زمینه مناسب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه طلا
مدیر اقتصادی ایمپاسکو مطرح کرد:

زمینه مناسب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه طلا

مدیر اقتصادی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: با برنامه‌ریزی‌های ایمیدرو و ایمپاسکو و نیز مشارکت سرمایه‌گذاران این حوزه، شاهد افزایش استخراج و تولید این فلز راهبردی در سطح کشور خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا کریمی در خصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه طلا، مطرح کرد: با توجه به ظرفیت و حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام‌ شده در زمینه استحصال فلزاتی مانند مس و سنگ‌آهن، اکنون با کمک دانش فنی جدید و تجربه موفقیت‌آمیز در زمینه فرآوری فلز طلا، فرصتی ویژه برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به‌ منظور خرید و سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم شده است که مورد حمایت سازمان‌های دولتی ذی‌ربط نیز قرار دارد.

وی افزود: بر اساس آمار‌های بخش معدنی کشور، تاکنون در ایران به‌ طور متوسط ۳۵۰ میلیون تن ذخیره خاک معدنی دارای طلا شناسایی شده است که با احتساب عیار دو گرم بر تن با کارایی ۸۵ درصد، ظرفیت تولید حداقل ۶۰۰ تن طلا در کشور وجود دارد.

مدیر اقتصادی ایمپاسکو با بیان اینکه مجموعه‌های معدنی و صنعتی کشور، به‌ خصوص ایمیدرو و ایمپاسکو، فعالیت‌های قابل توجهی در حوزه طلا داشته‌اند، بیان کرد: سود حاصل از احداث کارخانه و انجام فرآیند استحصال طلا توسط بهره‌بردار، بسیار بیشتر از فروش خاک همان معدن خواهد بود.

کریمی عنوان کرد: با توجه به تیپ و نوع معادن طلا، به طور معمول در معادن با خاک‌های اکسیده تا سولفوره، برحسب فواصل حمل، عیار خاک 0.3 تا 1.5 گرم بر تن برای استحصال توجیه اقتصادی دارد و هر اندازه محل احداث کارخانه به معدن نزدیک‌تر باشد، صرفه اقتصادی بیشتری خواهد بود.

وی با اشاره به اتمام تدوین طرح جامع طلا، تصریح کرد: این طرح در راستای تهیه بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت منابع معدنی طلای کشور در شهریور 1399 با نظارت مجتمع طلای موته آغاز شد و پس از انجام مطالعات در چهار فاز، به پیشرفت 100 درصدی رسیده است.

 مدیر اقتصادی ایمپاسکو اذعان کرد: علاوه بر گزارش نهایی تهیه‌ شده، سامانه‌ای برای دسترسی ذی‌نفعان صنعت طلا طراحی شده است که تا پایان مرداد ماه امسال، بهره‌برداری از آن امکان‌پذیر خواهد بود.

کریمی با بیان اینکه بهره‌برداری از معادن فلزی طلا، مس و سنگ‌آهن در سطح کشور دارای توجیه اقتصادی زیادی است، گفت: با توجه به شرایط کنونی، به‌ ندرت می‌توان معدن فلزی مانند مس یا سنگ‌آهن غیر فعال را مشاهده کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر توسعه فعالیت‌های اکتشافی در سطح کشور، می‌توان نسبت به توسعه سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج و استحصال طلا با عملیات آماده‌سازی معادن و ایجاد کارخانه‌های تولیدی از سوی بخش خصوصی اقدام کرد.

ذخایر مطلوب طلا در استان‌های مختلف

کریمی با اشاره به اینکه در استان‌هایی مانند آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان‌ غربی، کردستان، مرکزی، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان‌ جنوبی، ذخایر مطلوبی از طلا شناسایی شده است، تاکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های ایمیدرو و ایمپاسکو و نیز مشارکت سرمایه‌گذاران این حوزه، شاهد افزایش استخراج و تولید این فلز راهبردی در سطح کشور خواهیم بود.

وی اضافه کرد: مجموعه این اقدامات در نهایت به کاهش ریسک دولت و بخش خصوصی در امر سرمایه‌گذاری برای تولید طلا منجر می‌شود. هم‌اکنون علاوه بر راه اندازی کارخانه ۲۰۰ تنی طلای هیرد در شرق کشور، معدن طلای خونیک در حال عملیات اکتشاف تکمیلی است و سرمایه‌گذاری آن از سوی هلدینگ سدید با احداث کارخانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا تعریف شده است.

استقبال شرکت‌های بزرگ معدنی برای سرمایه گذاری در حوزه طلا

مدیر اقتصادی ایمپاسکو با اشاره به استقبال شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ کشور از فلز طلا در مقایسه با مس و آهن طی دو سال گذشته، تاکید کرد: از جمله این سرمایه‌گذاری‌ها، فعالیت شرکت گل‌گهر در معدن طلای سیاه‌جنگل استان سیستان و بلوچستان است.

کریمی در پایان یادآور شد: همچنین ذخیره قابل توجهی از مس و طلا در جانجا به‌ عنوان یکی از ذخایر بزرگ مس و طلای پورفیری کشور توسط ایمپاسکو، کشف شده است و برای این معدن واقع در مناطق کمتر توسعه‌یافته سیستان و بلوچستان سرمایه‌گذار جذب شد و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های معدنی بزرگ کشور به راهبری شرکت توسعه معادن و فلزات در حال انجام مطالعات فنی احداث کارخانه هستند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: