غیر منتظره؛ کره جنوبی نقش اول تجارت روی در جهان

غیر منتظره؛ کره جنوبی نقش اول تجارت روی در جهان

کره جنوبی به‌ دلیل مصرف قابل توجه روی برای تولید ورق گالوانیزه، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌ کنندگان روی در جهان به‌شمار می‌رود. این کشور علی‌رغم دسترسی نداشتن به منابع معدنی روی، بزرگ‌ترین صادرکننده روی خالص در جهان است. چین، هند، ویتنام و اندونزی، از مهم‌ترین مقاصد صادراتی کره جنوبی به‌ شمار می‌روند. تجارت روی در جهان پس از یک دوره طولانی رشد، از سال ۲۰۱۹ با افت مواجه شده است؛ به‌ طوری که با افت ۴۰۰ هزار تنی نسبت به بیشینه مقدار ۱۰ ساله، به‌ حدود پنج میلیون و 200 هزار تن در سال ۲۰۲۱ رسیده است. کشورهای کانادا، کره جنوبی، بلژیک، استرالیا و هلند، بزرگ‌ترین صادرکنندگان و کشورهای آمریکا، چین، آلمان، ترکیه و هلند، بزرگ‌ترین واردکنندگان شمش روی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ محسوب می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، فلز روی از پرمصرف‌ترین فلزات غیر آهنی است؛ به‌ طوری که در دسته فلزات غیر آهنی پس از آهن، آلومینیوم و مس، فلز روی در رتبه چهارم تولید جهانی قرار دارد. این فلز کابردهای صنعتی و زیستی فراوانی دارد. فلز روی در صنایع گالوانیزاسیون، اتومبیل‌سازی، ساختمان‌سازی، وسایل نیمه‌ساخته، کالاهای مصرفی و الکتریکی، ساخت آلیاژهای گوناگون به‌ ویژه برنج و برنز، صنایع شیمیایی و دارویی، تولید پودر روی و بسیاری از صنایع دیگر قابل استفاده است. صنعت گالوانیزه، ۵۰ درصد از تقاضای روی را تشکیل می‌دهد و به‌ همین دلیل کشورهایی همچون کره جنوبی، چین، آمریکا، آلمان و ترکیه، از بزرگ‌ترین مصرف‌ کنندگان این فلز هستند و نقش فعالی در تجارت آن ایفا می‌کنند.

در جهان امروز، صنعت روی به عنوان یکی از صنایع مادر و تعیین کننده، از اهمیت زیادی برخوردار است. تفاوت در توزیع جغرافیایی ذخایر روی و بازارهای مصرف آن، موجب شده است تا نیمی از تولید روی سالانه، تجارت شود. تجارت روی با توجه به افزایش نیاز روزافزون جهان به این فلز و انبساط بازارهای مصرف، به‌ طور کلی روند رو‌به‌رشدی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ داشته است. هرچند در چهار سال اخیر این روند متوقف شده و حتی کاهش اندکی نیز رخ داده است. روند تغییرات تجارت روی از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۱ در نمودار ۱ قابل مشاهده است.

مطابق با نمودار ۱ و با بررسی داده‌های تجارت جهانی شمش روی، تجارت روی طی ۱۰ سال اخیر با نرخ رشد سالانه ۰.۱۵ درصد،  از حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲، به‌ حدود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ رسیده است. روند رشد پیوسته تجارت روی در بازه مورد بررسی، در سال ۲۰۱۸ متوقف شده و پس از آن دو سال پیاپی کاهش تجارت رخ داده است. بیشینه میزان تجارت در بازه مورد بررسی، مربوط به سال ۲۰۱۸ با حدود پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن و کمترین مقدار نیز مربوط به سال ۲۰۱۲ با چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن است.

اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۲ با کاهش ۳.۳ درصدی مواجه شد که این اتفاق، موجب کاهش تولید و تقاضای بسیاری از فلزات صنعتی از جمله روی بود و به این دلیل کمترین میزان تجارت در این سال به ثبت رسیده است. طبیعی است که پس از یک افت شدید، دوره‌ای از رشد تا سال ۲۰۱۸ هم‌راستا با رشد اقتصاد جهانی رخ داده است. پس از سال ۲۰۱۸، جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا و چین، دو عامل اصلی بوده‌ است که بازار فلزات مختلف از جمله روی را با چالش روبه‌رو کرده است و افت تجارت حادث شده نیز یکی از تبعات وقوع عوامل فوق به‌شمار می‌رود.

بازیگران اصلی صحنه تجارت شمش روی

فلز روی در پوسته زمین به فراوانی وجود دارد و به ویژه در آمریکا، استرالیا و آسیا به وفور یافت می‌شود. بنابراین می‌توان گفت دسترسی به ذخایر روی در نقاط مختلف جهان فراهم است. هرچند وجود ذخیره، شرط محدودکننده برای تولید شمش روی به‌ شمار نرفته است و کشوری مانند کره جنوبی بدون دسترسی به منابع معدنی با واردات کنسانتره، به‌ میزان قابل توجهی روی خالص تولید می‌کند. چین با اختلاف، بزرگ‌ترین تولیدکننده روی در جهان به‌ شمار می‌رود؛ به‌ طوری که تولید این کشور دو برابر بیشتر از پرو، دومین تولیدکننده بزرگ جهان است. با این حال چین به‌ دلیل مصرف فوق‌العاده بالا، بزرگ‌ترین واردکننده این فلز است. بعد از چین و پرو، کشورهای استرالیا و آمریکا، بزرگ‌ترین تولیدکننده روی در جهان هستند که از این بین آمریکا نیز به‌ دلایل مشابه، در زمره بزرگ‌ترین واردکنندگان این فلز قرار می‌گیرد.

کشورهای کره جنوبی، کانادا، بلژیک، هلند و استرالیا، به‌ ترتیب پنج کشور بزرگ صادرکننده و کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان، ترکیه و هلند، به ترتیب پنج واردکننده بزرگ شمش روی در جهان طی بازه ۱۰ ساله مورد بررسی هستند. نکته قابل توجه این است که کره جنوبی دارای ذخایر معدنی روی نیست و تولید شمش روی این کشور، از محل واردات کنسانتره روی به‌ عنوان ماده اولیه صورت می‌گیرد تا ضمن پوشش مصرف داخل، مازاد تولید صادر شود.

در نمودار ۲، سهم میانگین بزرگ‌ترین واردکنندگان و صادرکنندگان شمش روی از مجموع تجارت این فلز طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ قابل مشاهده است.

همان‌ طور که در نمودار ۲ قابل مشاهده است، به طور متوسط ۴۲ درصد از شمش روی صادرشده توسط کشورهای برتر صادرکننده صورت گرفته است و همچنین ۴۳ درصد از واردات انجام شده به پنج کشور برتر واردکننده تعلق دارد. این موضوع در عین حال که سهم به‌ نسبت قابل توجه پنج کشور برتر حوزه تجارت روی را به نمایش می‌گذارد، بیانگر سهم قابل توجه سایر کشورها است که می‌تواند نشان از گستردگی تولید و مصرف روی در نقاط مختلف جهان باشد.

مطابق با نمودار ۲، متوسط سهم کشورها از صادرات طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ قابل مشاهده است که به طور متوسط، ۱۰ درصد از صادرات متعلق به کشور کره جنوبی است و این کشور از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در رتبه دوم صادرکنندگان جهان قرار دارد و از سال ۲۰۱۵ به بعد، رتبه اول به کشور کره جنوبی تعلق گرفته است. کشور کانادا نیز مانند کره جنوبی، حدود ۱۰ درصد از صادرات شمش روی جهان را دارد. رتبه اول صادرکنندگان شمش روی در سال ۲۰۱۴، متعلق به کشور کانادا است و بعد از سال ۲۰۱۵ با اختلاف کمی رتبه اول به کشور کره جنوبی تعلق گرفته است. به نقل از سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS) ، ۲.۶ درصد از تولید معدنی این فلز متعلق به کشور کانادا است. اکثر شمش روی تولیدی در این کشور به ایالات متحده آمریکا صادر و بخشی از تولید نیز به کشورهایی مانند تایوان و مالزی صادر می‌شود.

سومین صادرکننده بزرگ شمش روی در جهان کشور بلژیک است که متوسط سهم آن از صادرات جهانی، حدود ۸ درصد است. بیشتر شمش روی تولیدی در این کشور به کشورهای آلمان، ایتالیا و هلند صادر می‌شود. استرالیا و هلند به ترتیب ۸ و ۶ درصد از سهم صادرات شمش روی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین استرالیا علاوه بر بزرگ‌ترین صادرکننده شمش روی، بزرگ‌ترین تولید کننده روی نیز به‌ شمار می‌رود.

در بخش واردات، کشورهای آمریکا و چین دارای متوسط سهم ۱۳ درصدی از واردات جهانی شمش روی در بازه مورد بررسی هستند. در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین واردکننده این محصول کشور چین بود. سال‌های ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، کشور آمریکا در صدر واردکنندگان قرار گرفته و با ۷ درصد افزایش واردات از سطح ۷۰۵ هزار تن در سال ۲۰۱۸، به سطح ۷۵۴ هزار تن در سال ۲۰۱۹ رسیده است. کشور چین بزرگ‌ترین تولیدکننده روی جهان به‌شمار می‌رود اما حجم فوق‌العاده بالای فعالیت‌های صنعتی این کشور در صنایع مصرف‌ کننده روی، موجب شده است این کشور به بزرگ‌ترین واردکننده و تولیدکننده شمش روی در جهان تبدیل شود.

واردات شمش روی در چین در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن، با رشد ۴.۹ درصدی به بیشترین میزان در ۱۰ سال مورد بررسی رسیده است. از سال ۲۰۱۸ به بعد به دلیل افزایش تولید شمش روی، واردات شمش روی در کشور چین کاهش داشته است و با گسترش ویروس کرونا و کاهش فعالیت‌های اقتصادی در جهان، تولید و تجارت روی توسط چین با کاهش روبه‌رو شده است. متوسط سهم واردات کشورهای آلمان، ترکیه و هلند به ترتیب ۸ درصد، ۵ درصد و ۵ درصد است که در این بین هلند، یکی از صادرکنندگان مطرح شمش روی نیز به‌ شمار می‌رود اما تقاضای بالا در آلمان به‌ عنوان یک کشور صنعتی توسعه یافته و صنعت فولادسازی بزرگ ترکیه، از جمله دلایل قرارگیری این دو کشور در فهرست بزرگ‌ترین واردکنندگان جهانی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: