کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی در فولاد خوزستان

کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی در فولاد خوزستان

مدیر دفتر فنی انرژی و سیالات فولاد خوزستان گفت: شرکت فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی بر اساس استاندارد 9653 شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، سیدمسعود معصوم نتاج ضمن اعلام این خبر افزود: انرژی یکی از مهم‌ترین عوامل تولید است و در واقع موتور محرک در توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود. کشورهایی موفق‌تر هستند که با مدیریت مناسب تولید، توزیع و مصرف حامل‌های انرژی، راهبرد مناسبی بر این کالای استراتژیک داشته باشند. ردپای مباحث مدیریت انرژی را می‌توان در قانون پنج ساله سوم توسعه و پس از آن به صورت تخصصی و دقیق در قانون اصلاح الگوی مصرف مصوبه سال 1389 می‌توان یافت.

وی در ادامه گفت: بر اساس ماده 11 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مقرر شد، کار گروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌هـای نفت، نیرو، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه‌های ذی‌ربط نسبت به تدوین استانداردهای انرژی جهت تجهیزات و ماشین آلات انرژی‌بر و فرآیندهای صنعتی، معدنی و کشاورزی اقدام کرده و رعایت این قوانین و استانداردها از سوی صنایع و سایر مشمولان، الزامی است.

معصوم نتاج اشاره‌ای هم به رشد فزاینده قیمت حامل‌های انرژی (برق و گاز) صنایع فولادی در سال ۱۴۰۰ داشت و افزود: در کنار افزایش قیمت و بحران کمبود تامین انرژی مورد نیاز کشور، لزوم پایش و کنترل فرآیندهای انرژی‌بر و در نظر گرفتن ملاحظات انرژی در پروژه‌های توسعه، نگهداری و تعمیرات، هدف‌گذاری، کنترل عملیات، خرید تجهیزات و مواد اولیه در صنایع فولادی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در چنین شرایطی لزوم رعایت استانداردها و معیارهای مصرف برای سنجش صنایع و فرآیندهای انرژی بر به جهت حصول اطمینان از افزایش نیافتن  غیرمنطقی مصارف انرژی سازمان‌ها توسط متولیان بازرسی‌کننده، اهمیت بیشتری دارد. به منظور بهینه کردن مصارف، قانون‌گذار مصمم است، خلاءها و کمبودهای قانونی را شناسایی و برای آن‌ها راهکار مناسب اتخاذ و اجرایی کند.

مدیر دفتر فنی انرژی و سیالات فولاد خوزستان ادامه داد: پس از تالیف اولین نسخه از استاندارد 9653 با موضوع معیار مصرف انرژی در فرآیندهای تولید آهن و فولاد در سال 86، اصلاح و بازنگری در این استاندارد با کمک شرکت‌های فولادی به محوریت سازمان ملی استاندارد در بهمن ماه 92 صورت پذیرفت. بر این اساس بازرسی‌های انرژی مطابق استاندارد 9653 (معیار مصرف انرژی در فرآیندهای تولید آهن و فولاد) هر ساله از سوی شرکت‌هایی به نمایندگی از سازمان ملی استاندارد صورت می‌گیرد. در سال 1400 شرکت سامان احداث البرز به نمایندگی از سازمان ملی استاندارد اقدام به بازرسی شرکت فولاد خوزستان کرده و گواهینامه انطباق با استاندارد 9653 از سوی آن سازمان جهت سال 1399 به شرکت فولاد خوزستان اعطا شد.

وی اشاره‌ای هم به روند بازرسی‌ها داشت و عنوان کرد: دریافت مستندات مربوط به مصارف انرژی و تولیدات، دریافت اطلاعات از وزارتخانه های نیرو و نفت، سایت ویزیت و بررسی کلان فرآیندهای گندله‌سازی، احیا مستقیم و فولادسازی، بررسی بخش مدیریت انرژی طبق ماده 24 قانون اصلاح الگوی مصرف، بررسی شواهد و مستندات و انطباق با معیارهای استاندارد 9653، تهیه گزارش بازرسی، ارائه گزارش به سازمان ملی استاندارد و صدور گواهینامه بخش اصلی روند بارزسی‌ را شامل می‌شوند. از طرفی با توجه به افزایش اهمیت روزافزون انرژی و لزوم پایش مصارف انرژی کارخانجات و صنایع، سازمان ملی استاندارد اقدام به راه‌اندازی سامانه پایش انرژی کرده است.

 معصوم نتاج در پایان تصریح کرد: شرکت‌ها و صنایع انرژی‌بر در صورت رعایت نکردن استانداردهای معیار مصرف انرژی، براساس ماده 26 قانون اصلاح الگوی و آیین‌نامه اجرایی، چنانچه نرخ مصارف واحدهای صنعتی منطبق با استانداردهای ملی نباشد، مشمول جرائم مصوب این قانون و آیین‌نامه می‌شوند. خوشبختانه شرکت فولاد خوزستان تاکنون موفق به دریافت گواهینامه‌های انطباق با معیارهای مصرف انرژی شده و هر ساله روند بهبود مستمر عملکرد انرژی و سیستم مدیریت انرژی را در دستور کار داشته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: