای دستگاه پرس اکستروژن آلومینیوم؛

2.برش دادن بیلت آلومینیومی استوانه‌ای شکل و رساندن آن به نرمی و انعطاف‌پذیری به کمک حرارت بالا؛

3.وارد شدن بیلت آلومینیومی به درون دستگاه و استفاده از لوبریکانت برای کاهش سایش بین بیلت و لوله اکستروژن؛

4.تحت فشار قرار گرفتن بیلت آلومینیومی به کمک دستگاه پرس؛

5.بیرون زده شدن بیلت از قالب به شکل فرم دهانه یا همان پروفیل نهایی مدنظر؛

6.خشک کردن متریال روی میز غلتک دار با حمام آب یا فن‌های غول‌پیکر؛

7.استفاده از اره داغ برای برش دادن پروفیل‌های خروجی جهت رسیدن به اندازه‌های از پیش مشخص شده؛

8.وارد کار شدن میز خنک‌سازی برای هم دما کردن اکستروژن؛

9.تاب‌گیری از پروفیل‌های خروجی با کشیدن دو طرف آن‌ها با دستگاه؛

10.آخرین برش اکستروژن‌ها روی میز اره جهت رسیدن به طول مدنظر

در نهایت پروفیل آلومینیومی تحت فرایندهای مختلف گرمادهی و پرداخت نهایی (آندایزینگ، پولیش‌کاری و پوشش پودری) قرار می‌گیرد تا به کیفیت، مقاومت و زیبایی نهایی خود برسد.

قیمت قالب اکستروژن آلومینیوم دیجی آلوم

شرکت دیجی آلوم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پروفیل آلومینومی در ایران، عملیات طراحی و ساخت قالب اکستروژن و سپس فرایند تولید پروفیل‌های آلومینیومی به شکل کامل انجام می‌دهد. ما در دیجی آلوم با استفاده از تجهیزات مدرن و نیروهای متخصص بهترین کیفیت را ارائه می‌دهیم.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت قالب اکستروژن و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان بخش فنی یا واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

بخش فنی : 09127106787  سایت دیجی آلوم : digialum.com

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: