ساخت ممبران‌ آب‌شیرین‌‌کن توسط چادرملو
خیز بلند چادرملو در جهت توسعه محصولات دانش‌بنیان،

ساخت ممبران‌ آب‌شیرین‌‌کن توسط چادرملو

مدیرعامل شرکت بین‌المللی معدنی و صنعتی سی‌پی‌جی پارس گفت: شرکت چادرملو جهت تولید ممبران‌‌های اسمز معکوس و رهایی از وابستگی به کشورهای خارجی و جلوگیری از خروج ارز از کشور با سرمایه‌گذاری حدودی 60 میلیون یورو، طرح ساخت و تولید ممبران‌های آب‌شیرین‌‌کن را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، حسینی با اشاره به اینکه شرکت بین‌المللی معدنی و صنعتی سی‌پی‌جی‌پارس  به عنوان بازوی اجرایی مجموعه چادرملو فعالیت می‌کند، با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های فناورانه متکی به ایده‌های دانش‌بنیان، گفت: طرح ساخت و تولید ممبران‌های آب‌شیرین‌کن در قالب طرح‌های توسعه‌ای این شرکت در دستور کار چادرملو قرار گرفته است.

وی افزود: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نام‌گذاری سال 1401 «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی»، شرکت چادرملو با رویکرد تولید محصولات استراتژیک مبتنی بر فناوری پیشرفته محصول و سرلوحه قرار دادن بیانات مقام معظم رهبری، جهت تولید ممبران‌‌های اسمز معکوس و رهایی از وابستگی به کشورهای خارجی و جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین ایجاد پایگاهی جهت تحقیق و توسعه توسط این شرکت و علاقه‌مندان و دانش پژوهان ایرانی جهت به روزآوری و توسعه محصولات مرتبط، پروژه تولید فیلترهای صنعتی اسمز معکوس از مسیر انتقال تکنولوژی و خرید ماشین‌آلات با سرمایه‌گذاری حدودی 60 میلیون یورو را آغاز کرده است. 

مدیرعامل شرکت بین‌المللی معدنی و صنعتی سی‌پی‌جی پارس تصریح کرد: هم‌زمان با تولید انبوه، توسعه محصول یا محصولات آتی از طریق ایجاد دفتر تحقیقات و توسعه و همکاری با صاحبان تکنولوژی اولیه و یا سایر صاحبین تکنولوژی و مراکز تحقیقاتی داخل کشور انجام خواهد شد و اجرای این طرح از اواسط سال جاری آغاز و طی 24 ماه به پایان می‌رسد و سالانه 50 هزار عدد ممبران آب‌‌شیرین‌کن با اجرای این طرح در کشور عزیز تولید خواهد شد.

حسینی در خصوص نقش آب در تولید و توسعه صنعتی کشور، افزود: میزان مصرف آب در کشور ما در بخش کشاورزی 90 درصد، مصارف خانگی و شرب 7 درصد و در صنعت حدود 3 درصد است، بنابراین اگرچه در حال حاضر سهم آب مصرف شده در بخش صنعت در مقایسه با بخش کشاورزی ناچیز است، اما رویکرد توسعه اقتصادی کشورهای جهان نشان می‌دهد که به تدریج با توسعه صنعتی، این سهم به مراتب در حال افزایش است، ضمن اینکه تامین آب برای صنایع و معادنی که معمولا در مناطق دور از منابع آب شکل گرفته‌اند، مسئله مدیریت منابع آب در این بخش‌ها را پر اهمیت‌تر می‌کند.

وی ضمن تشریح شرایط بحران کمبود آب در کشور، اذعان کرد: با ورود به هزاره سوم و همزمان با افزایش جمعیت به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، تقاضا برای آب بـه منظور تامین نیازهای جمعیتی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است که این موضوع به‌ویژه در مناطقی مانند کشور که به‌صورت طبیعی همواره با کمبود آب مواجه بودند، بیشتر حائز اهمیت است. اشاره به این نکته ضروری است که متوسط میزان بارندگی سالانه در ایران 243 میلی‌متر بوده که کمتر از یک سوم متوسط بارندگی در جهان اسـت. 

مدیرعامل شرکت بین‌المللی معدنی و صنعتی سی‌پی‌جی پارس افزود: با توجه به میانگین بارش سالانه در کشور به مقدار 420 میلیارد متر مکعب و تبخیر آن در سال به میزان 300 میلیارد متر مکعب به دلیل دمای بالای هوا، باید در راستای احیای آب‌های شور و بازیافت پساب اهتمام بیشتری شود. در حال حاضر تولید 70 میلیون متر مکعب آب شیرین در روز با استفاده از تکنولوژی فیلترهای اسمز معکوس در دنیا انجام می‌گیرد. این رقم 50 درصد از کل ظرفیت تولید آب شیرین در جهان است. جهت تولید این حجم آب شیرین سالانه دو میلیون فیلتر اسمز معکوس در سطح جهان تولید و عرضه می‌شود. بیش از 60 درصد از فیلترهای اسمز معکوسی که سالانه در جهان تولید شده، در منطقه خاورمیانه به‌خصوص در عربستان، امارات متحده عربی و شمال آفریقا (MENA) استفاده می‌شود. بهای پایین‌تر آب تولیدی در واحدهای اسمز معکوس نسبت بـه سایر فرایندها، مهم‌ترین عامل پیشی گرفتن فرایند اسمز معکوس نسبت به سایر روش‌ها و در نتیجه، اقبال به استفاده از ممبران اسمز معکوس است.

حسینی با استناد بند الف ماده‌ ۳۶ برنامه‌ ششم توسعه که بر اساس آن دولت را مکلف کرده است تا پایان اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین‌سازی آب دریا تامین کند، گفت: در حال حاضر در کشور ما ۶۲ واحد نمک‌زدایی آب با مجموع ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری و ۲۵ واحد دیگر نیز با مجموع ظرفیت تولید ۲۳۶ هزار و ۲۲۰ مترمکعب در شبانه‌روز در دست ساخت است و مجموع ظرفیت تولید روزانه‌ ۴۳۹ هزار مترمکعب در استان‌های واقع در حاشیه‌ خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند که از نظر تعداد ۲.۷۸ درصد و از نظر ظرفیت ۵.۸۸ درصد کل تاسیسات نمک‌زدایی آب شرب کشور را شامل می‌شود و بیش از 75 درصد از آب مورد نیاز تاسیسات استراتژیک کشور مثل نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، معادن، پتروشیمی و صنایع غذایی توسط سیستم ممبران‌های RO ساخت کشورهای آمریکایی و اروپایی و سایر کشورهای تولیدکننده آن در دنیا که بسیار محدود است، تامین می‌شود. 

با توجـه بـه شرایط فعلی، وجود تحریم‌های مختلف و میزان مصرف ممبران در خاورمیانه، سرمایه‌گذاری در تولید ممبران RO با توجه به نیاز رو به رشد آن در ایران و منطقه را می‌توان یک اولویت راهبردی بـه شمار آورد. این فرایند تولیدی می‌تواند علاوه بر تامین نیاز کشور و واردات ارز از طریق صادرات، در افزایش هم افزایی‌های با کشورهای خاورمیانه نقش مهمی ایفا کند و باید به عنوان یک نیاز راهبردی، الزامی تلقی می‌شود.

ممبران RO (اسمز معکوس) چیست؟

ممبران اسمز معکوس، استوانه‌ای متشکل از لایه‌های نازک پلیمری است که جهت انتقال جرم میان دو محلول با غلظت‌های مختلف استفاده می‌شود. حدود 82 درصد از منابع آب دریا (SW) و آب شور (BW) توسط این فرایند تصفیه می‌شود. آب وارد شده به درون هوزینگ، به صورت چرخشی، اطراف فیلتر به چرخش در می‌آید. بر اثر چرخش آب در اطراف ممبران، آب خالص و بدون آلودگی از منافذ کوچک غشار عبور کرده و وارد مجرای خروجی آب می‌شود. این آب تصفیه شده، خالص بوده و از دستگاه خارج می‌شود. یک سیستم RO با عملکرد بالا می‌تواند تا 99.8 درصد از آلاینده‌های محلول موجود در آب آشامیدنی که شامل نمک‌ها، ترکیبات آلی، میکروارگانیسم‌ها، ویروس‌ها، مولکول‌های چربی و روغن و پیروژن‌ها را از بین ببرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: