صنعت روی پتانسیل خوبی برای ارزاوری دارد
مدیرعامل شرکت مواد شیمیایی پارس شفق تبریز:

صنعت روی پتانسیل خوبی برای ارزاوری دارد

مدیرعامل شرکت مواد شیمیایی پارس شفق تبریز گفت: صنعت روی طی دو دهه اخیر، روند رو به رشدی داشته است و در صورت حمایت دولت از واحدهای کوچک فعال در این صنعت و همچنین صادرکنندگان، می‌توان شاهد شکوفایی در این عرصه بود.

محمدرضا شاهوردی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عنوان کرد: زمینه فعالیت شرکت مواد شیمیایی پارس شفق تبریز، تولید ورق روی است. این شرکت فعالیت خود را در سال 1388 در شهرستان آذرشهر آغاز کرده اما در حال حاضر به دلیل پاره‌ای از مشکلات، تولید آن متوقف شده است. در نظر داریم در صورت بهبود شرایط اقتصادی، بتوانیم با حداقل ظرفیت به تولید خود ادامه دهیم.

وی در ارتباط با چالش‌های موجود در بخش تولید، بیان کرد: تولیدکنندگان در ماه‌های اخیر با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و بسیاری از واحدهای تولیدی نیز تعطیل شده است. افزایش قیمت مواد اولیه، مهم‌ترین چالشی است که ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و از آنجایی که قیمت‌ها مدام در حال نوسان است، بنابراین نمی‌توانیم برنامه‌ریزی مشخصی برای تولید محصول داشته باشیم. به همین علت یک ماه است که تولید را متوقف کرده‌ایم و ادامه فعالیت به این بستگی دارد که شرایط حاکم بر بازار چگونه پیش رود. افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه گاز، از دیگر معضلات صنعت بوده که گریبان‌گیر بیشتر تولیدکنندگان شده است. مگر درآمد یک واحد تولیدی کوچک چقدر است که بخواهد چند برابر آن، بابت گاز مصرفی هزینه پرداخت کند؟ ما این موضوع را با مسئولان اداره صمت و همچنین اداره گاز استان مطرح کرده‌ایم اما پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم و مانند سایر تولیدکنندگان ناچار به پرداخت قبوض نجومی گاز هستیم. واقعیت امر این است که تولید در چنین شرایطی صرفه اقتصادی ندارد و متاسفانه مسئولان هیچ توجهی به این مسائل نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت مواد شیمیایی پارس شفق تبریز در خصوص ظرفیت تولید این مجموعه، تصریح کرد: این شرکت توانایی تولید 300 تن ورق روی در سال را دارد که تا حدود یک ماه پیش، با کمتر از 10 درصد این ظرفیت فعالیت می‌کردیم و در صورتی که شرایط بازار به تعادل نسبی برسد، توانایی تولید بیشتر از آن را هم داریم. ضمن اینکه تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در خط تولید همگی داخلی هستند و کاربرد ورق روی نیز در گالوانیزاسیون و صنعت آبکاری است.

شاهوردی‌زاده در ادامه به اهمیت صنعت روی اشاره کرد و گفت: صنعت روی کشور خوشبختانه توانسته است با گذشت دو دهه، روند رو به رشدی داشته باشد. علاوه بر تامین نیاز تولیدکنندگان داخلی، عمده محصولات تولیدی در این صنعت به ویژه شمش صادر می‌شود. در واقع، صنعت روی اشتغال‌زایی و ارزآوزی مطلوبی را برای کشور به همراه داشته است اما متاسفانه حمایت‌های لازم از واحدهای کوچک فعال در این صنعت به عمل نمی‌آید و به همین دلیل، شاهد تعطیلی روز افزون این واحدها هستیم. در حالی که دولت باید با توجه به عملکرد مطلوب صادرکنندگان محصولات روی، توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشد اما علی‌رغم بیان شعارهایی مبنی بر حمایت از تولید، از جانب دولت هیچ حمایتی از فعالان بخش خصوصی نمی‌شود.

وی اعمال تحریم‌های مختلف را بر صنعت روی بی‌تاثیر دانست و اظهار کرد: از آنجایی که مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان روی در داخل کشور تامین می‌شود، بنابراین تحریم‌ها تاثیر چندانی بر این صنعت نداشته است. ضمن اینکه صنعت روی می‌تواند از طریق صادرات، ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد که در نهایت بر رشد اقتصادی تاثیر خواهد داشت. البته امیدوار هستیم هرچه زودتر تحریم‌ها رفع شود تا ضمن بهبود شرایط اقتصادی، تولید نیز وضعیت بهتری را تجربه کند.

این تولیدکننده ورق روی در پایان یادآور شد: بسیاری از تولیدکنندگان بخش خصوصی نیازمند حمایت دولت هستند و از آنجایی که آینده روشنی در انتظار صنعت روی است، بنابراین با حمایت از واحدهای تولیدی کوچک فعال در این صنعت، می‌توان رونق بیشتری را در این حوزه، تجربه کرد و از بیکاری بسیاری از کارگران جلوگیری به عمل آورد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: