نیازمند تغییر ساختار در بخش معدن هستیم
مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات:

نیازمند تغییر ساختار در بخش معدن هستیم

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: توسعه بخش معدن در ایران، نیازمند تغییر ساختار چارت مدیریتی و تغییر نگرش در ذهن سیاست‌گذاران کشور است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، اردشیر سعدمحمدی در مراسم پاسداشت روز معدن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بیان کرد: با حفاری‌های چند صد هزار متری طی سال نمی‌توانیم در بازار مواد معدنی با رقبایی که سالانه میلیون‌ها متر حفاری انجام می‌دهند، رقابت کنیم و نیازمند توسعه اکتشافات معدنی در اعماق هستیم. اگر فرصت موجود برای گرفتن سهم از بازار جهانی را از دست بدهیم، رقیبان به راحتی می‌توانند خود را جایگرین ما کنند. بنابراین ناچار هستیم از تکنولوژی روز دنیا در این رابطه استفاده کنیم.

وی افزود: متولی بخش اکتشافات معدنی در کشور مشخص نیست و هیچ سازمانی اختیار تام و بودجه کافی برای انجام اکتشافات معدنی را در اختیار ندارد. اولین دغدغه بخش معدن، اکتشاف است. در ایران مرکزی برای ارزیابی اکتشاف نداریم و هر سازمانی از نگاه خود، میزان ذخایر را اعلام‌ می‌کند. استرالیا یک میلیارد و 500 میلیون دلار در بخش اکتشاف سرمایه‌گذاری کرده که مقایسه ایران از نظر حجم سرمایه‌گذاری با چنین کشورهایی، نزدیک به صفر است. به عنوان مثال، شرکت گلنکور در سال گذشته، ۲۲۹ میلیارد دلار گردش مالی داشته که این رقم غیر قابل مقایسه با شرکت‌های ایرانی‌ است.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تصریح کرد: در منطقه سریدون، یکی از شرکت‌های بزرگ خارجی اعلام کرد که این منطقه دارای ذخایر مس نیست اما توانستیم با سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی صنایع مس ایران، سه میلیارد تن اکتشاف ذخیره مس سریدون‌ را داشته باشیم.

سعدمحمدی با اشاره به وضعیت اکتشافات سنگ‌آهن، عنوان کرد: حداقل ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیاز مورد نیاز است که ذخایر کنونی فقط تا ۱۸ سال آینده می‌تواند پاسخگوی نیاز باشد. اگر قرار است جایگاه معدن ارتقا پیدا کند، نیاز به برنامه‌‌ریزی برای انجام اکتشاف وسیع و عمیق داریم. با اشاره به وضعیت ذخایر مس کشور، در دنیا ۸۷۰ میلیون تن مس خالص داریم که سهم ایران از این حجم بالا ۴۰ میلیون تن است. با اشاره به کمبود تکنسین و کارگر ماهر معدنی در کشور، تمام تلاش این است که تا ۱۰ سال دیگر معدن‌کاری که در ارتباط با استخراج زغال‌سنگ دانش کافی داشته باشد، به شدت کمیاب خواهد بود؛ چراکه در پرورش تکنسین کوتاهی کردیم.

وی اضافه کرد: معادن کشور از نظر تکنولوژی به شدت از سایر کشورها، عقب افتاده‌اند و به‌ طور حرفه‌ای فعالیتی نمی‌کنند. از این رو نیاز است تا با ایجاد ارتباط با شرکت‌های بزرگ، این عقب‌افتادگی تکنولوژیکی جبران شود. در واقع به نرم‌افزارهای جدید در بخش معدن نیاز داریم؛ چراکه هریک از کانسار‌ها از توابع ریاضی بهره می‌برند. اگر شکل سه‌بعدی اکتشاف صحیح نباشد، چگونه می‌توانیم معدن مناسبی را طراحی کنیم.

مدیرعامل هلدینگ معادن و فلزات بیان کرد: نیازمند تغییر نگرش در ذهن سیاست‌گذاران برای توسعه بخش معدن هستیم؛ چراکه هیچ بخشی در ایران به اندازه معدن سودده نبوده است و قدرت بزرگ شدن در کشور را دارد. با توجه به کمبود زیرساخت‌ها در کشور، نمی‌توان این انتظار را از معدن‌کار داشت که علاوه بر انجام وظایف خود، موظف به تامین برق، آب و گاز خود نیز باشد. پس بهتر است این زیرساخت‌ها از سوی وزارتخانه‌های تخصصی ایجاد شود.

سعدمحمدی خطاب به دانشجویان رشته مهندسی معدن، یادآور شد: ارزش روز معدن را صرفا مهندسان معدن‌ می‌دانند و باید قدردان آن باشند. در بخش معدن، حجم کارهای عقب‌افتاده و انجام نشده به اندازه‌ای زیاد است که برای رسیدگی به آن‌ها، دچار کمبود نیرو هستیم. لازم به ذکر است که در حوزه اکتشاف، نیروی حفار نداریم و مجبور هستیم از نیروهای حفار ترکیه‌ای بهره ببریم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: