راکد ماندن 12 هزار واحد تولیدی در کشور

راکد ماندن 12 هزار واحد تولیدی در کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک هزار و 37 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور داریم که از این تعداد، ۸۴۴ شهرک و ناحیه صنعتی فعال بوده و واحدهای تولیدی در آن‌ها مشغول به کار هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علی رسولیان بیان کرد: در سطح کشور در مجموع حدود یک هزار و ۳۷ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب داریم که از این تعداد، ۸۴۴ شهرک و ناحیه صنعتی فعال بوده و واحدهای تولیدی در آن‌ها مشغول به کار هستند.

وی افزود: این شهرک ها و نواحی صنعتی فعال شامل ۵۰۰ شهرک بزرگ و ناحیه صنعتی است که به طور معمول در روستاها، مناطق محروم و شهرستان ها واقع هستند؛ حدود ۹ منطقه ویژه نیز تحت مدیریت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی است. همچنین ۶۰ شهرک زیرمجموعه داریم که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۴۹ هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی پروانه بهره‌برداری داشته و نزدیک به ۴۶ هزار طرح تولیدی در حال ایجاد هستند و به زودی به بهره‌برداری خواهند رسید. برای یک میلیون نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است. استان گیلان بالغ بر ۹۳۰ واحد تولیدی در خود جای داده است که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر است و ۲ درصد واحدهای تولیدی کشور را شامل می‌شود.

رسولیان با اشاره به تاکید رئیس‌ جمهور مبنی برای استفاده حداکثری از ظرفیت واحدهای صنعتی، اظهار کرد: کلیه واحدهای تولیدی داخل و خارج شهرک ها و نواحی صنعتی توسط کارشناسان عارضه‌یابی شده‌اند و آماری که به دست آمده است، اینگونه روایت می‌کند که متاسفانه ۱۲ هزار و ۶۷ واحد تولیدی در داخل و خارج شهرک ها راکد هستند و امیدواریم بتوانیم راهی برای احیای این واحدها پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: حدود ۶۰۰ مشاور جهت عارضه یابی واحدهای راکد در مراکز کسب‌ و کار شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال کردیم. سال گذشته، بالغ بر دو هزار واحد راکد را به چرخه تولید بازگرداندیم که سهم استان گیلان ۵۴ واحد بود. در سال جاری نیز برنامه‌ریزی برای احیای دو هزار واحد تولیدی راکد در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر از کاهش ۱۵ درصدی واحدهای راکد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: وزارت صمت برای عملیاتی کردن شعار «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» بسته مشخصی را تهیه کرده که شامل حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، مردمی کردن اقتصاد، مشارکت بخش خصوصی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، تامین آب و برق پایدار صنعت برای صنعت کشور، ایجاد کارهای کوچک برای کسب‌وکارهای کوچک و … است.

رسولیان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه با معرفی پارک علم و فناوری و دانشگاه مکان‌هایی را در داخل شهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش‌بنیانی اختصاص خواهیم داد که توان صنعتی دارند.

وی با بیان اینکه به زودی مناطقی از شهرک های صنعتی را به عنوان پردیس دانش‌بنیان در نظر می‌گیریم، عنوان کرد: سال گذشته بیش از ۱۴۵ واحد دانش‌بنیان در داخل شهرک‌های صنعتی مستقر شدند و امسال نیز برنامه داریم از واحدهایی که توان تبدیل شدن به شرکت دانش‌بنیان را دارند حمایت کنیم که تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ واحد شناسایی شده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راکد بودن ۱۹۰ واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی گیلان، اضافه کرد: ایجاد کمیته احیای واحدهای راکد در استان گیلان در دستور کار قرار دارد. در این بین محیط‌زیست گیلان باید مورد توجه واقع شده و در خصوص پساب‌های صنعتی شهرک‌ها و نگران بود تا محیط‌‌زیست را آلوده نسازند که به این ترتیب، تا پایان سال، سه تصفیه خانه در شهرک‌های صنعتی گیلان احداث می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: