ماشین‌آلات معدنی در فقر آمار خاک می‌خورند
کیوان جعفری طهرانی، مدیرعامل شرکت جامع تجارت

ماشین‌آلات معدنی در فقر آمار خاک می‌خورند

کاهش قیمت سنگ آهن در سال‌های اخیر باعث شده بسیاری از معادن سنگ آهن با عمق بالا تعطیل شوند و در عین حال به‌دلیل صرفه اقتصادی بیشتر، تمایل به استفاده از سنگ آهن با عیار بالا افزایش یابد. اما نکته قابل توجه این است که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سنگ آهن در سال‌های اخیر به سمت کاهش هزینه‌های تولید رفتند، مقوله‌ای که در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است، چرا که با وجود دارا بودن ماشین‌آلات متعدد و نیز معادن روباز فراوان، تمایل معدنداران به واردات ماشین‌آلات چینی است. در حالی که حتی برخی از دستگاه‌های مهم مانند ریکلیمر (Reclaimer) در کشور وجود دارند که استفاده آن‌ها در برخی از معادن روباز می‌تواند کمک بسیاری به تولید کند. این در حالی است که هیچ گونه مرجع یا منبعی برای ثبت ماشین‌آلات و نوع آن‌ها و حتی مکان استفاده از آن‌ها در کشور وجود ندارد و این موضوع به معدنکاری آسیب فراوانی زده است.

توصیه می‌شود به‌جای آنکه سنگ آهن با عیار بالا از عمق پایین استخراج شود، با عیار پایین و از عمق کم و سطحی استحصال شود و در کنار آن تکنیک فرآوری بهبود یابد. این سیستم از نظر اقتصادی توجیه بیشتری دارد؛ زیرا قیمت تمام شده استخراج سنگ آهن از اعماق زیاد حتی در صورت دارا بودن عیار بسیار بالا، از سنگ آهن سطحی با عیار کم بیشتر است و تامین ماشین‌آلات استخراج به مراتب مشکل‌تر و قیمت آن‌ها بیشتر از ماشین‌آلات فرآوری است. فراموش نشود درصد قابل توجهی از معادن کشور از ماشین‌آلات با برندهای چینی استفاده می‌کنند که متاسفانه این ماشین‌آلات تکنولوژی و عمر مفید چندان بالایی ندارند. در عین حال ماشین‌آلات خاصی نیز در کشور وجود دارند؛ اما از آن‌ها بهره‌برداری به عمل نمی‌آید. به‌طور مثال چندین دستگاه ریکلیمر یا ماشین‌های حفاری دورانی در کشور وجود دارد که چند سال پیش به کشور وارد شدند و شرکت واردکننده آن نیز تلاش کرد تا آنها را در پروژه‌های معدنی به‌کار گیرد؛ اما این اتفاق نیفتاد. در حال حاضر احتمال می‌رود این دستگاه در یکی از بنادر کشور مانند بندر چابهار که پتانسیل بارگیری کشتی دارد، به‌کار گرفته شود.

آماری از ماشین‌آلات معدنی در کشور موجود نیست

واقعیت آن است که فعالان معدنی در کشور ما شناخت کافی در مورد نوع، تنوع و تعداد ماشین‌آلات معدنی موجود در کشور ندارند. متاسفانه حتی در مورد ماشین‌آلات نو و دست دوم که به کشور وارد شده‌اند، هیچ مرجع مشخصی وجود ندارد. حتی ممکن است تکنولوژی بسیاری از همین ماشین‌آلات چندان قدیمی نباشد و در پروژه‌های مشخص بتوان از این ماشین‌آلات استفاده کرد. اما به دلیل اینکه هیچ مرجعی از این تعداد و نوع این ماشین‌آلات در کشور وجود ندارد، نمی‌توان اقدام عملی در جهت استفاده از آن‌ها صورت داد.

در زمینه ماشین‌آلات دست دوم یک شرکت حراجی معروف به نام ریچی برادرز، هر سال چند مرتبه ماشین‌آلات راهسازی و معدنی دست دوم را در شهرهای دوبی، توکیو، سیدنی و آمستردام به حراج می‌گذارد. در سال‌های دهه 60 و 70، بسیاری از معادن کشور توانستند طی حراجی‌های صورت گرفته توسط این شرکت، ماشین‌آلات متعددی را خریداری کنند. حتی بسیاری از این ماشین‌آلات نیز در کشور خرید و فروش شدند؛ اما در حال حاضر مشخص نیست که این ماشین‌آلات کجا قرار دارند. بسیاری از معدنداران کشور و شرکت‌های راهسازی بر این باور بودند که ماشین‌آلات راهسازی و معدنی سرمایه هستند و اگر پروژه‌ای برای اجرا وجود نداشته باشد، این ماشین‌آلات به عنوان سرمایه‌های شرکت می‌توانند خرید و فروش ‌شوند.

اعتقاد بر این است از آنجا که هیچ منبع و مرجعی برای ماشین‌آلات دست دوم وجود ندارد، نمی‌توان اظهار نظر قطعی در این مورد صورت داد. اگر یک مرجع در زمینه ماشین‌آلات معدنی و راهسازی در کشور وجود داشت، هم قابلیت خرید و فروش آن آسان‌تر بود و هم اینکه مبدا و مقصد این ماشین‌آلات و میزان استفاده شرکت‌ها از آن‌ها کاملا مشخص می‌شد. در این صورت روند تامین ماشین‌آلات راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گرفت و شرکت‌ها به‌جای اینکه به فکر واردات ماشین‌آلات دست دوم و بی‌‌کیفیت از چین باشند، می‌توانستند تجهیزات مورد نیاز خود را از داخل کشور با قیمت‌های بسیار مناسب‌تر و بدون دردسر واردات تامین کنند. البته تامین ماشین‌آلات دست دوم معدنی لزوما به این معنی نیست که کشور نیازی به واردات این قبیل تجهیزات ندارد؛ بلکه با شناختی که از ماشین‌آلات موجود در کشور از جمله ریکلیمر وجود دارد و هنوز هم برخی از این ماشین‌آلات بدون استفاده باقی مانده‌اند، واردات این گونه ماشین‌آلات توجیه اقتصادی ندارد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 90 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش تکنولوژی مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
خروج خاک زراعی همچنان ممنوع است
سامانه بهین‌یاب، پایگاه اطلاعات تولید و تجارت کشور است
نگاهی به بازار سنگ آهن استرالیا
توسعه زیرساخت‌ها از برنامه‌های بلند مدت منطقه ویژه است
حکمرانی خوب، معدن و انتظارات بخش خصوصی
کمبود سنگ آهن ایران را در سال‌های آتی جدی بگیرید
نیازمندی توسعه صنایع معدنی کشور به سرمایه‌گذاران خارجی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: