پروژه بزرگ مس جانجا پیش می‌رود

پروژه بزرگ مس جانجا پیش می‌رود

معاون امور معادن و صنایع معدنی «ومعادن» گفت: با محوریت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، کنسرسیومی از شرکت‌های بزرگ که هم به لحاظ مالی و هم تخصصی وزن بالایی دارد، توسعه معدنی جانجا در سیستان و بلوچستان را آغاز کرده است و اکتشافات تکمیلی این معدن در سال جاری به پایان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، امین صفری بیان کرد: با محوریت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، کنسرسیومی از شرکت‌های بزرگ که هم به لحاظ مالی و هم تخصصی وزن بالایی دارد، توسعه معدنی جانجا در سیستان و بلوچستان را آغاز کرده و اکتشافات تکمیلی این معدن در سال جاری به پایان می‌رسد. سرمایه‌گذاری در معدن مس جانجا علاوه بر سرمایه‌گذاری مناسب برای سهامداران، موجب توسعه و ایجاد تحول در این منطقه در سیستان و بلوچستان می‌شود.

وی در مورد جزئیات توسعه معدنی جانجا افزود: سال گذشته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران یک فراخوان مزایده برای تکمیل اکتشافات، استخراج و تولید سالانه ۱۳۰ هزار کنسانتره مس در پهنه معدنی جانجا برگزار کرد. خوشبختانه کنسرسیوم شرکت‌های بزرگ چادرملو، گل‌گهر، گهرزمین، سرمایه‌گذاری غدیر و تجلی به رهبری و با محوریت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برنده این کنسرسیوم شد.

تاسیس شرکت پروژه

معاون امور معادن و صنایع معدنی «ومعادن» تصریح کرد: در حال حاضر محدوده معدنی به این کنسرسیوم تحویل شده است. «شرکت پروژه» با ترکیب سهامداری کنسرسیوم و با نام شرکت توسعه معادن و صنایع مس جانجا تاسیس و مدیرعامل و هیئت مدیره این شرکت منصوب شده‌اند. همچنین همکاران به صورت جدی در حال انجام اقدامات اولیه پروژه هستند.

تکمیل اکتشافات تا پایان سال جاری

وی با ارائه جزئیات بیشتر گفت: طبق قرارداد، اکتشافات باید تکمیل شود که تا پایان سال جاری این کار انجام خواهد گرفت و تحقیقات مربوط به نمونه‌های معرف و انجام تست فرآوری و انتخاب تکنولوژی نیز در دست انجام است. همزمان برنامه‌های تامین آب و برق نیز در دست بررسی و نهایی شدن است و این موارد در سال جاری به جمع‌بندی خواهد رسید و بلافاصله کار اجرایی پروژه آغاز خواهد شد.

مقیاس بزرگ کار معدنی و صنعتی در جانجا

صفری در مورد میزان ذخیره این محدوده معدنی یادآور شد: ذخیره قطعی قابل برداشت معدن مس جانجا حدود ۳۰۰ میلیون تن است که البته با اکتشافات تکمیلی سطح اطمینان از میزان این ذخایر بالاتر خواهد رفت. عیار مس این پهنه معدنی، بالا نیست و به‌ طور میانگین در سطح ۰.۲۶ درصد است. عیار پایین سبب می‌شود تا حجم زیادی مواد معدنی وارد کارخانه شود و برای تولید سالانه ۱۳۰ هزار تن کنسانتره مس باید سالانه ۱۶ میلیون تن خوراک وارد کارخانه شود. این امر حجم بالای کار را نشان می‌دهد که باید کارخانه متناسب آن ساخته شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی «ومعادن» گفت: از سوی دیگر حجم عملیات معدنی نیز در این محدوده معدنی بالا خواهد بود و سالانه باید ۷۰ تا ۸۰ میلیون تن عملیات معدن‌کاری صورت گیرد. کار معدنی و صنعتی که در جانجا صورت خواهد گرفت یک کار کم‌نظیر در کشور خواهد بود.

زمان بهره‌برداری از کارخانه کنسانتره مس

وی در مورد زمان بهره‌برداری از این پروژه گفت: اجرای کامل این پروژه و بهره‌برداری از کارخانه کنسانتره مس، چهار تا پنج سال زمان خواهد برد. البته قصد داریم همزمان بر روی بخش اکسیدها هم کار کنیم که ظرف دو سال از اکسیدها، کاتد گرفته می‌شود و اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری نیز در این حوزه انجام خواهد شد.

مزایای کار در قالب کنسرسیوم «غول‌های متخصص»

صفری تاکید کرد: در بخش معدن و صنایع معدنی کشور تاکنون شاهد این نبوده‌ایم که شرکت‌های بزرگ در کنار هم یک سرمایه‌گذاری مشترک و قابل توجه را انجام دهند. در محدوده معدنی جانجا، با طراحی که توسط هلدینگ صورت گرفت، این نقیصه رفع شده و شرکت‌هایی که هم وزن بالایی به لحاظ مالی و هم تخصصی دارند، در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک ابر شرکت معدنی را تشکیل خواهند داد. شرکت پروژه هم توانایی فنی و تخصصی و هم توان مالی لازم برای توسعه محدوده معدنی جانجا را خواهد داشت و با این ابزار، شاهد توسعه این منطقه در سیستان و بلوچستان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: توسعه معدن جانجا قطعا به سود سهامداران خواهد بود و در شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات وارد سرمایه‌گذاری‌های غیر اقتصادی نخواهیم شد. در کنار سودده بودن پروژه، هدف مهم‌تری نیز وجود دارد و آن توسعه و ایجاد تحول در استان سیستان و بلوچستان و محرومیت‌زدایی است. با اجرای این پروژه حداقل یک هزار شغل مستقیم و چندین برابر آن مشاغل غیرمستقیم ایجاد و چهره منطقه متحول خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: