ضرورت حمایت از بهره‌برداران معدنی
رئیس خانه معدن ایران عنوان کرد:

ضرورت حمایت از بهره‌برداران معدنی

رئیس خانه معدن ایران با تاکید بر لزوم حمایت جدی از بهره‌برداران معدنی و تامین امنیت آن‌ها، گفت: وزارت صمت باید تمام پرداختی‌های بخش معدن به دولت و نحوه هزینه‌کرد آن‌ها را بر عهده بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدرضا بهرامن عنوان کرد: دغدغه‌های ناشی از حضور معارضان محلی در بخش معدن، هر روز در حال افزایش است.

وی افزود: اگر این موضوع به شکل مطلوب مدیریت نشود، این معارضان به‌ تدریج به عامل جلوگیری از توسعه بخش معدن تبدیل خواهند شد و در عمل نخواهیم توانست قانون معادن را به خوبی اجرایی کنیم.

رئیس خانه معدن ایران بیان کرد: قانون معادن، قانون بسیار خوب و جامعی است که در تبصره‌ها و مواد آن، درصدی از حقوق دولتی برای هزینه‌کرد در زیرساخت‌های همان استان‌ها و مناطق محل بهره‌برداری و همچنین برای منابع طبیعی و محیط زیست در نظر گرفته شده است.

بهرامن تصریح کرد: از آنجایی که پرداخت به دولت از محل حقوق دولتی و فعالیت‌های معدنی به‌ موقع هزینه نمی‌شود، در ادامه منجر به مشکلاتی خواهد شد که ساکنان مناطق همجوار معادن را نگران می‌کند و نقطه شروع مخالفت‌ها و تعارضات شناخته می‌شود.

بهرامن مطرح کرد: ‌اثر نامطلوب این تعارضات، آسیب به تولید است؛ ضمن اینکه در ادامه راه را برای عده‌ای که می‌توانند مطالبه‌گری‌های اضافی داشته باشند، هموار می‌کند.

وی یادآور شد: زمانی که در محدوده‌ای پروانه بهره‌برداری معدنی اخذ و عملیات فرآوری را آغاز می‌کنیم، زمین‌های آن حوزه متعلق به منابع طبیعی است که بر اساس ضوابط و مقررات، در اختیار بهره‌برداران قرار داده شده است.

رئیس خانه معدن ایران اضافه کرد: ‌امروز با معارضانی در مناطق معدنی کشور مواجه هستیم که مدعی هستند اراضی معدنی متعلق به این افراد است که متاسفانه به تازگی شاهد یکی از این موارد در استان اردبیل بوده‌ایم.

بهرامن با تاکید بر لزوم حمایت از بهره‌برداران معدنی، اظهار کرد: مصداق چنین حوادث و تعارض‌هایی را در استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان، خراسان جنوبی، کرمان و سمنان شاهد هستیم که در برخی موارد به برداشت غیرقانونی مواد معدنی رگه‌ای و با عیار بالا از سوی معارضان و متجاوزان و عرضه به بازارهای غیرقانونی انجامیده است.

وی افزود: این در حالی است که متولی بخش معدن با حمایت از فعالان معدنی، مسئولیت خود را انجام داده است اما در ادامه دستگاه‌های ذی‌ربط باید بتوانند امنیت لازم را برای سرمایه‌گذاران و فعالان معدنی فراهم کنند.

این فعال بخش معدن خاطرنشان کرد: اگر پرداختی‌ها از حقوق دولتی معادن و سایر هزینه‌های مرتبط به موقع انجام شود، بخش بزرگی از مشکلات اجتماعی که اکنون شاهد آن هستیم، کاهش خواهد یافت.

بهرامن ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که این روزها در بخش معدن با آن مواجه هستیم، اجرای تبصره پنج ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه است که در آن هزینه‌کرد «تا یک درصد» فروش معادن در مناطق اجازه داده شده است اما امروز شاهد برخی فشارهای سیاسی در این مناطق هستیم که «پرداخت یک درصد» فروش معادن را الزام می‌کنند و منجر به فشارهای زیادی به فعالان معدنی می‌شوند.

وی مطرح کرد: اگر تمامی مسئولیت‌ها در حوزه پرداختی‌ها به دولت و نحوه هزینه‌کرد آن‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده می‌شد، به‌ طور قطع می‌توانستیم عملکرد بهتر و تعارضات کمتری را شاهد باشیم.

رئیس خانه معدن ایران در پایان یادآور شد: طی سالیان گذشته، حداکثر مبالغ تخصیص داده شده از محل حقوق دولتی معادن و سایر  پرداختی‌ها به مناطق، ۳۰ درصد بوده و برخی سال‌ها به رقم ناچیز ۱۱ درصد نیز رسیده است؛ در حالی که پرداخت نشدن به موقع این مبالغ، هزینه‌های زیادی را برای دولت به دنبال داشته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: