چالش‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان

چالش‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان

با ارائه توانمندی‌های ۱۰ شرکت دانش‌بنیان‌ فولادی در رویداد «دایان»، چالش‌های فناورانه زیر ذره‌بین نخبگان معدن و صنایع معدنی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رویداد هم‌رسانی «دایان»، با محوریت توسعه بازار و تجاری‌سازی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان زنجیره صنعت فولاد به همت طرح زیست‌بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی با حضور سیاست‌گذاران دولتی و بخش خصوصی و شرکت‌های دانشی این عرصه برگزار شد.

حسین منصوری، مجری طرح زیست‌بوم ایمینو در این رویداد با تشریح مشکلات اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان، مطرح کرد: ایمینو در جهت رفع این معضلات نسبت به معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بزرگ معدنی و متخصصان مربوطه اقدام می‌کند. مشکلات اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان، تامین مالی، توسعه بازار و توسعه محصول است.

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه معادن و صنایع معدنی از طریق معاونت علمی فناوری، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها، معاونت آموزش و پژوهش ایمیدرو شناسایی شده‌اند. اصلی‌ترین موضوعی که ایمینو می‌تواند در آن راستا یاری‌رسان شرکت‌های دانش‌بنیان باشد، کمک به توسعه بازار آن‌ها است.

مجری طرح زیست‌بوم ایمینو گفت: به همین منظور، ایمینو با شناسایی دقیق چالش‌های شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع مرتبط و هدایت شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه موجبات رفع این چالش‌ها را به‌ صورت اثربخش فراهم می‌کند. از بین ۶ هزار و ۸۸۰ شرکت دانش‌بنیان ثبت شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تعداد ۳۷۰ شرکت فعال در بخش معدن و صنایع معدنی شناسایی شد.

منصوری بیان‌ کرد: از این تعداد شرکت دانش‌بنیان، ۸۹ شرکت در زنجیره فولاد، ۳۶ شرکت در زنجیره مس، ۹۶ شرکت در حوزه ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات، ۴۵ شرکت در حوزه فرآوری، ۴۴ شرکت در زنجیره اکتشاف و استخراج، ۱۵ شرکت در زنجیره سرب و روی، ۲۰ شرکت در حوزه محیط زیست، ۱۰ شرکت در زمینه استحصال فلزات گران‌بها و ۱۵ شرکت در سایر زمینه‌ها مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: در تلاش هستیم با همکاری صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای پوشش بیمه‌ای فعالیت‌های حوزه استارت‌آپ و های‌تک و از سوی دیگر آموزش به صاحبان استارت‌آپ و جذب سرمایه‌گذاران، مسیر فعالیت استارت‌آپ‌های معدنی در کشور را تسهیل کنیم.

مجری طرح زیست‌بوم ایمینو تاکید کرد: از جمله برنامه‌های ایمینو در سال‌ جاری، سنجش و تعیین وضعیت تیم‌های استارتاپی موجود و تسهیل‌گری و هدایت آن‌ها با حمایت از ۱۶ استارت‌آپ در مرحله پیش‌شتاب‌دهی تا سقف ۵۰ میلیون تومان و شتاب‌دهی ۲۵۰ میلیون تومان، میزبانی از کارآفرین‌ها، مدیران کارآفرین، انجمن‌ها و...، تخصصی بخش معدن و صنایع معدنی و جذب و آموزش کارآموزان علاقه‌مند به نوآوری است.

وعده روسای تشکل‌ها به دانش‌بنیان‌های فولادی

در ادامه محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اهمیت نقش دانش‌بنیان‌ها در راه‌ حل‌های نوآورانه صنعت استراتژیک فولاد، اعلام آمادگی کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زنجیره صنعت فولاد به صورت رایگان می‌توانند عضو افتخاری خانه معدن ایران شوند.

همچنین بهروز اسماعیلی، مشاور و مدیر بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی انجمن تولیدکنندگان فولاد و مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران نیز در ادامه ابراز کردند که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند عضو این انجمن‌ها شوند و به عنوان یک عضو سهم در هم‌فکری‌ها و هم‌افزایی‌ها داشته باشند.

پوشش بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های با ریسک بالا

در ادامه این رویداد، فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی با بیان اینکه ماموریت صندوق برای کل زنجیره ارزش تعریف شده، اظهار کرد: در سال جدید، ما برای استارت‌آپ‌های دارای TRL4 به بالا، بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری برای پوشش ریسک فعالیت در زمینه معدن و صنایع معدنی را خواهیم داشت که البته بعد از تایید ایمینو و معرفی به صندوق، این بیمه‌نامه تهیه می‌شود.

وی افزود: برای استارت‌آپ‌های TRL7 تا TRL9 نیز در حوزه استارت‌آپی هم پوشش ریسک را خواهیم داشت و هم اعطای تسهیلات تا یک سقف مشخص که بعد از طرح در مجمع عمومی فوق‌العاده و اخذ مجوز تا در آینده‌ای نزدیک، اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی عنوان کرد: در ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان که دارای تاییدیه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یا صندوق نوآوری و شکوفایی هستند و قصد دارند سرمایه‌گذاری در پایلوت‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی و تست‌های آزمایشگاهی لازم را انجام داده‌اند، حتی برای شکست پروژه پوشش بیمه‌ای داریم و همچنین‌ اقدام به اعطای تسهیلات برای این پروژه‌ها کرده‌ایم.

بر اساس گزارشی از ایرنا، وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ملی فولاد نیز بسته شده است که قسمتی از منابع را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دهیم، گفت: قصد داریم برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که در راستای تجاری‌سازی نیازمند پوشش ریسک‌های بالا هستند، شرایط مساعدی فراهم کنیم ضمن اینکه پوشش ریسک فقط شامل حال طرح‌های معدنی تا انتهای زنجیره متالورژی می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: