چین، قلب تپنده بازار آنتیموان/ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

چین، قلب تپنده بازار آنتیموان/ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

عمده ذخایر آنتیموان جهان در چین واقع شده و این کشور بزرگ‌‌ترین تولیدکننده آنتیموان در جهان است اما سیاست‌‌های این کشور در راستای جلوگیری از خام‌فروشی از سال 2007، موجب کاهش صادرات جهانی و در پی آن تولید این محصول توسط چین شد. به‌‌ موجب این کاهش، در حال حاضر روسیه به‌‌ عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده آنتیموان در جهان شناخته می‌‌شود. به دنبال اقدام چین به منظور مقابله با خام‌فروشی، این کشور در مقابل صادرات کنسانتره آنتیموان، به صادرات این محصول به‌‌ صورت شمش روی آورد. مصرف این فلز با توجه به کاربردهای گسترده آن در کشورهای توسعه‌‌یافته بیشتر است. بنابراین می‌‌توان گفت چین کنترل‌‌کننده بازار جهانی آنتیموان است. اگرچه با کاهش ذخایر آنتیموان جهان، پیش‌‌بینی می‌‌شود بازار در آینده با افزایش تقاضا و کسری عرضه مواجه شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، آنتیموان به‌ عنوان فلزی با ارزش شناخته می‌‌شود که در صنایع مختلفی همچون صنایع الکترونیک، پتروشیمی، نساجی، صنایع شیمیایی، رنگ، داروسازی، باتری‌‌سازی و‌‌ همچنین تولید الکترونیک دیود (LED) و ساخت آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی و فرسودگی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که مصرف این فلز به دلیل کاربردهایی که در صنایع پیشرفته (های‌‌تک) دارد، در کشورهای توسعه‌‌یافته بیشتر است.

آنتیموان از جمله فلزاتی است که می‌‌توان آن را در زمره فلزات استراتژیک دسته‌‌بندی کرد. شایان ذکر است علی‌‌رغم افزایش تقاضای روز افزون برای این فلز، منابع و ذخایر آن در دنیا رو به کاهش است. ذخایر آنتیموان در سراسر جهان پراکنده شده است اما کمربند اوروژنیک جنوب شرقی چین، عمده ذخیره آنتیموان جهان را به خود اختصاص داده که حاوی 500 عدد ذخیره آنتیموان است.

جهت بررسی بیشتر و آشنایی با میزان تولید معدنی این فلز ارزشمند، در نمودار 1 به بررسی تولید معدنی آنتیموان در جهان، به تفکیک بزرگ‌‌ترین کشورهای تولیدکننده در بازه زمانی سال‌های 2010 تا 2020 پرداخته شده است. به گزارش سازمان زمین‌‌شناسی آمریکا (USGS) در سال 2020، بزرگ‌‌ترین ذخایر آنتیموان جهان به ترتیب متعلق به چین، روسیه، بولیوی، استرالیا و ترکیه بوده است که هر یک به ترتیب 25، 18، 16، 7 و 5 درصد ذخایر جهان را به خود اختصاص داده‌‌اند. علی‌‌رغم رتبه ترکیه در فهرست کشورهای میزبان ذخایر آنتیموان، این کشور تولید معدنی قابل‌‌توجهی ندارد. بر اساس این نمودار، چین به تنهایی در سال 2020، 52 درصد از تولید معدنی آنتیموان را به خود اختصاص داده است. بنابراین می‌‌توان 90 درصد تولیدات معدنی آنتیموان را منحصر به کشورهای چین، روسیه و تاجیکستان به ترتیب با سهم‌‌های 52، 20 و 18 درصدی دانست.

طی بازه زمانی سال‌های 2010 تا 2020، تولید معدنی آنتیموان در چین کاهش چشمگیری داشته است؛ به طوری که سالانه به طور متوسط، حدود 6 درصد از تولید معدنی آنتیموان چین کاسته شده است. گفتنی است از دسامبر سال 2019 و در پی شیوع ویروس کرونا در چین، تولید کنسانتره در اکثر مراکز تولیدی این کشور، به دلیل قرنطینه و تعلیق تولید در بزرگ‌‌ترین معدن این کشور،کاهش یافته است. این کاهش تولید بر قیمت‌‌ها نیز اثر گذاشته و کسری عرضه، موجب جهش ناگهانی قیمت آنتیموان در این مقطع زمانی شد.

برخلاف چین، روند تولید کشور روسیه برای این فلز استراتژیک صعودی بوده است؛ به طوری که در بازه زمانی سال‌های 2010 تا 2020 برحسب میانگین، سالانه 29 درصد بر مقدار تولید معدنی آنتیموان افزوده شده است. کاهش ذخایر آنتیموان در جهان و افت قیمتی که در اثر تولید بیش از حد کنسانتره آنتیموان و عرضه کافی آن در بازارهای بین‌‌المللی طی بازه زمانی خاصی رخ داد، دولت چین را بر آن ساخت تا به‌ عنوان اصلی‌‌ترین تولید‌‌کننده آنتیموان در جهان، تولید کنسانتره آنتیموان را به منظور کاهش عرضه در بازارهای داخلی و خارجی و در راستای افزایش قیمت جهانی کاهش دهد.

نمودار 2 نشان می‌‌دهد که بزرگ‌‌ترین صادرکنندگان کنسانتره این فلز، به ترتیب روسیه، تاجیکستان، میانمار، استرالیا، کانادا و چین هستند که در سال 2020 هر یک به ترتیب 26، 21 ،20، 15، 4.5 و 3.5 درصد از سهم کل صادراتی کل جهان را در اختیار داشتند. باید یادآور شد که روند صادرات کنسانتره آنتیموان افزایشی بوده و به طور میانگین سالیانه حدود 2 درصد بر میزان صادرات جهانی کنسانتره آنتیموان افزوده شده است.

روسیه، به‌عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده کنسانتره آنتیموان در جهان شناخته شده است که از دیرباز همواره در این عرصه جایگاه مهمی داشته و می‌‌توان گفت به طور میانگین سالانه 5 درصد بر صادرات این محصول افزوده است. اگرچه تاجیکستان از سال 2014 به جرگه صادرکنندگان اصلی کنسانتره آنتیموان پیوست اما در مدت کوتاهی به رقیب قدرتمندی برای روسیه در جهت صادرات کنسانتره این فلز تبدیل شد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که علی‌‌رغم تولید بالا و ذخایر فراوان آنتیموان در چین، به دلیل سیاست‌‌های دولت چین در راستای ممانعت از خام فروشی آنتیموان، سهم قابل‌‌توجهی از صادرات جهانی کنسانتره آنتیموان را نداشته است و آنتیموان را به صورت محصولات کار نشده نظیر شمش و پودر آنتیموان صادر می‌‌کند. نبض صادرات محصولات کار نشده آنتیموان در دست چین است. بنابراین هرگونه اقدامی از سوی چین بر قیمت این محصول و صنایع وابسته آن تاثیرگذار خواهد بود. علی‌‌رغم اینکه چین بزرگ‌‌ترین تولید و منابع معدنی این محصول را در اختیار دارد، با توجه به صنایع گسترده‌‌ای که در کشور چین واقع شده‌‌اند، این کشور آنتیموان را به صورت کنسانتره وارد می‌کند و عملیات فرآوری در آن انجام داده و در نهایت به شکل دیگری آن را صادر می‌‌کند یا در تولید داخلی خود مورد استفاده قرار می‌‌دهد.

از آنجایی که چین بزرگ‌‌ترین تولیدکننده فلز آنتیموان دنیا است، تغییر تولید و بازار این فلز در چین، تاثیر بسزایی در بازار جهانی آن دارد. قیمت فلزات کمیاب از جنگ تجاری میان ایالات‌‌ متحده آمریکا و چین متاثر است که این تاثیرها در خصوص آنتیموان به مراتب بیشتر بوده است.

با مروری بر واردات آنتیموان مشخص شد که چین 68 درصد، ویتنام 9 درصد، هند 8 درصد، عمان 8 درصد و تایلند 2 درصد از سهم واردات جهانی آنتیموان را دارا بوده‌اند که به ترتیب به‌عنوان بزرگ‌‌ترین واردکنندگان این محصول در سال 2020 شناخته شده‌اند. هرچند مصرف کنسانتره آنتیموان در کشورهای توسعه‌‌یافته بیشتر است اما می‌‌توان گفت کشورهایی مانند چین و هند که با سرعت زیادی در مسیر حرکت به سمت توسعه‌‌یافتگی هستند نیز در جرگه بزرگ‌‌ترین واردکنندگان این محصول قرار می‌‌گیرند.

در سال 2020، حدود 110 هزار تن فلز آنتیموان در جهان به مصرف رسیده است که 20 درصد از این مصرف، متعلق به آمریکا با 22 هزار تن است. با این حال، این کشور علی‌‌رغم وجود ذخایر آنتیموان داخلی، به تولید معدنی نیز نپرداخته و نیاز خود را 18 درصد از بازیافت باتری‌‌های سربی اسیدی و باقیمانده را از واردات تامین می‌‌کند. اتحادیه اروپا نیز در سال 2016، میزان مصرف ظاهری خود را حدود 40 هزار تن گزارش کرد که حدود 40 درصد از تقاضای بازار این اتحادیه توسط چین پاسخ داده می‌‌شد.

بدیهی است کشورهای توسعه‌‌یافته، مصرف بیشتری در زمینه محصولات آنتیموان دارند. کشورهای بلژیک، فرانسه، آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی از بزرگ‌‌ترین واردکنندگان جهانی شمش آنتیموان، هر کدام به ترتیب با سهم 19، 19 ، 16، 15 و 9 درصدی از کل واردات جهانی را تشکیل می‌‌دهند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
افت واردات زنجیره فلزات کمیاب
چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده آنتیموان دنیاست
سهم 70 درصدی چین از تولید معدنی آنتیموان دنیا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: