افت و خیز قیمت، عامل زیان تولیدکننده
مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان مطرح کرد:

افت و خیز قیمت، عامل زیان تولیدکننده

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان گفت: افت و خیز قیمت مواد اولیه و محصولات فولادی به تعویق برنامه‌ها و زیان تولیدکنندگان منجر می‌شود و به دلیل نبود تقاضای واقعی در بازار و قطعی برق، نمی‌توانیم به میزان ظرفیت اسمی خود فعالیت کنیم.

حسین محققیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» عنوان کرد: شرکت نیک ذوب سپاهان، تولیدکننده قطعات فولادی مورد نیاز کارخانه‌های فولادی و سیمانی و همچنین اسلب و شمش آلیاژی در ابعاد کوچک است؛ در واقع با توجه به سفارش مشتریان فولاد آلیاژی CK45 و شمش فولادی با گریدهای 3SP و 5SP تولید می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان در ادامه عنوان کرد: در فرایند تولید بیشتر از آهن اسفنجی استفاده می‌کنیم و در این رابطه مواد اولیه مورد نیاز به صورت مستقیم از کارخانه‌ها تامین می‌شود. خوشبختانه در مسیر تولید، اعتماد مشتریان خود را جلب کرده‌ایم و با همان شرکت‌ها به معامله می‌پردازیم.  

بازار خرید و فروش از رونق افتاد

محققیان با بیان اینکه هم‌اکنون بازار فولاد راکد است، خاطرنشان کرد: متاسفانه خرید و فروش در بورس کالا همچون گذشته رونق ثابت خود را ندارد. در حقیقت تقاضای واقعی برای خرید آهن اسفنجی و فروشنده‌ای برای شمش فولادی دیده نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان تصریح کرد: هم‌اکنون به دلیل نبود تقاضای واقعی در بازار و قطعی برق، با 25 درصد ظرفیت تولیدی فعالیت می‌کنیم. اگر با حجم فعلی به فعالیت بپردازیم، ماهیانه یک هزار تن تولید داریم.

وی مطرح کرد: نوردکاران و کارخانه‌های سیمان، بیشترین مشتریان نیک ذوب سپاهان هستند. با توجه به اینکه بیشتر محصولات ما قطعات فولادی با حجم تولید پایین است، الزامی به عرضه محصول خود در بورس کالا نداریم و به همین دلیل در بورس عرضه نکرده‌ایم.

محققیان به تشریح وضعیت بازار فولاد در آینده پرداخت و گفت: اکنون با کمبود مواد اولیه در بازار مواجه نیستیم اما در آینده به دلیل نامتعادل بودن بازار فولاد و مشکل کمبود گاز در فصل زمستان، قطعا با کمبود مواد اولیه در بازار مواجه می‌شویم.

بلاتکلیفی برای خرید مواد اولیه

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان اظهار کرد: میزان مصرف مواد اولیه مجموعه ما با احتساب تولید مطلوب، ماهیانه یک هزار و 200 تن است. اکنون با توجه به وضعیت بازار فولاد، در بلاتکلیفی برای خرید مواد اولیه یعنی دو هزار و 200 تن دیگر مانده‌ایم که آیا قیمت مواد اولیه نسبت به ماه آینده، گران‌تر یا ارزان‌تر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تا 20 روز گذشته، قیمت آهن اسفنجی 10 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود اما هم‌اکنون آهن اسفنجی با قیمت هشت هزار و 800 تومان در بازار عرضه می‌شود و این یعنی قیمت این ماده اولیه تنها در 20 روز، بیش از 10 درصد کاهش یافت. به تبع آن قیمت شمش فولادی نیز با کاهش مواجه شده است. اگر تولیدکننده در این مدت ماده اولیه مورد نیاز خود را در انبار دپو کرده باشد و محصول تولید نکند، با توجه به کاهش قیمت محصولات فولادی، با زیان مواجه خواهد شد. هرچند که همه تولیدکنندگان باید حجم مشخصی از مواد اولیه را به صورت دپو داشته باشند.

محققیان مطرح کرد: تجربه‌های گذشته در مورد عدم فروش محصول در زمان مناسب باعث شده است که نیازی خریداری حجم بالایی از مواد اولیه به صورت یکجا نباشد و از این رو با محدودیت‌های فراوانی به فعالیت می‌پردازیم.

مشکلات تولیدکنندگان

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان، نبود سرمایه در گردش را عمده‌ترین مشکل تولیدکنندگان عنوان کرد و گفت: سرمایه در گردش بر سودآوری و میزان تولید محصولات، بیشترین تاثیر را می‌گذارد. زمانی که بازار فولاد راکد باشد، تولیدکننده باید تا خروج از موقعیت فعلی خود با سرمایه حداقلی محصول تولید کند که به محض بهبود بازار و رفع مشکلات بازار، بتواند محصولات خود را در بازار به فروش برساند. با اجرای این فرایند، حداقل قادر به حفظ اشتغال و عدم تعدیل نیروهای انسانی خواهیم بود.

وی درباره خسارت‌هایی که فولادی‌ها از قطعی برق متحمل شده‌اند، گفت: کمبود انرژی به‌ویژه قطعی برق از دیگر چالش‌های فولادسازان است. امسال نیز همانند سال گذشته، از 15 خرداد ماه با خاموشی و محدودیت مصرف برق روبه‌رو شدیم. کمبود برق یکی از موانع اساسی تولید فولاد در تابستان سال‌ جاری است. بدون شک اهداف بسیاری از فولادسازان به ‌دلیل قطعی برق به تعویق خواهد افتاد. محدودیت‌های ناشی از قطعی برق واحدهای فولادسازی، با پیامدهایی همچون کاهش میزان تولید و شیفت کاری همراه است؛ به طوری که برخی اوقات به صورت شبانه فعالیت و تولید می‌کنیم. همچنین فولادسازان با آغاز فصل زمستان با کمبود گاز مواجه می‌شوند.

این تولیدکننده فولاد تعطیلات رسمی موجود در تقویم را یکی دیگر از مشکلات خود عنوان کرد و افزود: متاسفانه زمانی که با یک تعطیلی رسمی مواجه شویم، بازار ایران ناپایدار می‌شود و از قبل تا چند روز پس از پایان تعطیلات رسمی، بازار فولاد در حالت راکد باقی می‌ماند.

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان در خصوص چالش حمل و نقل در صنعت فولاد، اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی که به معضلات حمل و نقل برای فولادی‌ها اضافه شده، افزایش کرایه حمل و نقل است؛ طی یک ماه گذشته به مدت یک هفته، رانندگان حمل و نقل جاده‌ای به دلیل مشکلات خود اعتصاب کرده بودند و خواستار بهبود وضعیت ناپایدار و رفع مشکلاتی همچون نبود تایر و... شدند.

وی عنوان کرد: افزایش حقوق در سال جاری منجر به دوچندان شدن مشکلات مجموعه شد؛ به طوری که در پی تعدیل تعدادی از نیروهای انسانی شرکت بودیم اما در نهایت از این کار صرف نظر کردیم تا بتوانیم مشکلات کارگران را کاهش دهیم.

هیچ برنامه توسعه نداریم

محققیان در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» درباره برنامه و اولویت شرکت نیک ذوب سپاهان تصریح کرد: متاسفانه با توجه به مشکلات متعدد صنعت فولاد و نبود ثبات در بازار، نمی‌توانیم برنامه‌ توسعه در دستور کار خود داشته باشیم. افت و خیز قیمت مواد اولیه و محصولات فولادی منجر به تعویق برنامه‌ها می‌شود و به دلیل مشکلات قطعی برق از تولید باز می‌مانیم.

صنعت فولاد، بهترین بازار برای دلالان

مدیرعامل شرکت نیک ذوب سپاهان در پایان عنوان کرد: از دولت خواستار ایجاد سازوکار مناسب برای تثبیت قیمت مواد اولیه در بازار هستیم. اگر قیمت مواد اولیه تثبیت شود، تولیدکنندگان نیز ترغیب می‌شوند با اشتیاق بیشتر نسبت به تولید محصولات فولادی با برنامه‌ریزی هوشمند و دقیق برای سودآوری کسب و کار خود اقدام ‌کنند اما اگر این مشکلات برطرف نشود، تولیدکننده با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد. اکنون صنعت فولاد، بهترین بازار برای دلالان شده است، به طوری طی پنج ماه آینده، دلالان با سرمایه‌گذاری در بازار فولاد می‌تواند سرمایه اولیه خود را چندین برابر کنند اما در عوض تولیدکننده در این برهه زمان با زیان مواجه می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: