سیر نزولی تولید طلا توسط شرکت «Barrick Gold» طی سه سال اخیر

سیر نزولی تولید طلا توسط شرکت «Barrick Gold» طی سه سال اخیر

شرکت «Barrick Gold» به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده طلای معدنی در سطح جهان طی سه سال گذشته، بین 138 تا 170 تن طلا تولید کرده است. البته میزان تولید این شرکت طی سال‌های 2019 تا 2021 با افت مواجه شده است و احتمال تداوم این روند در سال 2022 نیز وجود دارد. تمرکز اصلی شرکت «Barrick Gold» بر تولید طلا است اما این شرکت دارای چندین معدن مس در کشورهای مختلف نیز است. مجموع تولید طلای این شرکت در سال 2021، حدود 138 تن و میزان مس تولید شده توسط این شرکت در سال 2021، بیش از 188 هزار تن بوده است. مطابق با پیش‌بینی انجام شده توسط شرکت، میزان تولید طلای «Barrick Gold» در سال 2022 بین یک هزار و 130 تا 143 تن برآورد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، شرکت «Barrick Gold» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی تولیدکننده طلا و مس در سطح جهان به‌ شمار می‌رود و دفتر مرکزی این شرکت در استان اونتاریو کشور کانادا واقع شده است. در حال حاضر، این شرکت دارای پروژه‌های استخراج و تولید طلا در کشورهای کانادا، ایالات متحده آمریکا، تانزانیا، مالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، جمهوری دومینیکن، پاپوآ گینه نو و آرژانتین است. میزان تولید طلا توسط گروه «Barrick Gold» در سال ۲۰۲۱ در مجموع چهار میلیون و 400 هزار اونس، معادل ۱۳۸ تن اعلام شده است.

مطابق با اطلاعات منتشر شده توسط شرکت «Barrick Gold»، میزان درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده که نزدیک به ۹۰ درصد آن حاصل از فروش طلا و ۱۰ درصد باقی‌مانده سهم فروش سایر محصولات تولید شده توسط این شرکت از جمله مس بوده است. شایان ذکر است که میزان تولید طلا توسط شرکت «Barrick Gold» طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، روند نزولی داشته است و از پنج میلیون و 500 هزار اونس به چهار میلیون و 400 هزار اونس رسیده است و مطابق با برآورد این شرکت، احتمال تداوم سیر نزولی تولید در سال ۲۰۲۲ نیز وجود دارد. میزان تولید طلا در معادن این شرکت در سال ۲۰۲۲، بین چهار میلیون و 200 هزار تا چهار میلیون و 600 هزار اونس پیش‌بینی شده است.

در جدول ۱ مشخصات معادن طلای شرکت «Barrick Gold»، میزان تولید و هزینه تولید پایدار هر یک در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ قابل مشاهده است. لازم به توضیح است که شرکت «Barrick Gold» سهام خود از معدن طلای «Kalgoorlie» در استرالیا را در اواخر سال ۲۰۱۹ واگذار کرده است. به‌ همین دلیل اطلاعات مربوط به این معدن در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در جدول ۱ موجود نیست. همچنین بهره‌برداری از معدن «Porgera» در پاپوآ گینه نو به‌ علت مشکلات موجود میان شرکت «Barrick Gold» و دولت پاپوآ گینه نو در سال ۲۰۲۱ متوقف شده است که با انتشار اخباری مبنی بر احتمال حصول توافق جدید میان «Barrick Gold» و دولت این کشور، احتمال از سرگیری تولید در سال ۲۰۲۲ وجود دارد. کاهش عیار معادن و درگیری‌ با دولت‌های مرکزی در کشورهای آفریقایی در کاهش تولید نقش داشته‌اند.

همان‌ طور که در جدول ۱ قابل مشاهده است، معادن شرکت «Barrick Gold» در آمریکای شمالی با حدود ۴۹ درصد، بیشترین سهم از تولید طلای این شرکت در سال ۲۰۲۱ را به‌ خود اختصاص داده‌اند. همچنین معادن این کشور در قاره آفریقا نیز سهم ۳۶ درصدی از مجموع تولید این شرکت داشته‌اند و مابقی تولید در کشورهای آمریکای لاتین و اقیانوسیه انجام شده است.

بررسی میزان تولید معادن طلای شرکت «Barrick Gold» در سال ۲۰۲۱ و مقایسه آن با سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که اغلب معادن این شرکت در سال ۲۰۲۱ با کاهش تولید مواجه شده‌اند. معادن طلای تحت مالکیت شرکت «Barrick Gold» در ایالات متحده به نام معادن طلای «Nevada» شناخته می‌شوند که ۶۱.۵ درصد مالکیت آن‌ها متعلق به شرکت «Barrick Gold» بوده است و مابقی به شرکت «Newmont» تعلق دارد.

معدن «Carlin» از جمله معادن طلای «Nevada» در ایالات متحده با ۱۰۱ هزار اونس (بیش از سه تن) کاهش تولید، بیشترین میزان کاهش را داشته است. البته معادن «Cortez»،«Turquoise Ridge»،«Long Canyon»،«Loulo-Gounkoto»،«Kibali» و «Bulyanhulu» در سال ۲۰۲۱ افزایش تولید داشته‌اند. در این میان معدن «Bulyanhulu» با افزایش ۱۳۴ هزار اونس (بیش از چهار تن) در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، بیشترین میزان افزایش تولید را داشته است.

میزان ذخایر قطعی و احتمالی طلا متعلق به شرکت «Barrick Gold» در پایان سال ۲۰۲۱ معادل ۶۹ میلیون اونس با عیار میانگین ppm 1.71 برآورد شده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۰، ذخایر قطعی و احتمالی این شرکت ۶۸ میلیون اونس با عیار میانگین ppm 1.66 اعلام شده بود که با توجه به استخراج و تولید انجام شده، از اکتشافات موفقیت‌آمیز این شرکت حکایت دارد.

توجه به هزینه تولید پایدار طلا در معادن مختلف این شرکت، نشان از حاشیه سود قابل توجه تولید طلای معدنی حتی در معادنی با بیشترین هزینه تولید حکایت دارد. با توجه به میانگین قیمت بالای یک هزار و ۷۰۰ دلار بر اونس طلا در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، در برخی معادن این شرکت سود حدود ۹۰ درصدی را نیز تجربه کرده است.

هزینه‌های تولید پایدار شرکت

هزینه تولید پایدار «AISC» شاخصی است که توسط «WGC» تعریف شده است و شرکت‌های بهره‌بردار معادن طلا در گزارش‌های سالانه خود، آن را به‌ عنوان هزینه تداوم عملیات معدن‌کاری در حال انجام بیان می‌کنند که بر حسب دلار آمریکا به‌ ازای هر اونس طلای فروخته شده محاسبه می‌شود. همان‌گونه که در جدول ۱ مشخص است، شاخص «AISC» طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ در اغلب معادن طلای شرکت «Barrick Gold» روند صعودی داشته است که به معنای افزایش هزینه‌های جاری در استای تداوم تولید است که بخشی از آن هم‌راستا با تورم جهانی است.

شاخص «AISC» در شرکت «Barrick Gold» در مجموع در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۶۰ دلار بر اونس افزایش یافته است که بیشترین میزان افزایش با ۵۴۷ دلار بر اونس مربوط به معدن «Hemlo» در کانادا است. البته در برخی معادن این شاخص با کاهش مواجه بوده است که معدن «Phoenix» از مجموعه معادن طلای «Nevada» با ۲۸۱ دلار بر اونس کاهش، قابل ملاحظه‌ترین میزان کاهش در شاخص «AISC» را داشته است.

مس؛ ارزنده در کنار طلا

همان‌ طور که اشاره شد، عمده فعالیت شرکت «Barrick Gold» بر استخراج و تولید طلا تمرکز دارد اما این شرکت در زمینه استخراج دیگر مواد معدنی فلزی به‌ ویژه مس نیز فعالیت می‌کند و دارای معادن مس در کشورهای شیلی، زامبیا و عربستان سعودی به‌ ترتیب به‌ نام‌های «Zaldívar»،«Lumwana» و «Jabal sayid» است. مطابق با گزارش سالانه شرکت «Barrick Gold»، مجموع تولید مس این شرکت از معادن مختلف در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۸۸ هزار تن بوده است. معدن «Lumwana» در کشور زامبیا با حدود ۱۱۰ هزار تن تولید، بیشترین سهم از تولید مس شرکت «Barrick Gold» در سال ۲۰۲۱ را به‌ خود اختصاص داده است.

در نمودار ۱، سهم هر یک از معادن مس شرکت «Barrick Gold» از تولید این شرکت در سال ۲۰۲۱ قابل مشاهده است. لازم به توضیح است که شرکت «Barrick Gold» در معادن «Zaldívar» و «Jabal Saydi» مالکیت ۵۰ درصد از معادن را در اختیار داشته و محاسبات از میزان تولید تخصیص یافته به این شرکت انجام شده است.

مطابق با گزارش سالانه شرکت «Barrick Gold» مجموع تولید مس در معادن این شرکت در سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۰۷ هزار تن بوده است که در سال ۲۰۲۱ با حدود ۹ درصد کاهش مواجه شده است. همچنین بهای تمام شده تولید در معادن مس این شرکت نیز در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، حدود ۱۷ درصد رشد داشته است و از ۴.۹ دلار بر کیلوگرم در سال ۲۰۲۰ به ۵.۸ دلار بر کیلوگرم در سال ۲۰۲۱ رسیده است. لازم به ذکر است که هزینه تمام شده تولید در سال ۲۰۲۱ در هر سه معدن مس متعلق به شرکت «Barrick Gold» نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است که معدن «Zaldívar» با ۳۱ درصد، بیشترین میزان افزایش را به نام خود ثبت کرده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: