گام بلند ایمیدرو در مسیر معدن‌کاری سبز

گام بلند ایمیدرو در مسیر معدن‌کاری سبز

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو گفت: امروزه شاهد فاصله بسیاری در استفاده از هوش مصنوعی و هوشمندسازی معادن با کشورهای پیشرو جهان هستیم که این فاصله باید در جهت توسعه پایدار فعالیت‌های معدنی، کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، غلامرضا ملاطاهری مطرح کرد: پروژه‌های هوشمندسازی معادن ایران (مطالعات موردی ایمیدرو)، از سال گذشته تعریف و پس از فراخوان آن، دانشگاه تهران به عنوان مجری پروژه انتخاب شد.

وی افزود: مقرر شده است تا این دانشگاه، به انجام مطالعات تطبیقی در کشورهایی که از نظر تیپ معادن شبیه ایران هستند، بپردازد و سپس مدلی برای هوشمند کردن معادن کشور ارائه کند.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو بیان‌ کرد: اجرای این مهم با انجام طراحی هوشمند پنج معدن روباز و زیرزمینی و تامین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دستور کار است که در نهایت پایلوتی برای توسعه به سایر معادن کشور خواهد بود.

ملاطاهری از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین ایمیدرو، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت خبر داد که بر پایه استفاده از ظرفیت‌های کشور در حوزه هوشمندسازی در زمینه‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری و سلامت، ایمنی و محیط زیست طراحی شده و کارگروهی ذیل آن‌ها شکل گرفته است.

وی اضافه‌ کرد: در ادامه از هر یک از سرفصل‌های یاد‌شده، دو موضوع به روش خبرگی انتخاب و هشت مگاپروژه در معادن، کارخانجات فرآوری و حوزه «HSE» در هشت محدوده معدنی اجرایی خواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: هدف اصلی این است که از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود و پس از اینکه چارچوب‌ها و اهداف مشخص شد، با کمک وزارت علوم، آن‌ها را فراخوان و عملیاتی کنیم.

ملاطاهری با بیان اینکه اکنون بسیاری شرکت‌ها در این حوزه وارد شده‌‌اند، تاکید کرد: مباحث نسل چهارم انقلاب صنعتی و دیجیتالی کردن در شرکت‌هایی نظیر فولاد مبارکه، چادرملو و گل‌گهر انجام شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه‌ریزی و  کنترل تراک‌ها در چادرملو، استفاده از پهپادها برای نقشه‌برداری و استفاده از ماهواره‌ها و اتوسمپلرها برای تحلیل‌های برخط داده‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: امروزه در استفاده از هوش مصنوعی در بخش معدن و صنایع معدنی، فاصله‌ای را با کشورهای پیشرو جهان شاهد هستیم که شرکت‌ها و ایمیدرو، در تلاش هستند که این فاصله را به حداقل برسانند. این موضوع نیز در مقوله معدن‌کاری سبز و تولید فولاد سبز که از نظر مباحث زیست‌محیطی و «HSE» مهم تلقی می‌شود، مطرح بوده است و ایمیدرو سعی دارد تا گام‌هایی اساسی‌ در حوزه‌های مذکور بردارد .

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو خاطرنشان‌ کرد: در همین راستا، ۳۱ مرداد ماه امسال، تفاهم‌نامه معدن‌کاری سبز و تولید فولاد سبز بین ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدنی کشور منعقد خواهد شد که در آن مسائلی همچون استفاده از باطله‌ها، توسعه فناوری و توسعه پایدار مورد توجه ویژه خواهد بود.

ملاطاهری در پایان از تشکیل صندوقی در وزارت صمت برای تامین اعتبار پروژه‌های مبتنی بر فناوری و هوشمندسازی خبر داد و یادآور شد: مقرر شده است که معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری و همچنین وزارت ارتباطات نیز کمک‌هایی در جهت افزایش اعتبارات داشته باشند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: