ضرر تحمیلی بر نوردکاران
معاون بازرگانی شرکت آذر فولاد امین عنوان کرد:

ضرر تحمیلی بر نوردکاران

معاون بازرگانی شرکت آذر فولاد امین گفت: در شرایطی که اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی بسیار کم است، تولیدکنندگان محصولات نوردی از پس هزینه‌های خود برنمی‌آیند و همواره در زیان خواهند بود.

حسین نایب درختان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» عنوان کرد: طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولیدکنندگان فولاد باید همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند اما صحیح نیست که این امر را از همه تولیدکنندگان محصولات فولادی درخواست کرد. ضمن اینکه در بورس کالا هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده باید کارمزد و هزینه‌های بورسی را پرداخت کنند که به افزایش قیمت فروش منجر می‌شود اما زمانی که تولیدکننده محصولات خود را بدون واسطه و به طور مستقیم به مصرف‌کننده می‌فروشد، هزینه‌ای بابت کارمزد وجود ندارد.

معاون بازرگانی شرکت آذر فولاد امین تصریح کرد: در حقیقت زمانی که وزارت صمت تمامی تولیدکنندگان حوزه نورد را ملزم به عرضه همه محصولات نهایی خود در بورس کالای ایران کرده است، این وزارتخانه باید مواد اولیه مورد نیاز این تولیدکنندگان را با قیمت مصوب یعنی حداقل با اختلاف 12 درصد، قیمت‌گذاری و تولیدکنندگان مواد اولیه را نیز ملزم به عرضه با قیمت مصوب کند. همچنین تولیدکنندگان موظف به عرضه 70 تا 80 درصد از محصولات خود در بورس کالا شدند. به طور مثال اگر تولیدکننده‌ای 10 هزار تن شمش فولادی تولید کرد، می‌توان انتظار داشت هفت تا هشت هزار تن از محصولات خود را در بورس کالای ایران عرضه کند.

نایب درختان مطرح کرد: در سال جاری، شمش فولادی را با قیمت 16 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم از بازار آزاد خریداری کردیم؛ این در حالی است که اگر این محصول را از بورس کالا با قیمت 17 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم تامین کنیم، حدود 800 تومان نیز برای کرایه به این قیمت حمل اضافه می‌شود. با احتساب هزینه کرایه حمل‌ محصول، خرید یک کیلوگرم شمش فولادی با قیمتی حدود 18 هزار تومان برای شرکت آذر فولاد امین تمام می‌شود اما از سوی دیگر، محصول نهایی خود یعنی میلگرد را با قیمت 18 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به خریداران عرضه می‌کنیم.

استفاده از حساب شخصی

معاون بازرگانی شرکت آذر فولاد امین با انتقاد از وضعیت نامساعد کارخانه‌های نوردی که با 40 تا 50 درصد ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند، گفت: هزینه تولید هر کیلوگرم محصول در شرکت ما بدون احتساب هزینه حمل‌ونقل، حداقل 900 تومان و با احتساب هزینه حمل بار، یک هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم است. در حالی که اختلاف قیمت مواد اولیه با محصول نهایی به کمتر از یک هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم می‌‌رسد. در این میان این سوال مطرح می‌شود که با وجود این سازوکارها، چگونه تولیدکنندگان محصولات نهایی باید به تولید بپردازند؟

وی عنوان کرد: اگر هزینه‌های تولید از درآمد به دست آمده بیشتر شود، تولیدکنندگان متحمل ضرر می‌شوند؛ یعنی تولیدکنندگان باید از پس‌انداز شخصی خود استفاده کنند و تاوان تصمیم‌های غلط و مداخله‌جویانه مسئولان را هم دهد.

نایب درختان افزود: در 11 اردیبهشت ماه، 270 هزار تن شمش فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 30 هزار تن معامله صورت گرفت؛ در واقع شمش فولادی را به قیمت پایه 17 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم و از طرفی میلگرد فولادی را به قیمت 18 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم قیمت‌گذاری کرده بودند. در حقیقت یک هزار تومان مابه‌التفاوت قیمت شمش با میلگرد بود.

معاون بازرگانی شرکت آذر فولاد امین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در موقعیت جغرافیای شرکت آذر فولاد امین، حداقل 900 تومان هزینه کرایه بار و همچنین 900 تومان به ازای هر کیلوگرم حداقل هزینه تولید برای مجموعه تمام می‌شود. به این ترتیب تولیدکننده محصولات نهایی با قیمت‌های بورس باید 800 تا یک هزار تومان به ازای هر کیلوگرم متحمل ضرر شود.

وی اظهار کرد: اگر قرار است وزارتخانه واحدهای تولیدی را ملزم به عرضه محصول در بورس کالا کند، باید هزینه تمام شده اعم از هزینه تولید، کرایه حمل و... را برآورد کند و با احتساب سود حداقلی، به قیمت‌گذاری محصولات بپردازد.

ابهام دربازار فولاد

نایب درختان در پایان با بیان اینکه بارها اسناد و مدارک ارائه کرده‌ایم که نشان دهنده اشتباه بودن سازوکارهای تعیین شده برای معاملات محصولات فولادی است، گفت: در حال حاضر، بخش خصوصی بیشترین نقش را در ایجاد اشتغال دارد اما متاسفانه همان‌طور که پیش از این بیان شد، پیامد دستورالعمل‌های بدون پایه و اساس سبب آسیب به واحدهای تولیدی می‌شود که در نتیجه، ارزش افزوده را از بین خواهد برد. در واقع قواعد قیمت‌گذاری با توجه به دستورالعمل‌های کنونی مشخص نیست و بازار فولاد با وجود تبعیض آشکار در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: