احیای واحدهای صنعتی راکد در کشور

احیای واحدهای صنعتی راکد در کشور

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از آغاز دولت سیزدهم، یک هزار و ۳۲۰ واحد تولیدی و صنعتی راکد در کشور احیا شده که در مجموع ۴۰ هزار شغل جدید از بابت احیای این واحدها به وجود آمده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علی رسولیان با بیان اینکه برنامه سال جاری دولت، احیای دو هزار واحد است، عنوان کرد: در پایان سال 1400، تعداد واحدهای راکد کشور به میزان ۱۵ درصد کاهش یافته است. واحدهای راکد کشور طی سال گذشته شناسایی و در ۶۰ حوزه، یک عارضه‌یابی اولیه از این واحدها انجام شد. در این راستا، ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد در سطح کشور شناسایی شده است. از دیگر برنامه‌های دولت، شناسایی واحدهایی است که کمتر از 50 درصد ظرفیت تولید خود فعالیت دارند که در این بخش نیز سه هزار و ۳۰۰ واحد شناسایی شده و البته هدف‌گذاری بر مبنای وضعیت بازار، قابل رقابت در زنجیره تولید کالا و صادراتی بودن است.

وی افزود: با بانک‌ها تفاهمنامه‌هایی امضا شده است و مبالغی برای احیای این واحدها به ویژه واحدهای کوچک پرداخت می‌شود. چون بیش از ۹۳ درصد واحدهایی که در درون شهرک‌های صنعتی قرار دارند، واحدهای کوچک یا متوسط هستند و کمتر از۱۰۰ نفر کارگر دارند، بنابراین این واحدها توسط دولت تامین مالی می‌شوند. اولویت سال جاری دولت، کمک بلاعوض ۴۰۰ میلیارد تومانی به استان‌های محروم است که آذربایجان‌ غربی نیز جزو این استان‌ها قلمداد می‌شود. این کمک‌ها برای تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی پرداخت خواهد شد.

رئیس هیئت‌ مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مطرح کرد: به منظور توسعه شهرک‌های صنعتی در کشور، یک آمایش سرزمینی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده است که در این رابطه شهرستان‌های کشور با دسته‌بندی‌های مشخص، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه، نوع توسعه شهرک‌ها و تسهیلاتی که دولت ارائه می‌دهد، متفاوت و بر همین اساس کمک مالی دولت، بیشتر به برخی شهرستان‌های محروم کشور است.

رسولیان اضافه کرد: در این راستا، از منابع داخلی دولت به این شهرستان‌ها کمک شده است و برای مثال به استانی مانند آذربایجان غربی در تامین زیرساخت‌ها کمک بلاعوض می‌شود. نظر دولت برای تخصیص کمک‌های بلاعوض در سال جاری به استان‌های مرزی و محروم است تا بتوانند متناسب با استان‌های بزرگ توسعه‌ یافته و در راستای عدالت برای توسعه، برنامه‌های خود را اجرایی کنند. در این رابطه نیز امسال نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان به این استان‌ها کمک خواهد شد. توسعه ۱۵۰ هکتاری شهرک‌ها و نواحی صنعتی آذربایجان‌ غربی قطعی است اما تا ۳۰۰ هکتار نیز قابل پیش‌بینی است تا شهرک‌ها و نواحی صنعتی خود را توسعه دهند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه نام‌گذاری شعار سال از سوی رهبری در رابطه با «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» است، بنابراین برخی شهرک‌های فناور جدید در کشور برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه خواهد شد. علاوه‌براین، چهار شهرک مجوز آغاز فعالیت دارند تا مجموع شهرک‌های فناور به ۱۰ شهرک برسد. اهتمام دولت در سال جاری یرای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرهای بزرگ و شهرک‌های حاشیه شهرها به ویژه در مناطق تقاضامحور است و اگر فضای خالی وجود داشته باشد، اولویت واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نوع واگذاری بین شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر شرکت‌ها متفاوت است، یادآور شد: در این رابطه نیز درصد نقدی حق ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان، بسیار پایین و حتی کمتر از ۱0 درصد است و در اقساط طولانی‌مدت به آن‌ها واگذار می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: