کاهش قیمت محصولات عناصر نادر خاکی در نیمه دوم سال 2022

کاهش قیمت محصولات عناصر نادر خاکی در نیمه دوم سال 2022

در نیمه نخست سال 2022، بازار عناصر نادر خاکی نوسانات بسیاری را تجربه کرد. قیمت اکسید «PrNd» کمترین و بیشترین میزان را به رقم 810 هزار یوان بر تن و یک میلیون و 100 هزار یوان بر تن ثبت کرد و با اختلاف قیمت 290 هزار یوان بر تنی کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به نقل از موسسه «SMM»، به ‌دلیل کاهش عرضه در ماه‌های ژانویه و فوریه، موجودی اندکی که به همراه شارژ موجودی شرکت‌های مواد مغناطیسی پایین‌دستی توسط واحدهای تغلیظ نگهداری می‌شد، قیمت عناصر نادر خاکی افزایش یافت.

اداره تنظیم بازار عناصر نادر خاکی با فعالان اصلی بازار این عناصر، در مورد قیمت محصولات نادر خاکی در ماه مارس مذاکره و در خواست احتکار نکردن محصولات را ارائه کرد. این امر منجر به ایجاد بدبینی در بازار شد و بازرگانان مجبور شدند تا بخشی از سود خود را کم کنند و قیمت‌ها را کاهش دادند.

تحت تاثیر شیوع کرونا در ماه‌های آوریل و می، سفارش‌های شرکت‌های مواد مغناطیسی کاهش پیدا کرد و این امر در نتیجه باعث افت نرخ بهره‌برداری و همچنین کاهش عرضه قراضه مواد مغناطیسی شد. علاوه‌براین، عرضه سنگ معدنی یونی در شرکت‌های بالادستی محدود بود و قراضه نیز به ‌دلیل کسری عرضه، سطوح بالای قیمتی خود را حفظ کرد. به ‌دلیل افزایش هزینه‌های تولید و کاهش عرضه، قیمت‌های عناصر نادر خاکی در سطوح بالا ثابت باقی ماند.

در ماه ژوئن با افت سفارش‌های شرکت‌های مواد مغناطیسی، تقاضای واحدهای پایین‌دستی همچنان اندک بود و سفارش‌های برخی از کارخانه‌های مواد مغناطیسی کوچک و متوسط‌ مقیاس، حدود 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کرد. به ‌دلیل افت تقاضا، قیمت‌های عناصر نادر خاکی کاهش یافت.

در ماه جولای، بازار عناصر نادر خاکی راکد باقی ‌ماند که تسریع کاهش قیمت این محصولات را می‌توان گواهی بر این مدعا برشمرد. بهبود جانب تقاضا بعید به نظر می‌رسد و بازیگران بازار نیز پیش از خرید، منتظر تغییرات قیمت هستند، بنابراین انجام معاملات اکسیدهای نادر خاکی و فلزات راکد باقی مانده است. شرکت «North Rare Earth» در روز 11 ژانویه، قیمت رسمی اکسید PrNd»» را  812 هزار و 600 یوان بر تن اعلام کرد که افت یک هزار و 300 یوان بر تنی را نسبت به ماه ژوئن ثبت کرد و همچنین با کاهش یک هزار و 500 یوان بر ‌تنی، قیمت رسمی آلیاژ «PrNd» را بالغ بر 990 هزار و 500 یوان بر تن اعلام کرد که این امر منجر به کاهش اطمینان فعالان صنعت شد. در روز 15 جولای، قیمت اکسید و آلیاژ «PrNd» در بازار به ‌ترتیب به 840 هزار یوان بر تن و یک میلیون و 30 هزار یوان بر تن کاهش یافت که نزدیک به قیمت‌های عرضه رسمی شرکت «North Rare Earth» بود.

در حال حاضر، بازار عناصر نادر خاکی همچنان در فصل رکود قرار دارد و بهبود تقاضا در کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد. زمینه‌های کاربردی پیشرو برای عناصر نادر خاکی شامل وسایل نقلیه انرژی جدید، تولید برق بادی، لوازم خانگی سبز و لوازم الکترونیکی مصرفی است.

تولید و فروش وسایل نقلیه انرژی جدید به ترتیب به دو میلیون و 661 هزار و دو میلیون و 60 هزار دستگاه رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 1.2 برابر افزایش داشت و ضریب نفوذ در بازار برای این دوره 21.6 درصد برآورد شد. تولید و فروش وسایل نقلیه انرژی جدید در ماه آوریل تحت تاثیر این همه‌گیری، 33 درصد و 38 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافت. با کاهش شیوع این بیماری، صنعت وسایل نقلیه انرژی جدید به آرامی بهبود پیدا کرد و تولید در ماه می و ژوئن نسبت به ماه‌های پیش از آن افزایش یافت. دولت همچنین یارانه‌هایی را برای خرید وسایل نقلیه انرژی جدید جهت رشد مصرف ارائه داد. انتظار می‌رود که تقاضا برای عناصر نادر خاکی در صنعت وسایل نقلیه انرژی جدید در نیمه دوم سال جاری افزایش یابد.

در مجموع ظرفیت پروژه‌های برق بادی در چین از ژانویه تا ژوئن سال 2022، حدود 53.46 گیگاوات است اما ظرفیت نصب ‌شده از ژانویه تا می، تنها 10.8 گیگاوات گزارش شده است. به ‌دلیل کاهش سود، تمایل واحدهای تولید تجهیزات برای خرید مواد اولیه و نصب کاهش یافت و ظرفیت نصب ‌شده در نیمه نخست سال جاری، با محدودیت مواجه شد. در حال حاضر، میانگین قیمت پیشنهادی انرژی الکتریکی افزایش یافته است و انتظار می‌رود که تقاضا برای انرژی بادی در نیمه دوم سال 2022 بیشتر شود. علاوه‌براین، با توجه به وضعیت سودآوری صنعت انرژی، برخی از شرکت‌ها انتخاب‌های متفاوتی در مدل‌ها دارند و عوامل دیگری مانند هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز باید به طور جامع در نظر گرفته شود. در این بین، ژنراتورهای مختلف اعم از درایو مستقیم، درایو نیمه‌مستقیم و ژنراتورهای تغذیه دوسویه به فولادهای مغناطیسی به مقدار مختلفی نیاز دارند. انتخاب ژنراتورهای درایو نیمه‌مستقیم و تغذیه دوسویه می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

با توجه به انتشار کرونا و وضعیت اقتصادی، صنایعی مانند لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی با رکود مواجه شدند. به عنوان مثال، دوره بازیافت تلفن‌های همراه و رایانه طولانی‌تر شده و تمایل مصرف‌کنندگان برای خرید کاهش یافته است. صنعت املاک و مستغلات چین راکد است و تقاضا برای لوازم خانگی نیز کاهش یافته است. دولت در تلاش است تا مصرف را افزایش دهد اما ممکن است بهبود اقتصاد و رشد تقاضا کند باشد.

به طور کلی، ممکن است تقاضا در صنعت وسایل نقلیه انرژی جدید قادر به هدایت بازار عناصر نادر خاکی نباشد و مجموع تقاضا برای این محصولات در نیمه دوم سال جاری در سطح متوسط باقی بماند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: