توسعه از معدن، برندسازی یکپارچه، تولید پایدار

توسعه از معدن، برندسازی یکپارچه، تولید پایدار

هلدینگ میدکو با استراتژی ایجاد یکپارچگی در زنجیره تولید و استفاده از تیم مدیریتی قوی و مجرب در حوزه معدن و صنایع معدنی توانسته در مدت کوتاه فعالیت خود، بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای را به ثمر برساند و برند خود را به عنوان یکی از 100 شرکت برتر ایران مطرح سازد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بخش معدن یکی از مزایای اصلی کشور ما محسوب می‌شود و ایران از دیرباز به عنوان یکی از کشورهای معدنی و دارای پتانسیل فراوان در این زمینه معرفی شده است. طی سال‌های اخیر نیز با توجه به اکتشافات صورت گرفته و یافتن پتانسیل‌های مناسب معدنی، سرمایه‌گذاری‌های متعددی توسط بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی انجام شده و ثمره این سرمایه‌گذاری‌ها به ویژه در زنجیره فولاد، خودکفایی کشور از واردات محصولات فولادی بوده است. در همین حال بخش معدن و صنایع معدنی به گواه بسیاری از کارشناسان می‌تواند بهترین جایگزین برای درآمدهای نفتی باشد و حضور سرمایه‌گذاران به همراه مدیران موفق در این حوزه، می‌تواند کشور را در رسیدن به درآمد صفر نفتی و ایجاد ارزش افزوده از بخش معدن یاری کند.

یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد ارزش افزوده در بخش معدن و صنایع معدنی، ایجاد یکپارچگی در زنجیره تولید است. یکپارچگی در زنجیره تولید به معنای آن است که همه حلقه‌های زنجیره در یک صنعت به صورت تسبیح‌وار به یکدیگر وصل باشند و گسست و جدایش میان آن‌ها وجود نداشته باشد. به طوری که محصول هر واحد، خوراک واحد بعدی بوده و این روند تا محصول نهایی ادامه یابد. نکته مهم دیگر در خصوص عوامل موفقیت یک زنجیره، اتصال آن به بازار مصرف است. پس می‌توان گفت عوامل موفقیت در بخش معدن و صنایع معدنی شامل سرمایه‌گذاری توسط گروه‌های توانمند مالی و اقتصادی، مدیریت باتجربه، اکتشاف و بهره‌برداری از معدن، احداث واحدهای فراوری تا محصول نهایی و اتصال به بازارهای هدف داخلی و صادراتی است.

توانمندی بالای هلدینگ میدکو در معدنکاری

یکی از شرکت‌های بزرگ و توانمندی که توانسته با ایجاد یکپارچگی در زنجیره تولید، طرح‌های توسعه متعددی را در حوزه معدن و صنایع معدنی اجرا کند، شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) است. این شرکت با بهره‌مندی از پشتوانه مالی قوی و همچنین مدیران بسیار مجرب حوزه معدن و صنایع معدنی، توانسته طی عمر نسبتا کوتاه خود، پله‌های ترقی را با سرعتی دوچندان یکی پس از دیگری بپیماید و طرح‌های خود را در این حوزه به ثمر برساند. استفاده از کادر مدیریتی بسیار مجرب و علمی، به کارگیری نخبگان حوزه معدن و صنایع معدنی، استفاده از منابع مالی مطمئن همراه با طرح‌های توجیهی فنی و اقتصادی قوی موجب شده این شرکت در مدت نسبتا کوتاه فعالیت خود، در میان 100 شرکت برتر ایران قرار گیرد و شرکت‌های زیرمجموعه آن نیز با توجه به عملکرد خوب در زمینه‌های مختلف، موفقیت‌های بسیاری کسب کردند.

هلدینگ میدکو شعار خود را «توسعه ما از معدن آغاز می‌شود» قرار داده و در چشم‌انداز خود تبدیل شدن به «هلدینگ معدنی و صنایع معدنی برتر در خاورمیانه با کلاس جهانی» را دیده است. همچنین هدف این شرکت «ارتقای ارزش سهام سهامداران، رضایت ذی‌نفعان، ارتقای رتبه جهانی» و ماموریت آن «ایجاد ارزش پایدار و بلندمدت برای سهامداران از طریق طراحی، اجرا و توسعه معادن و صنایع معدنی»، «ایجاد مدل برای توسعه معدن و صنایع معدنی» و «ارتقای سطح مدیریت، فناوری و سهم در تولید ناخالص داخلی» عنوان شده است. بر این اساس هلدینگ میدکو سه گروه شرکت را با عنوان شرکت‌های تولیدی، شرکت‌های خدماتی و شرکت‌های بازرگانی تاسیس کرده است.

شرکت‌های تولیدی هلدینگ میدکو عبارتند از فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد بوتیای ایرانیان، بابک مس ایرانیان، فروسیلیس غرب پارس، فراوران زغالسنگ پابدانا و گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه. همچنین شرکت‌های خدماتی میدکو شامل مهندسی معیار صنعت خاورمیانه، ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان (مانا)، کاراوران صنعت خاورمیانه، سمنگان ترابر ایرانیان، توسعه ساخت و نصب صنایع بتنی و فلزی گسترش ماناساز آبیک، پژوهش و نوآوری فرتاک ایرانیان و شرکت مدیریت ساخت تجهیزات معادن و صنایع معدنی ایرانیان می‌شود. ضمن اینکه این شرکت سه زیرمجموعه در حوزه بازرگانی با عنوان شرکت بازرگانی آفتاب درخشان خاورمیانه، شرکت GMI Project Ltd و شرکت WMY در اختیار دارد.

706 میلیون تن ذخیره معدنی میدکو

هلدینگ میدکو شعار خود را توسعه از معدن قرار داده و بر این اساس چندین معدن در اقصی نقاط کشور در اختیار دارد که شامل معادن سنگ‌آهن، مس، زغال‌سنگ، سیلیس، دولومیت و آهک در سه استان کرمان، یزد و همدان قرار دارند. ذخایر معدنی میدکو به 706 میلیون تن می‌رسد. معادن سنگ‌آهن میدکو تنها در استان کرمان واقع شده‌اند که شامل آنومالی‌های 2، 4 و 6 گل‌گهر به صورت مشارکتی و جلال‌آباد زرند هستند. این معادن در حال حاضر 337 میلیون تن ذخیره سنگ‌آهن دارند. دو معدن چاه موسی و چاه فیروزه (به صورت مشارکت) نیز مجموعا از 149 میلیون تن ذخیره مس برخوردار هستند. همچنین ذخایر معادن مواد کمکی میدکو شامل 210 میلیون تن زغال‌سنگ، 4.3 میلیون تن سیلیس، چهار میلیون تن دولومیت و یک میلیون تن آهک می‌شوند.

رشد 37 درصدی عملیات معدنکاری میدکو

جدول 1 نشان می‌دهد هلدینگ میدکو در سال 1400 توانست در مجموع 122 میلیون و 712 هزار تن عملیات معدنی انجام دهد که 10 میلیون و 882 هزار تن آن استخراج مواد معدنی و 111 میلیون و 929 هزار تن دیگر باطله‌برداری بوده است. در مجموع هم استخراج ماده معدنی و هم باطله‌برداری میدکو در سال 1400 نسبت به سال 1399 با رشد همراه بوده است. بیشترین میزان استخراج مربوط به ماده معدنی سنگ‌آهن و پس از آن مس بوده است.

تولید محصول در میدکو 3.5 درصد رشد یافت

هلدینگ میدکو در ادامه زنجیره تولید معدنی خود 20 واحد فراوری را در زنجیره سنگ‌آهن و فولاد، مس، زغال‌سنگ و کک، فروآلیاژ، آهک و دولومیت احداث کرده است. در جدول 2 مشاهده می‌شود که این شرکت از واحدهای تولیدی خود در سال 1400 توانست حدود 15 میلیون تن محصول تولید کند. در حالی که میزان تولید این شرکت در سال 1399 حدود 14 میلیون و 400 هزار تن بوده است. بیشترین میزان تولید در میدکو به محصولات سنگ‌آهنی همچون کنسانتره و گندله اختصاص دارد که هر یک حدود 6 میلیون تن در سال گذشته تولید شده‌اند. همچنین تولید شمش فولادی بیش از 900 هزار تن و آهن اسفنجی نیز حدود 840 هزار تن بوده است.

توسعه میدکو همچنان ادامه دارد و این شرکت در حال حاضر 9 پروژه را در حوزه‌های مختلف همچون احیا مستقیم بوتیا، نیروگاه بوتیا، فاضلاب کرمان و... پیش می‌برد. پیشرفت این 9 پروژه از 28 تا 87 درصد است و به نظر می‌رسد امسال می‌توانیم شاهد افتتاح یکی دو پروژه توسط میدکو باشیم.

عوامل موفقیت میدکو

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، یکی از عوامل اصلی موفقیت هلدینگ میدکو استفاده از مدیران حرفه‌ای و باتجربه در عرصه معدن و صنایع معدنی است که طی سال‌ها فعالیت در این حوزه، توانستند تجلی و عصاره تجربیات خود را در این هلدینگ معظم به ظهور برسانند. همچنین میدکو از نیروهای متخصص و مجرب علمی در زمینه‌های مختلف استفاده می‌کند. این شرکت در سال 1400 به طور متوسط 15 هزار و 500 نفر در واحدهای مختلف اشتغال ایجاد کرده بود که 97 درصد آن‌ها بومی همان منطقه بوده‌اند. ضمن اینکه در میدکو بیش از 50 درصد کارکنان مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم دارند و میانگین سن 60 درصد از این کارکنان کمتر از 35 سال بوده و بنابراین جوان محسوب می‌شوند.

هلدینگ میدکو در سال 1400 اقدامات موثری را در جهت افزایش بهره‌وری و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریتی صورت داد. از جمله این اقدامات می‌توان به توسعه زیرساخت شبکه و نظارت تصویری، نگهداری و پشتیبانی زیرساخت شبکه و سیستم نظارت تصویری، برقراری امنیت زیرساخت شبکه و سیستم نظارت تصویری هلدینگ میدکو و پیاده‌سازی و استقرار راهکار جامع یکپارچه اطلاعاتی میدکو (MIDRP) اشاره کرد. موفقیت‌ها و اقدامات این هلدینگ در سال‌های اخیر فراوان بوده و پیامد این اقدامات را می‌توان در افزایش تولید حتی با وجود محدودیت‌های انرژی، کاهش حوادث کاری و افزایش ایمنی در کار، کسب گواهینامه‌ها و جوایز متعدد از سوی این هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه طی سال 1400، افزایش بهره‌وری تولید حتی با کاهش عیار معادن و افزایش باطله‌برداری، بومی‌سازی و توجه به ساخت داخل، توجه به مسئولیت‌‌های اجتماعی در سطح محلی و کشوری، آموزش مستمر نیروی انسانی و برگزاری دوره‌های متعدد تخصصی در این زمینه و مهم‌تر از همه، قرار گرفته هلدینگ میدکو در بین 100 شرکت برتر ایران با کسب رتبه 41 مشاهده کرد.

هلدینگ میدکو طی سال 1400 توانسته از نظر کسب درآمد و سودآوری سال درخشانی را پشت سر بگذارد. این شرکت در مدت یاد شده بیش از 30 هزار میلیارد تومان فروش تلفیقی ناشی از فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه و شرکت اصلی داشت. این در حالی است که طی سال 1399 فروش تلفیقی شرکت کمی بیش از 12 هزار میلیارد تومان بود. رشد بیش از 150 درصدی فروش تلفیقی در هلدینگ میکو نشان می‌دهد طرح‌های میدکو یکی پس از دیگری به بهره‌برداری رسید و با به ظرفیت رسیدن این پروژه‌ها در سال‌های آتی باز هم شاهد رشد فروش این هلدینگ خواهیم بود.

مهم‌ترین برنامه‌های میدکو در سال 1401

میدکو در سال 1401 برنامه دارد 134 میلیون تن عملیات استخراج و باطله‌برداری از معادن، گسترش فعالیت در 11 پهنه اکتشافی، 74 میلیون تن عملیات معدنکاری و 20 میلیون تن حمل مواد معدنی و تولید 17 میلیون و 800 هزار تن محصول را انجام دهد. این شرکت همچنین برنامه در برنامه‌های امسال خود بهره‌برداری از نیروگاه برق بوتیا، کارخانه تولید شمش منیزیم، دیواترینگ مجتمع کنسانتره و گندله زرند و درایر کنسانتره این مجتمع را در دستور کار قرار داده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: