افزایش ظرفیت تولید طلای موته

افزایش ظرفیت تولید طلای موته

مدیر مجتمع طلای موته از برنامه افزایش ظرفیت تولید و اجرای 6 طرح زیست‌محیطی در این مجتمع خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، شهاب‌الدین محمد راستانی بیان کرد: با توجه به افزایش تعداد معادن فعال و نیاز این مجتمع، برنامه افزایش ظرفیت بخش سایش(آسیاکنی) با همکاری یکی از شرکت های مشاور توانمند در دستور کار بوده است و قرارداد اجرایی آن به زودی منعقد می‌شود.

وی افزود: اکنون واحدهای دیگر فرایند تولید همچون سنگ‌شکن، لیچینگ، اتاق طلا و ...، از ظرفیت مناسب برای افزایش تولید برخوردار هستند.

مدیر مجتمع طلای موته با اشاره به اجرای طرح ساخت مدار بازیابی آب و سرند کربن‌گیری به عنوان یکی از طرح‌های زیست‌محیطی این مجتمع طی امسال، عنوان کرد: مناقصه انتخاب پیمانکار برگزار و با پیمانکاران برنده، قرارداد منعقد شده است. ارزش ریالی و ارزی آن به ترتیب 69 میلیارد تومان و دو میلیون یورو است.

محمد راستانی مطرح کرد: با راه‌اندازی مدار آبگیری، حدود 85 درصد آب مصرفی که حاوی مقادیر مواد شیمیایی همچون سیانور و آهک است، به کارخانه بازگشت داده می‌شود و مورد استفاده دوباره قرار می‌گیرد. این اقدام، علاوه بر کاهش مصرف آب از چاه‌های تامین کننده، کاهش مصرف مواد شیمیایی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی واحد کربن‌گیری، حدود یک میلیون و 800 هزار تن باطله موجود در سدهای باطله یک و دوم مجتمع که دارای عیار متوسط 0.4 گرم در تن و ذخیره‌ای حدود ۷۰۰ کیلوگرم طلا است، بازیافت طلای موجود در سدهای باطله انجام خواهد گرفت.

برنامه ارتقای کیفیت شمش

مدیر مجتمع طلای موته با اشاره به تولید سالانه بیش از 300 کیلوگرم طلا در این مجتمع، گفت: این شرکت با هدف افزایش کیفیت شمش تولیدی از عیار 999 به عیار 999.9، فراخوان انتخاب مشاور برای انجام مطالعات پایه و طراحی پروژه در سامانه ستاد ایران را انجام داده است.

محمد راستانی اذعان کرد: با توجه به وجود حدود یک میلیون و 200 هزار تن ماده معدنی کم عیار با عیار متوسط 0.45 گرم بر تن در دپوهای معدن و اضافه شدن سالانه حدود 200 هزار تن به آن، با بهره‌گیری از طرح بازیابی طلا از این نوع مواد معدنی به روش هیپ‌لیچینگ، سالانه می‌توان 100 کیلوگرم به تولید طلای این مجتمع افزود.

وی با اشاره به برنامه کاهش آب مصرفی فضای سبز مجتمع طلای موته با روش آبیاری تحت فشار، تاکید کرد: این مجتمع از فضای سبز به مساحت 6 هزار و 600 هکتار برخوردار است که نیاز آبی خود را از طریق آبیاری به روش سنتی (غرقابی) تامین می‌کند. این روند، باعث هدرفت قابل توجه آب می‌شود.

مدیر مجتمع طلای موته ادامه داد: برای رفع این مشکل، اجرای طرح آبیاری قطره‌ای فضای سبز با سرمایه‌گذاری حدود 6 میلیارد و 390 میلیون ریال در حال اجراست که توسط یک شرکت خصوصی انجام می‌شود.

احداث جایگاه سوخت و کارواش ماشین‌آلات سنگین

محمد راستانی با بیان اینکه انجام تعمیرات این ماشین‌آلات در تعمیرگاه مجتمع باعث ایجاد آلایندگی برای خاک و آب‌های زیرزمینی می‌شود، تصریح کرد: قرارداد طرح احداث جایگاه سوخت و کارواش ماشین‌آلات در واحد تعمیرگاه سنگین در تاریخ 15 اسفند 1400، به ارزش 26 میلیارد و 551 میلیون ریال با یک شرکت خصوصی منعقد شد.

وی ادامه داد: این طرح اکنون بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان مرداد ماه امسال به بهره‌برداری برسد. علاوه‌براین، با توجه به احداث ساختمان جدید پالایش طلا و به منظور انتقال ایمن طلای استحصال شده در واحد فرایند به ساختمان پالایش، برنامه احداث کریدور ارتباطی بین این دو واحد، با رعایت استاندارد حفاظتی در دستور کار است.

مدیر مجتمع طلای موته با اشاره به اینکه تدوین طرح جامع طلا تا پایان مرداد به اتمام خواهد رسید، تصریح کرد: این طرح در راستای تهیه بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت طلای کشور در اختیار تصمیمگیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

محمد راستانی در پایان یادآور شد: قرارداد اجرای این طرح در شهریور ماه سال 1399 با یک شرکت خصوصی به ارزش حدود هفت میلیارد و 241 میلیون ریال منعقد شد. این پروژه در چهار فاز با پیشرفت 100 درصدی به اتمام رسیده است و سامانه تحت وب آن جهت دسترسی کلیه ذی‌نفعان صنعت طلا تا پایان مرداد ماه امسال قابل استفاده خواهد بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: