تولید، امنیت اقتصادی ندارد
یک تولیدکننده شمش روی گفت:

تولید، امنیت اقتصادی ندارد

یک تولیدکننده شمش روی گفت: سود حاصل از تولید شمش روی در داخل کشور، تقریبا 50 دلار به ازای هر تن است؛ در حالی که بسیاری از رقبای خارجی به سوددهی دو هزار و 500 دلاری در این زمینه دست پیدا می‌کنند.

یک تولیدکننده شمش روی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بیان کرد: خاک اکسیدی عرضه شده در بورس کالای ایران حاوی 2 تا 3 درصد ناخالصی است که با حجم نسبتا کمی در این تالار صنعتی عرضه و با توجه به حجم زیاد تقاضا ، بلافاصله پس از عرضه نیز معامله می‌شود. از سوی دیگر، در حدود هشت ماه است که خاک سولفوری در بورس عرضه می‌شود اما تقاضای چندانی برای آن وجود ندارد و معامله‌ای نیز صورت نمی‌پذیرد؛ چراکه به غیر از یک شرکت تولیدکننده شمش روی، خط تولید و فرآوری خاک سولفوره در کشور وجود ندارد و بر همین اساس نمی‌توان شمش را با استفاده از این خاک تولید کرد.

وی افزود: قیمت خاک اکسیدی عرضه شده در بورس کالای ایران حتی از نمونه وارداتی آن بیشتر است و به نظر می‌رسد مبنای این قیمت، سوددهی کارخانجات تولید ششمش روی است. در حالی که هیچ حاشیه سودی برای تولیدکنندگان شمش روی در داخل کشور وجود ندارد و بیشتر فعالان این صنعت چشم به صادرات محصول دوخته‌اند. نکته قابل تامل اینکه دولت با آگاهی کامل به شرایط حاکم در صنعت روی، اقدام به وضع عوارض صادراتی بر شمش می‌کند که خوشبختانه این چالش پس از اعتراضات و پیگیری‌های فراوان طی هفته‌های اخیر، رفع شد.

این فعال صنعت روی عنوان کرد: اگر بخواهیم نگاه خوش‌بینانه‌ای به شرایط موجود در صنعت روی داشته باشیم، امکان سوددهی 50 دلاری به ازای تولید هر تن شمش برای تولیدکنندگان داخلی وجود دارد. این در حالی است که سوددهی بسیاری از شرکت‌های رقیب در سایر کشورها، در حدود دو هزار و 500 دلار است. چراکه شمش با استفاده از خاک سولفوره تشفیه شده با عیار 70 درصد در این شرکت‌ها تولید می‌شود و ناخالصی بسیار ناچیزی در این خاک وجود دارد اما خاک سولفوره عرضه شده در بورس کالای ایران، حاوی ناخالصی‌هایی مانند کادمیم و سرب است که این امر، فرایند تولید با استفاده از خاک موجود را دشوار می‌کند.

وی در ادامه مطرح کرد: ما اعتراض خود را نسبت به این موضوع که خاک عرضه شده در بورس حاوی ناخالصی است، عنوان کرده‌ایم اما با پاسخ غیر منطقی در این رابطه مواجه شده‌ایم. ضمن اینکه ناخالصی‌های دیگری همچون نیکل، کبالت و منگنز نیز در خاک سولفوره وجود دارد که برای استفاده از آن، باید فرآوری شوند. متاسفانه در عرضه این محصول در بورس، توجه خاصی به این مهم نمی‌شود و بر همین اساس، معامله چندانی برای خاک سولفوره در بورس وجود ندارد.

این تولیدکننده شمش روی اظهار کرد: بیش از سه دهه از آغاز فعالیت صنعت روی در داخل کشور می‌گذرد اما همچنان یک دستگاه خردایش سنگ سولفوره در معادن سرب و روی کشور که بتواند سایز خاک را به 10 میلی‌متر کاهش دهد، وجود ندارد. علی‌رغم اینکه صنعت روی ارزآوری مناسبی برای کشور دارد، معادن خاک سولفوره کماکان در انتظار یک دستگاه خردایش برای همگن‌سازی ناخالصی‌های موجود است که بتوانیم به حداقل میزان روی مطلوب برای تولید شمش دست پیدا کنیم. متاسفانه عیار خاک معدنی خریداری شده از بورس با عدد اعلام شده هم‌خوانی ندارد و این به ضرر تولیدکننده است. ضمن اینکه خاک مخلوط عرضه شده در بورس کالای ایران نیز از عیار مطلوبی برخوردار نیست و بر همین اساس، بعضی از تولیدکنندگان شمش اقدام به واردات خاک معدنی از کشورهای همسایه می‌کنند.

وی در پایان یادآور شد: از آنجایی که خاک سولفوره حاوی ناخالصی‌هایی است، بنابراین مشتری خارجی نیز برای آن وجود ندارد و این محصول در نهایت به صورت باطله‌های معدنی دپو می‌شود که امیدوار هستیم با به روز شدن دانش و تکنولوژی فرآوری خاک سولفوره، شاهد افزایش تولید و صادرات شمش روی باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: