کاهش تقاضای کاذب ارز با اجرای سیاست جدید کنترل ارزی
وزیر اقتصاد بیان کرد:

کاهش تقاضای کاذب ارز با اجرای سیاست جدید کنترل ارزی

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه نرخ ارز متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی است، گفت: با سیاست جدید کنترل ارزی، بخشی از صف کاذبی که برای ارز وجود داشت، کاسته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سید احسان خاندوزی بیان کرد: قیمت چهار کالای اساسی به صورت رسمی، مشخص و توسط خود اتحادیه‌ها اعلام می‌شود و از روز پنج‌شنبه 22 اردیبهشت ماه، در تمام فروشگاه‌های کشور بر اساس سقف قیمتی اعلام شده، اعمال خواهد شد. بنابراین از امروز پنج‌شنبه 22 اردیبهشت ماه، امکان برداشت برای مرتبه نخست یارانه‌ها وجود دارد.

وی درباره ارزیابی خود از پرداخت یارانه نقدی و مستقیم به مردم، مطرح کرد: در سرانه مصرف کالاها میان دهک‌های بالایی و پایینی جامعه، فاصله و تفاوت زیادی وجود داشت. به عنوان مثال، مصرف گوشت گوسفند در دهک 10 به طور متوسط ۲۷ برابر دهک‌ها و خانوارهای فقیرتر است و بنابراین، نبود سهم برخی از اقلام در دهک‌های پایین به شدت مشاهده می‌شد. با بررسی‌هایی که انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که خانوارها بهترین گزینه برای تصمیم‌گیری در نحوه پوشش و مصرف این یارانه‌ها هستند که مستقیم به حساب خود خانوارها واریز شد.

تغییر قیمت چهار کالا، باعث افزایش قیمت دیگر کالاها نمی‌شود

وزیر اقتصاد تصریح کرد: از روز پنج‌شنبه 22 اردیبهشت ماه و همزمان با اعلام قیمت‌های جدید، هیچ گونه موج‌آفرینی و افزایش قیمتی را در سایر کالاها نخواهیم داشت و تجربه سال 1398 و سال 1389 اتفاق نخواهد افتاد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تدبیر دولت برای تورم انتظاری بعد از اجرای این سیاست، عنوان کرد: تورم انتظاری دو جهت دارد. جهت اول، خود فعالان اقتصادی به معنی تولیدکنندگان و صنوفی هستند که در زنجیره تولید کالاها قرار دارند. وزارت‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی پیش از افزایش قیمت کالاها، جلساتی با تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران داشتند و در مورد جزئیات به صورت گسترده بحث شد و به توافقاتی رسیدند. بنابراین، بخشی از تورم انتظاری از این جهت است که دقیقا کدام اقلام به چه میزانی افزایش قیمت خواهند داشت و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر می‌تواند این تورم را پوشش دهد. جهت دوم نیز از طرف مصرف‌کنندگان است اما در این بین بخش سومی نیز وجود دارد و آن، مسئله ارز و کنترل کردن سیاست‌های ارزی است.

تعزیرات حکومتی، برخورد عبرت‌آموزی با محتکران خواهد داشت

وی با اشاره به اینکه یکی از شرکت‌های تولیدی متاسفانه طی این روزها از ارائه تمام تولیدات خود به بازار اجتناب کردند، اضافه کرد: مقرر شد تعزیرات حکومتی برخورد عبرت‌‌آموزی با این شرکت و امثال این شرکت‌ها داشته باشد. با سیاست جدید کنترل ارزی، بخشی از صف کاذبی که برای ارز وجود داشت، کاسته می‌شود. به عنوان مثال، در سال ۹۷ و با آغاز پرداخت ارز ترجیحی به دارو، به یک‌باره ۳.۵ برابر سال قبل در صف ثبت سفارش مواد اولیه دارویی افزایش تقاضا را شاهد بودیم.

خاندوزی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ ارز با اجرای این سیاست کاهش می‌یابد یا خیر، اظهار کرد: نرخ ارز متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی است اما می‌توان گفت بعد از اجرای این سیاست جدید و جلوگیری از رانت ارزی در کشور، کاهش تقاضای کاذب ارز را خواهیم داشت.

بر اساس گزارشی از مهر، سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه با اشاره به ملاک برای محاسبه و دهک‌بندی خانوارها، یادآور شد: دو محور در مورد مشمولان یارانه وجود دارد. اول، سازمان هدفمندی یارانه‌ها است. طی روزهای آینده درگاهی برای اعلام اعتراض مردم بازگشایی خواهد شد اما اینکه مردم در کدام دهک درآمدی قرار می‌گیرند، در حوزه صلاحیت وزارت رفاه است؛ چراکه برخی از افراد طی این روزها مراجعه داشتند و اعلام می‌کردند که قبلا یارانه ۴۵ هزار تومانی را دریافت می‌کردند اما اکنون یارانه جدیدی به حساب آن‌ها واریز نشده است. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: