سرمایه ارزشمند در صنعت آلومینیوم
تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

سرمایه ارزشمند در صنعت آلومینیوم

نیروی انسانی به عنوان ارزشمندترین سرمایه هر سازمانی شناخته می‌شود و در صورتی که زمینه بهره‌وری مناسب و کارآمد از نیروی انسانی فراهم شود، آن سازمان می‌تواند به تمام اهداف از پیش تعریف شده خود دست پیدا کند. شرکت آلومینای ایران به عنوان تنها تولیدکننده پودر آلومینا در سطح خاورمیانه، همواره نگاه ویژه‌ای به توسعه و توانمندسازی نیروی عظیم انسانی شاغل در این مجموعه داشته است و بر همین اساس، یکی از شرکت‌های پیشرو در به کارگیری از نیروهای متخصص و نخبگان دانشگاهی بوده است. در این رابطه، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت‌وگویی انجام داده است که متن کامل آن را در ادامه خواهید خواند:

ارزیابی شما از جایگاه نیروی انسانی در بخش تولید چیست و این مهم با چه چالش‌هایی طی سالیان اخیر مواجه شده است؟

در حال حاضر، نیروی انسانی به عنوان با ارزش‌ترین سرمایه هر سازمانی، به آن سازمان اعتبار و ارزش می‌بخشد و زمینه رشد و دسترسی به اهداف سازمان با داشتن نیروی انسانی کارآمد فراهم می‌شود. توسعه و پیشرفت سازمان‌ها در گرو بهره‌وری مناسب از نیروی انسانی است و یکی از شاخص‌های مهم در زمینه توسعه کشورها، به کارگیری از نیروی انسانی کاردان و توانمند به‌شمار می‌آید. اگر کشور، جامعه و هر سازمانی از این مزیت بهره‌مند باشد، بی‌شک می‌تواند به اهداف مد نظر خود دست پیدا کند. هر سیستم پویا و رو به رشدی در مسیر تولید، با مشکلاتی روبه‌رو بوده است و نیروهای انسانی که جزو اصلی‌ترین محرک‌های توسعه در شرکت‌های تولیدی هستند، از این قاعده مستثنا نخواهند بود. طی سالیان اخیر، چالش‌های فراوانی در این زمینه مانند تورم و معضلات اقتصادی، قرارداد نیروهای انسانی و ... به وجود آمده است که تولیدکنندگان باید تمهیدات لازم را جهت کاهش حداکثری این مشکلات بیندیشند. اگرچه کارفرمایان تمام تلاش خود را جهت رفع چالش‌های موجود انجام می‌دهند اما ناگزیر برخی از معضلات مربوط به آن‌ها نمی‌شود و نیاز است که مسئولان در سطح وسیع‌تر، نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشند تا هرچه سریع‌تر، مشکلات مرتبط با نیروی انسانی مرتفع شود. از جمله اقدامات لازم می‌توان به حذف مقوله پیمانکاری و انعقاد قراردادهای کاری مستقیم بین شرکت‌ها و نیروی انسانی اشاره کرد.

با توجه به اهمیت جایگاه نیروی انسانی در تولید، شرکت آلومینای ایران چه اقداماتی را در سال 1400 و همچنین در سال جاری انجام داده است؟

شرکت آلومینای ایران تنها شرکت فعال در سطح خاورمیانه است که از زنجیره کامل تولید آلومینیوم از سنگ بوکسیت تا شمش آلومینیوم بهره می‌برد و همواره به منظور توسعه و توانمندسازی منابع انسانی خود، اقدامات مختلفی را در دستور کار داشته است. از جمله برنامه‌هایی که شرکت در سال گذشته در این زمینه انجام داده است، می‌توان به بازنگری و بهبود ساختار نظام مشارکت، بازنگری ساختار ارزیابی عملکرد شغلی، طرح‌ریزی و استقرار نظام ارتقای شغلی، استقرار نظام شایسته‌سالاری و جانشین پروری، یکپارچه‌سازی مدیریت دانش ومنابع انسانی، نظرسنجی رضایت شغلی کارکنان، استقرار استاندارد منابع انسانی و ... اشاره کرد. همچنین این شرکت طی چهار سال گذشته، در راستای وظایف و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود و به منظور تقویت و افزایش توان سرمایه‌های انسانی، اقدام به جذب بیش از یک هزار و 300 نفر نیروی انسانی متخصص از طریق برگزاری آزمون و مصاحبه تخصصی کرده است و در سال جاری نیز جذب حداقل 200 نفر دیگر، جزو برنامه‌های شرکت قرار دارد.

یکی از الزامات آموزش در شرکت آلومینای ایران ، نظام‌مند ساختن فرایند آموزش است. به کارگیری از ساعات آموزشی بالا با اثر بخشی قابل توجه، بدون بهره‌برداری تاثیرگذار نخواهد بود. از این رو شرکت جهت دستیابی به ثمربخشی دوره‌های آموزشی، استقرار نظام جامع آموزش کارکنان را در دستور کار قرار داد که با افزایش حوزه نفوذ این طرح در سال‌های 1399 و 1400 جهت تشویق و ارتقای جایگاه کارکنان، استقرار آن با پیشرفت 100 درصدی همراه بودهاست.

ضمن اینکه یکی از برنامه‌های مهم مدیریتی یک مجموعه‌، نگهداشت کارکنان کارآزموده و با تجربه است. در شرایط کنونی که رقابت فراوانی برای جذب نیروهای نخبه و متخصص وجود دارد، شرکت آلومینای ایران همواره در تلاش بوده است تا بتواند نیروهای خبره خود را حفظ کند. این شرکت به منظور حفظ و بهره‌وری کامل از نیروی انسانی شاغل در مجموعه، برنامه‌های جامعی از قبیل آموزش شغلی مستمر مدیران و کارکنان، ارتقای انگیزش میان کارکنان، برقراری نظام مناسب پرداختی مبتنی بر عملکرد و تنبیه و تشویق و ... را در دستور کار خود قرار داده است.

با توجه به نگرش موجود در سطح جامعه، آیا فرهنگ‌سازی لازم جهت تکریم جایگاه نیروی انسانی صورت پذیرفته است؟

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، شاهد عقب‌‌ افتادگی‌های بسیاری در فرهنگ‌سازی تکریم جایگاه مهم نیروی انسانی در کشور هستیم و فقدان‌های فراوانی در این زمینه شکل گرفته است. متاسفانه نگاه کارشناسانه به جایگاه نیروی انسانی در سطح جامعه وجود ندارد و با نیروی کار به عنوان فردی که موظف به اجرای یک فعالیت مشخص است که در صورت اجرا نکردن آن، فرد دیگری جایگزین وی خواهد شد، برخورد می‌شود. بنابراین لازم است یک بازنگری اساسی در نگاه معمول حاصل شود و به نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی هر سازمان همراه با احترام برخورد شود. تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در خط تولید یک شرکت، سرمایه اصلی آن نیستند؛ بلکه سرمایه اصلی هر مجموعه، نیروی انسانی کارآمد است که به این تجهیزات بی‌روح، جان می‌بخشد و لازم است تا این نگرش در تمامی ابعاد جامعه رشد پیدا کند.

در سال جاری، با افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزد نیروی انسانی مواجه شده‌ایم. آیا این امر تاثیر خاصی بر عملکرد تولیدکنندگان بزرگ صنعتی به ویژه شرکت آلومینای ایران داشته است؟

اگر شعار «نیروی انسانی، سرمایه اصلی شرکت‌ها است » را باور داشته باشیم، باید در نظر بگیریم که رفع نیازهای اولیه معیشتی، اولویت اصلی یک نیروی انسانی کارآمد است که نباید دغدغه‌ای در خصوص رفع نیازهای اولیه خود داشته باشد تا بتواند بهره‌وری شرکت و تولید را افزایش دهد. بنابراین با این حجم از افزایش دستمزد، اگرچه شرکت باید مبلغ ریالی بیشتری را بابت هزینه‌های نیروی انسانی پرداخت کند اما با بهره‌وری بیشتر از منابع انسانی پویا و توانمند می‌تواند تمام این مسائل را جبران کند.

نگاه کلی شرکت آلومینای ایران به منابع انسانی متخصص و غیرمتخصص چیست و چه تمهیداتی جهت حفظ و بهره‌وری کامل از مجموعه نیروی انسانی شاغل در این شرکت اندیشیده شده است؟

مجموعه کارکنان شرکت آلومینای ایران، یک خانواده بزرگ چند هزار نفری از سراسر کشور است که برای ارتقای جایگاه خود و همچنین شرکت، طی تمامی ساعات شبانه‌روز در طول یک سال با افتخار در حال فعالیت هستند تا بتوانند چرخ صنعت استراتژیک آلومینیوم را به حرکت درآورند و نام شرکت آلومینای ایران را همواره به عنوان یک شرکت پیشرو در تمامی زمینه‌ها مطرح کنند.

هر سازمانی که مقوله پرورش منابع انسانی یعنی جذب، آموزش، به کارگیری از استعدادها و توانمندسازی منابع انسانی را در دستور کار خود قرار دهد، نتیجه مطلوب در این زمینه را به دست خواهد آورد و به دنبال آن، کارکرد و دارایی مجموعه نیز افزایش خواهد یافت. توسعه هر سازمان به منابع انسانی شاغل در آن بستگی دارد. رشد کسب وکار یک سازمان بر محور کارکنان آن می‌چرخد و پیشرفت و تعالی هر سازمان زمانی محقق خواهد شد که بتواند بیشترین بهره‌وری را از نیروی انسانی کارآمد و تلاشگر داشته باشد.

گفت‌وگو: محمدرضا طارمی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پیشتازی آلومینای ایران در اجرای طرح‌های توسعه/  بومی‌سازی قطعات تخصصی در صنعت آلومینیوم
آلومینای ایران؛ پیشرو در آموزش نیروی انسانی
متنوع‌سازی محصولات آلومینیومی با مدیریت ابرچالش‌ها/ با کمبود مواد ناریه روبه‌رو هستیم
همایش توسعه پایدار صنعت آلومینیوم
افزایش تولید آلومینا با استفاده از بوکسیت‌های کم‌عیار
اجرای چهار طرح توسعه‌ای در مجتمع آلومینای ایران
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: