خام‌فروشی به تولید شمش سرب آسیب زده است

خام‌فروشی به تولید شمش سرب آسیب زده است

مدیرعامل شرکت فلزات رنگین پگاه، تولیدکننده شمش سرب گفت: در حالی که می‌توانیم با فرآوری کنسانتره سولفوره سرب، بخش عمده‌ای از خوراک مورد نیاز تولیدکنندگان شمش را تامین کنیم، متاسفانه شاهد صادرات گسترده آن به خارج از کشور به ویژه کشور چین هستیم.

محمد عسلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» عنوان کرد: شرایط تولید به هیچ وجه مطلوب نیست و ما ناچار به توقف فعالیت خود شده‌ایم. ادامه تولید در چنین شرایطی به شدت دشوار شده است و  بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل شده‌اند. بهای گاز مصرفی مجموعه در سال 1399، 90 تومان به ازای هر مترمکعب بود و این مبلغ در سال گذشته به دو هزار تومان در هر مترمکعب افزایش پیدا کرد. در حالی که ما تنها به منظور بررسی آلایندگی تولید توسط کارشناسان سازمان حفاظت از محیط زیست، اقدام به روشن کردن کوره‌های مجموعه کردیم و مصرف گاز طی این مدت بسیار ناچیز بود اما مبلغ قبض صادرشده برای گاز مصرفی، 340 میلیون تومان طی یک ماه برآورد شد. ضمن اینکه افزایش قیمت گاز، بدون اطلاع قبلی صورت پذیرفت و بسیاری از تولیدگنندگان را غافلگیر کرد. مگر درآمد یک واحد کوچک تولیدی چقدر است که بخواد چنین مبلغ هنگفتی را برای گاز مصرفی پرداخت کند؟

وی افزود: در حالی که تولیدکنندگان شمش سرب تمام تلاش خود را برای کاهش معضلات زیست‌‎محیطی به کار گرفته‌اند، متاسفانه شاهد سختگیری‌های فراوان از جانب مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست هستیم. از سوی دیگر، در حال حاضر بسیاری از فعالان این صنعت با چالش تامین مواد اولیه مواجه شده‌اند و باتری ضایعاتی فرسوده به میزان کافی در بازار فراهم نیست. ضمن اینکه این ماده اولیه توسط دو تولیدکننده باتری نو در داخل خریداری می‌شود که به دنبال آن، عرضه باتری فرسوده در سطح بازار به شدت کاهش پیدا کرده است. این مسئله در نهایت منجر به افزایش قیمت ماده اولیه خواهد شد و زمانی که یک تولیدکننده به دلیل کمبود نقدینگی لازم نتواند ماده اولیه مورد نیاز خود را تامین کند، ناچار به تعطیل کردن مجموعه خواهد شد و این معضلی است که بسیاری از فعالان صنعت سرب طی چند سال اخیر با آن مواجه شده‌اند.

مدیرعامل شرکت فلزات رنگین پگاه بیان کرد: اگرچه به نظر می‌رسد تولید شمش سرب با استفاده از کنسانتره معدنی مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد اما متاسفانه خام‌فروشی مواد معدنی، معضل دیگری است که نه تنها تولیدکنندگان شمش سرب بلکه تمام فعالان محصولات معدنی و فلزی با آن روبه‌رو هستند و کنسانتره معدنی به کشورهای مختلف جهان به ویژه چین صادر می‌شود. در حالی که اگر دانش و تکنولوژی فرآوری کنسانتره سولفوره سرب در داخل کشور گسترده شود، خوراک عمده‌ای از  تولیدکنندگان شمش سرب فراهم خواهد شد. در حال حاضر خاک معدنی با قیمت مناسب و عیار بهتر نسبت به خاک عرضه شده در بورس از کشور ترکیه وارد می‌شود و این در حالی است که اگر اقدامات لازم جهت مقابله با خام‌فروشی صورت پذیرد، از واردت این محصول بی‌نیاز خواهیم شد.

عسلی در ادامه به تاثیر تحریم در صنعت سرب اشاره کرد و گفت: تحریم‌های خارجی، تاثیر چندانی در این زمینه نداشته و تحریم‌های داخلی آسیب جدی به بدنه صنعت سرب و روی کشور وارد کرده است. در حالی که انتظار می‌رود شرایط تولید پس از روی کار آمدن دولت‌های جدید   بهبود پیدا کند اما نه تنها هیچ تغییری در این زمینه حاصل نمی‌شود، بلکه شاهد رشد روز افزون هزینه‌های بخش تولید و به دنبال آن معضلات موجود هستیم. وعده‌های مسئولان در خصوص حمایت از تولید، تنها در حد شعار است و تولیدکنندگان بخش خصوصی، امید چندانی به حمایت دولت و مسئولان ندارند.

وی در پایان ضمن تاکید بر لزوم به روزرسانی دانش و تکنولوژی تولید، یادآور شد: تورم در جامعه در حالی رو به افزایش است که تولید روند کاهشی به خود گرفته و اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، در آینده نه چندان دور شاهد تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی خواهیم بود. تولید، عامل توسعه و پیشرفت اقتصاد هر کشور است و امیدوار هستیم همکاری سازنده‌ای میان مسئولان و فعالان بخش خصوصی در این زمینه شکل بگیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: