کفش آهنی می‌خواهد و عصای فولادی!
مدیرعامل شرکت فولاد سهند میثم:

کفش آهنی می‌خواهد و عصای فولادی!

مدیرعامل شرکت فولاد سهند میثم گفت: متاسفانه وضعیت بازار فولاد به حدی آشفته است که مشتریان حاضر به خرید شمش فولادی با قیمت قراضه آهنی نیز نیستند و با توجه به کاهش تقاضا در بازار، برای بهبود اوضاع و رفع مشکلات باید کفش‌های آهنین پوشید.

هادی کاووسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بیان کرد: شرکت فولاد سهند میثم در سال 1390 آغاز به کرده است و در حال حاضر این شرکت با یک کوره دو تنی در گرید 3SP و 5SP به طول 6 متر، بیلت فولادی تولید می‌کند. این شرکت مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین و در فرایند تولید ، 30 درصد از قراضه آهنی استفاده می‌کند. شرکت فولاد سهند میثم، توانایی و پتانسیل فعالیت در دو شیفت کاری را هم دارد که در صورت محقق شدن این شرایط، قادر به تولید 20 تن شمش فولادی در ماه خواهیم بود اما به دلیل چالش‌های موجود، تاکنون موفق به تولید این میزان محصول نشده‌ایم. در حال حاضر با ظرفیتی تقریبا کمتر از سه هزار تن شمش فولاد در سال مشغول فعالیت هستیم.

سردرگمی در صنعت فولاد

وی عنوان کرد: متاسفانه بازار فولاد به شدت ناملایم و با افت قیمتی مواجه و همچنین قراضه آهنی نیز به تبع آن با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. شرکت فولاد سهند میثم در صورت کاهش قیمت قراضه آهنی، متحمل زیان هنگفتی خواهد شد؛ به طوری که به دلیل افت و خیر قیمت مواد اولیه از ابتدای سال جاری تاکنون، زیان‌ده بوده‌ایم. در حال حاضر، وضعیت بازار فولاد به گونه‌ای است که خریدار برای محصولات نهایی کاهش یافته است و با کاهش تقاضا در بازار مواجه هستیم که این مسئله یکی از عوامل موثر بر رکود فعلی بازار داخلی است. متاسفانه هم‌اکنون به دلیل اینکه تقاضا برای خرید وجود ندارد، شمش فولادی تولیدشده در انبار دپو شده‌‌ است و به ناچار به واسطه‌ها می‌فروشیم. البته به جهت اینکه شرکت فولاد سهند میثم با توانایی محدودی به تولید می‌پردازد، نمی‌توانیم برای سایر شرکت‌های تولیدی و صنعتی با تیراژ بالا بیلت فولادی تولید کنیم و به دلیل ظرفیت پایین کوره القایی مجموعه، واسطه‌ها عمده مشتریان شرکت هستند که متاسفانه با قیمتی کمتر از قیمت مصوب، محصولات ما را خریداری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد سهند میثم تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود زیرساخت انرژی در کشور، با یک روز خاموشی برق در هفته روبه‌رو هستیم که این مسئله منجر به کاهش تولید مجموعه ما شده است. به همین دلیل خواستار ارتقای ظرفیت آمپر واحد تولیدی جهت افزایش ظرفیت کوره شده‌ایم که متاسفانه به دلیل مشکلات نقدینگی و اداری، اجازه توسعه و افزایش ظرفیت را از ما سلب کرده‌اند که برای طی این مراحل، باید کفش‌های آهنین پوشید که از توان ما خارج است.  

کاووسی در ادامه به تشریح سایر مشکلات شرکت پرداخت و افزود: در وهله اول وضعیت آشفته و پر نواسان بازار فولاد، اصلی‌ترین مانع توسعه و فعالیت شرکت فولاد سهند میثم است. مجموعه ما با احتساب سود متناسب، مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری می‌کند اما متاسفانه در حال حاضر تا حدودی قیمت شمش فولادی با قراضه آهنی یکسان شده است که این یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت هزینه‌های تمام شده به شمار می‌آید. متاسفانه وضعیت بازار فولاد به حدی آشفته است که حتی شمش فولادی ما را با قیمت قراضه آهنی نیز خریداری نمی‌کنند. تنها درخواست ما این است که بازار فولاد دارای یک ثبات پایدار باشد حتی اگر قیمت‌ها به شدت افزایش یابد. با وجود این شرایط قادر به برنامه‌ریزی و ترسیم اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت برای تداوم فعالیت خود نخواهیم بود. همچنین افزایش تعرفه مالیات‌ها، یکی دیگر از مشکلات مجموعه است؛ به طوری که نبود شفافیت در زنجیره تامین مواد اولیه تولید فولاد به‌ ویژه در فروش آهن قراضه، هزینه‌های سنگینی را در خصوص مالیات بر ارزش افزوده به تولیدکنندگان خصوصی فولاد تحمیل می‌کند. یکی از مشکلاتی که در سال جاری تولیدکنندگان فولادی با آن مواجه هستند، مالیات بر ارزش افزوده است که اکنون در بلاتلکیفی کامل به سر می‎‌بریم.

با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستیم

وی تامین مواد اولیه را بزرگ‌ترین چالش‌ شرکت فولاد سهند میثم دانست و اذعان کرد: متاسفانه به دلیل اینکه محصولات خود را در بورس کالای ایران عرضه نمی‌کنیم، در تامین مواد اولیه به‌ ویژه آهن اسفنجی با چالش مواجه هستیم.  قیمت شمش فولاد در برخی واحدهای تولیدی که دارای آهن اسنفجی هستند، از خود آهن اسفنجی کمتر است. با این شرایط، تولید شمش فولاد در واحدهایی که آهن اسنفجی ندارند، به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد. در واقع تولیدکنندگان انبوه، آهن اسفنجی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و عرضه‌ای نیز در بازار ندارند. ضمن اینکه ما کلیه مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین می‌کینم.

مدیرعامل شرکت فولاد سهند میثم مطرح کرد: در گذشته افزایش قیمت قراضه آهنی موجب کاهش تقاضای تولیدکنندگان شمش‌ فولادی برای استفاده از قراضه آهنی در فرایند تولید شده بود و به دلیل اینکه استفاده از قراضه برای آن‌ها صرفه اقتصادی نداشت، به استفاده بیشتر از آهن اسفنجی روی آورده‌ بودند که موجب رشد ناگهانی قیمت آهن اسفنجی شد. هم‌اکنون با وجود اینکه اگر در فرایند تولید شمش خام به طور کامل از ضایعات آهنی استفاده کنیم، سبب افزایش کیفیت شمش فولادی خواهد شد اما متاسفانه به دلیل انحصار در توزیع نادرست آهن اسفنجی، در تهیه این مواد اولیه با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستیم و اگر آهن اسفنجی مورد نیاز خود را تامین کنیم، از 70 درصد در فرایند تولید استفاده می‌کنیم اما به دلیل مشکلات موجود در تامین آهن اسفنجی، به طور کامل از ضایعات، شلاکه آهن و... در فرایند تولید استفاده می‌کنیم.

نوسان قیمت مواد اولیه، آفت بخش تولید

کاووسی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه در صورت ارتقای کیفیت محصولات، مشتریان شرکت نیز اضافه خواهد شد، خاطرنشان کرد: به طور حتم بهبود کیفیت شمش فولادی منجر به افزایش مشتریان و سودآوری شرکت می‌شود اما متاسفانه افت و خیر قیمت قراضه آهنی، هزینه‌های تمام شده واحد تولیدی را افزایش می‌دهد که به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. در واقع استفاده از قراضه آهنی نسبت به آهن اسفنجی در فرایند تولید، منجر به افزایش قیمت تمام شده شرکت  فولاد سهند میثم می‌شود؛ به طوری که ضایعات آهنی پیوسته در حال نوسان قیمتی است و هیچ‌گونه ثبات قیمتی ندارد اما اکنون تا حدودی قیمت ضایعات آهنی کاهش یافته است. در حال حاضر، ضایعات آهنی با قیمت 9 هزار و 500 تا 10 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار عرضه می‌شود که به دلیل کاهش قیمت این مواد اولیه و رکود بازار فولاد، متضرر شده‌ایم و قادر به پرداخت حقوق نیروهای انسانی خود نیستیم. از سوی دیگر، با توجه به اینکه عمده کارگران از شهرستان‌ها در مجموعه فعالیت می‌کنند، در تعدیل نیروهای انسانی نیز بلاتکلیف هستیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
بی‌مهری‌های دولت، عامل دلسردی تولیدکنندگان
قطعی برق، کابوس بی‌پایان صنعت فولاد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: