نگرانی از افزایش قیمت آلومینیوم در بازار

نگرانی از افزایش قیمت آلومینیوم در بازار

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران گفت: بورس کالا که باید محلی برای عرضه و تقاضا، کشف قیمت و تنظیم بازار باشد، به محلی برای قیمت‌سازی و بازارسازی تبدیل شده است و افزایش قیمت آلومینیوم در بازار، شرایط را بیش از پیش ملتهب ساخته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آریا صادق‌نیت حقیقی در رابطه با افزایش قیمت ایجاد‌شده در بازار صنعت آۀومینیوم، ضمن اشاره به مشکل فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم که تاکنون بازنگری نیز نشده است، بیان کرد: زمانی که دلار با نرخ دولتی محاسبه می‌شد، به منظور کاهش رانت حاصل از فاصله قیمت ارز ترجیحی و ارز بازار آزاد، ضریب ۱۰ درصد به‌ عنوان پریمیوم در فرمول در نظر گرفته شد اما پس از اینکه دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی جای خود را به دلار نیمایی داد، این ۱۰ درصد به 5 درصد تبدیل شد. 

وی افزود: با این وجود پریمیوم حاکم، دو برابر پریمیوم صادراتی بود. به عبارت دیگر، آلومینیوم خالصی که صادر می‌شود، به مراتب ارزان‌تر از آلومینیوم خالصی است که در اختیار صنایع داخلی قرار می‌گیرد. این موضوع پیگیری شد اما به‌ جای اینکه موضوع حل شود، شرکت‌های اصلی تولیدکننده آلومینیوم به شدت عرضه را کاهش دادند. همین کاهش عرضه، سبب شد تا بازار با کمبود مواجه شود و در بورس، رقابت تشدید شود و قیمت‌ آلومینیوم به‌ ازای هر کیلوگرم، ۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران عنوان کرد: همین موضوع تبدیل به بهانه‌ای شد تا این شرکت‌ها خواستار افزایش قیمت شوند. بنابراین به دنبال این هستند که پریمیوم را از 5 درصد به همان ۱۰ درصد برگردانند. به این ترتیب، قیمت پریمیوم برای صنایع داخلی پنج برابر گران‌تر از رقبای خارجی خواهد شد. صنایع مادر از‌ این‌ جهت که تامین‌کننده مواد اولیه صنعت هستند، باید حمایت شوند اما این را نیز باید در نظر گرفت که صادر کردن مواد اولیه، عین خام‌فروشی و برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

صادق‌نیت حقیقی تصریح کرد: اشتغال در صنایع بالادستی، حدود ۱۲ هزار نفر و در صنایع پایین‌دستی، بیش از ۳۰۰ هزار نفر است. درحالی که ارزش افزوده، اشتغال و ارزآوری در صنایع پایین‌دستی ایجاد می‌شود اما در حال حاضر با این اقدام متاسفانه صنایع پایین‌دستی را نابود می‌کنند که منجر به توقف فعالیت صنعت خواهد شد.

وزارت صمت هیچ متولی برای صنعت آلومینیوم ندارد

وی مطرح کرد: مشکل بزرگ صنعت آلومینیوم، این است که وزارت صمت هیچ متولی برای صنایع آلومینیوم ندارد و این صنعت را به حال خود رها کرده است. وزارت صمت به موضوعات و مشکلات این صنعت رسیدگی نمی‌کند و ملاقات مسئولان به امری بسیار دشوار تبدیل شده است. حتی اگر دیدار و یا نامه‌نگاری‌هایی صورت گیرد، پاسخ درستی دریافت نمی‌شود. طی روزهای اخیر با مدیرکل صنایع فلزی دیداری داشتیم و مقرر شد صادرات کم شود تا توزیع داخل به حد کافی برسد و رقابت کاذب حذف شود اما از آن زمان، عرضه کمتر و شرایط بدتر هم شد.

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران در رابطه با وضعیت فعلی بازار، اذعان کرد: بورس کالا که باید محلی برای عرضه و تقاضا، کشف قیمت و تنظیم بازار باشد، به محلی برای قیمت‌سازی و بازارسازی تبدیل شده است. بورس کالا خودسرانه و بدون رعایت قوانین اعمال قانون می‌کند و عرضه در این تالار صنعتی به‌ صورت نامناسب انجام می‌شود. ضمن اینکه فرمول مشخصی برای قیمت‌گذاری ندارد و قیمت‌ پایه را خودسرانه افزایش می‌دهد. همچنین با نامه‌ای که اخیرا مبنی بر افزایش قیمت پایه در بورس منتشر کرده است، بازار آلومینیوم را دچار التهاب شدید کرده و زمینه نگرانی و سرگردانی صنعتگران آلومینیوم را فراهم کرده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا،  وی در پایان یادآور شد: در حال حاضر، قیمت آلومینیوم در بازار وضعیتی نامشخص دارد. قیمت‌ها تا پیش از این، بسیار بالاتر از قیمت‌های صادراتی بود و خبر افزایش قیمت در بورس، بازار را بیش از پیش ملتهب کرده است. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: