ارزآوری 3 درصدی فولاد خوزستان برای کشور

ارزآوری 3 درصدی فولاد خوزستان برای کشور

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در جلسه هم‌اندیشی مدیران شرکت‌های فولادی استان خوزستان با معاون اقتصادی رئیس جمهور، گفت: مجموعه فولاد خوزستان به واسطه موقعیت استراتژیکی که در استان خوزستان دارد، توانسته 1.4 میلیارد دلار از ارزآوری کشور را به خود اختصاص دهد که نزدیک به 3 درصد کل ارزآوری کشور محسوب می‌شود. 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، امین ابراهیمی در جلسه هم‌اندیشی مدیران شرکت‌های فولادی استان خوزستان که با حضور «محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور» برگزار شد، عنوان کرد: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت پیشران در جمهوری اسلامی ایران است. در دنیا در سال ۲۰۲۰ چین با تولید یک هزار و ۵۳ میلیون تن با سهم ۶۰ درصدی رتبه اول تولید فولاد را داشته و ایران با تولید نزدیک به ۲۹ میلیون تن، سهم 0.2 درصدی نسبت به صنعت فولاد در دنیا را داشته است.

وی ادامه داد: جایگاه ایران به برکت انقلاب اسلامی از ۱.۸ میلیون تن در قبل از انقلاب به عدد نزدیک به ۲۹ میلیون تن رسیده و در حال حاضر ظرفیت تولید میانی در کشور بالغ بر ۴۰ میلیون تن است که به واسطه این ظرفیت، کشور ایران رتبه دهم تولیدکننده فولاد در دنیا را داراست.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با مقایسه روند تولید فولاد ایران با تولید فولاد جهان، افزود: در ۱۰ سال گذشته وضعیت رشد فولاد در دنیا عدد معادل ۲ درصد بوده،‌ در حالی که در ایران یک رشد ۱۰ درصدی را داشته و این نشان می‌دهد که اقدامات خیلی خوبی را در این حوزه برای ایجاد ظرفیت ایجاد شده است.

ابراهیمی بیان کرد: در مجموع ۴۰ میلیون تن ظرفیت قابل تولید در کشور برای صنعت فولاد در افق ۱۴۰۴ تعریف شده و قرار است ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون تن برسد که با توجه به پیش‌بینی جمعیت ۹۰ میلیونی در سال ۱۴۰۴ و مصرف سرانه ۴۰۰ کیلوگرم به ازای هر نفر، پیش‌بینی می‌شود ۳۶ میلیون تن از این ۵۵ میلیون تن در داخل کشور استفاده شود و بقیه آن که حدود ۲۰ میلیون تن است برای مبحث صادرات استفاده شود که این امر نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو ارزآوری برای کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به محل‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای صنعت فولاد، تصریح کرد: اجرای طرح‌های توسعه فولاد در ناحیه جنوبی کشور و نزدیک به آب‌های آزاد پیشنهاد شده و به سبب مزیتی که این مناطق برای تولیدات و صادرات بیشتر دارند، مورد توجه قرار دارند و تاکید نیز بر این است که توسعه فولاد باید دریا محور باشد نه کویر محور.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، گریزی به وضعیت عرضه و تقاضا در افق ۱۴۰۴ کرد و گفت: فاصله بین عرضه و تقاضا، یکی از چالش‌های مطرح شده در صنعت فولاد است. از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ ظرفیت نصب شده فولاد از ۴۵ تا ۵۵ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود و بر اساس طرح‌های توسعه و اقداماتی که انجام خواهد شد، ما تقریبا دو برابر نیاز کشور را در صنعت فولاد تا سال ۱۴۰۴ تولید خواهیم کرد.

ابراهیمی افزود: در سال ۱۴۰۰ نزدیک به چهار میلیارد و 750 میلیون دلار در صنعت فولاد ارزآوری داشتیم. مجموعه فولاد خوزستان به واسطه موقعیت استراتژیکی که در استان خوزستان دارد، توانسته ۱.۴ میلیارد دلار از این ارزآوری را به خود اختصاص دهد که نزدیک به ۳ درصد کل ارزآوری کشور محسوب می‌شود. 

وی بیان کرد: در استان خوزستان و مجموعه فولاد خوزستان نیروهای متخصص و ماهری وجود دارند، دسترسی بسیار خوبی به منابع انرژی در استان وجود دارد و نسبت به سایر استان‌ها دسترسی مناسب‌تری به آب‌ها داریم. علاوه بر آن یک هزار و 800 کیلومتر مرز آبی و مرزهای خاکی در همجواری با کشورهای مثل عراق برای بحث صادراتی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار کرد: متاسفانه در سنوات گذشته طرح‌های توسعه‌ای که در صنعت فولاد عمدتا اتفاق افتاده به این صورت بوده که شرکت‌های معدنی به جای اینکه به کارهای اکتشافی بپردازند، به تولید فولاد روی آورده‌اند، در حالی که طرح‌های توسعه باید در استان خوزستان متمرکز شود، اما استان‌های معدنی مثل کرمان، خراسان و ... که باید بحث‌های اکتشافی را دنبال کنند به این صنعت روی آورده‌اند.

ابراهیمی، چهار چالش عمده صنعت فولاد را سنگ‌آهن، عدم توازن زنجیره، بحث برق و گاز و عوارض‌های سنگین صادراتی و مباحث حمل‌و‌نقل دانست و گفت: ما نزدیک ۱۶۷ میلیون تن سنگ معدن نیاز داریم که بر اساس طرح‌های موجود در کشور و طرح‌های فعال و طرح‌های جاری نزدیک به ۳۲ میلیون تن کسری داریم تا بخواهیم به این هدف برسیم.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر بخواهیم افق ۱۴۰۴ را ببینیم ۹ هزار و ۳۶۷ مگاوات برق نیاز داریم. ما آنچه در صنعت فولاد به عنوان برق مصرف می‌کنیم ۹.۶ درصد مصرف برق در کشور است. به عبارتی تقریبا ۱۰ درصد؛ اما بیشتر این خاموشی‌ها و بیشترین توقف‌ها را در صنعت فولاد مشاهده می‌کنیم. در سال گذشته معادل ۶ میلیارد دلار فرصت به واسطه قطع برق در صنعت فولاد را از دست دادیم. قطع برق در این صنعت کاهش تولید را به دنبال خواهد داشت و واقعا یک چالش بسیار جدی است و متاسفانه اولین جایی که برق را قطع می‌کنند، صنعت فولاد است. 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در خصوص چالش انرژی گاز نیز، گفت: میزان میانگین رشد سالیانه تولید گاز طی ۱۰ سال گذشته معادل میانگین رشد مصرف بوده و تقریبا ۸.۳ درصد است. در صنعت فولاد، گاز نقش خوراک را دارد و نه نقش سوخت؛ نقشی که کنار دست صنعت تولید است. مزیت رقابتی کشور برای تولید فولاد به روش کوره‌های احیا به واسطه داشتن منابع غنی گاز است، در حال حاضر این مزیت تبدیل به یک چالش بزرگ برای این صنعت شده و عمدتا صحبت می‌شود که صنعت فولاد گاز زیاد مصرف می‌کند. 

ابراهیمی، چالش بعدی در صنعت فولاد را بحث آب دانست و افزود: میزان مصرف آب در صنعت فولاد ۰.۲ درصد کل کشور است. وضعیت مصرف در حال حاضر حدود ۲۵۵ میلیون متر مکعب آب مصرفی است که پیش‌بینی می‌شود تا افق ۱۴۰۴ یک رشد ۱.۱ درصد مصرفی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در حوزه حمل‌ونقل هم در حال حاضر از لحاظ وضعیت جاده‌ای تا افق ۱۴۰۴ مشکلی نداریم اما حمل‌ونقل ریلی ما با توجه به افزایش قیمت در حوزه حمل‌ونقل باعث شده که قیمت‌های تمام شده ما بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پایان بیان کرد: استفاده از مزیت‌های استان خوزستان برای طرح‌های توسعه، ایجاد شرکت‌های اکتشافی و زیرساخت، کمک به ادغام مجموعه‌های فولادی در راستای یکپارچه‌سازی زنجیره ارزش، مدیریت بهتر در کشور به واسطه نهادهای دولتی و کاهش محدودیت‌ها و عوارض صادراتی، پیشنهاداتی است که امیدواریم جهت رفع مشکلات صنعت فولاد پیگیری و دنبال شوند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: