تولید، اولویت دولت‌ها نیست
یک تولیدکننده شمش مسی:

تولید، اولویت دولت‌ها نیست

یک تولیدکننده شمش مسی گفت: تا زمانی که دولت دغدغه اصلی تولیدکنندگان بخش خصوصی را درک نکند، شاهد افزایش معضلات موجود در حوزه تولید و تعطیلی بیشتر واحدهای کوچک‌مقیاس خواهیم بود.

یک تولیدکننده شمش مسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بیان کرد: مشکلات تولید طی سالیان اخیر به قدری افزایش یافته است که بسیاری از تولیدکنندگان، هیچ تمایلی به فعالیت در این عرصه ندارند و به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه‌های دیگر هستند. در واقع، باور اشتباهی به وجود آمده است که عامل اصلی ایجاد معضلات، تحریم است. این در حالی بوده که تولید در کشور ما، دچار خودتحریمی شده است. نوسان قیمت ماده اولیه، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، پرداخت انواع مالیات و... تنها بعضی از چالش‌های موجود در زمینه تولید است.

وی افزود: در سال 1397، اداره مالیات ما را ملزم به عرضه ارز در سامانه نیما کرد. زمانی که اقدام به این کار کردیم، این اداره درخواست سود حاصل از این عرضه را از ما کرد و این در حالی است که سود حاصل از آن، باید به تولیدکننده اختصاص پیدا کند. علاوه‌براین، سازمان امور مالیاتی کشور، انواع مالیات‌ها را برای تولیدکننگان در نظر می‌گیرد که علی‌رغم پرداخت آن‌ها، سود خاصی عاید تولیدکننده نمی‌شود و با وجود این شرایط، مشخص نیست مسئولان بر چه اساس از حمایت از تولید سخن می‌گویند.

این فعال صنعتی در ارتباط با شرایط دشوار واردات، عنوان کرد: در سال 1398، ما اقدام به واردات ضایعات مسی از کشور ترکیه کردیم. در حالی که کارخانه در حالت نیمه‌تعطیل قرار داشت و ما به مدت پنج ماه در انتظار صدور مجوزهای لازم از جانب مسئولان بودیم، نماینده سازمان صمت استان پس از حضور در مجموعه و مشاهده شرایط حاکم بر فضای کارخانه، به ما هشدار داد که نمی‌توانیم چنین اقدامی را انجام دهیم. همین مسئله باعث شد ما بازارهای بین‌المللی را از دست داده و مورد تمسخر طرف خارجی قرار بگیریم.

وی در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی، مطرح کرد: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های موجود در تولید، افزایش قیمت گاز است. 42 کوره در مجموعه ما تعبیه شده است که با توجه به افزایش قیمت و محدودیت در مصرف گاز، ما ناچار به استفاده از تنها یک کوره هستیم. زمانی که ما توانایی پرداخت هزینه‌های مختلف تولید شامل دستمزد، بیمه، مالیات و... را نداریم، چگونه می‌توانیم هزینه گاز مصرفی مجموعه که طی یک سال در حدود 20 برابر شده است را پرداخت کنیم؟

این تولیدکننده شمش مسی ضمن انتقاد از شرایط موجود، اظهار کرد: چرا شرکتی که در سال 1390 رقمی بالغ بر 40 میلیون دلار درآمد صادراتی داشته است، در حال حاضر باید تنها 100 هزار دلار درآمد حاصل از صادرات محصول داشته باشد؟ متاسفانه مسئولانی در حوزه صنعت و معدن مشغول به کار هستند که هیچ اطلاعی از دغدغه تولیدکنندگان بخش خصوصی ندارند و تنها به فکر سود و منفعت خود هستند. شرایط حاکم بر تولید کشور به نحوی است که اگر تولیدکننده تمایل به صادرات محصول خود داشته باشد، باید عوارض پرداخت کند که این مسئله، در تقابل حمایت از تولید است. در حالی که هدف از صادرات محصول، درآمدزایی و اشتغال‌زایی بیشتر بوده، دولت به دنبال مانع‌تراشی در این زمینه است. چند سرمایه‌گذار خارجی در سال 1399 به اعتبار مجموعه ما وارد کشور شدند اما زمانی که قوانین حاکم در حوزه تجارت خارجی را دیدند، کشور را ترک کردند و ما به طور کامل بازارهای بین‌المللی را از دست دادیم.

وی در پایان یادآور شد: بسیاری از واحدهای کوچک تولیدی طی سالیان اخیر ناچار به تعطیلی مجموعه و به دنبال آن، بسیاری از کارگران بیکار شده‌اند. تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که مسئولان آگاهی کامل نسبت به شرایط موجود در تولید کشور دارند و مشخص نیست چرا اقدامات لازم در راستای بهبود آن را انجام نمی‌دهند. اعطای تسهیلات در این شرایط هم نمی‌تواند دردی را از تولید دوا کند و روز به روز به حجم مشکلات موجود افزوده خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: