رونق روزافزون ذوب آهن اصفهان در تولید محصولات

رونق روزافزون ذوب آهن اصفهان در تولید محصولات

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: دانش و تخصص در این مجتمع عظیم صنعتی به اندازه‌ای توسعه‌ یافته و به‌ روز شده است که طی 6 سال گذشته، نزدیک به نیمی از سبد محصولات ذوب آهن اصفهان از پروفیل‌های ساختمانی به محصولات با ارزش افزوده بالا و محصولات صنعتی تبدیل شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن، ذوب آهن اصفهان به عنوان پایه‌گذار اصلی صنعت فولاد و دانش فولادسازی در ایران و با دارا بودن مجموعه‌ای کامل از خطوط نورد، یکی از ارکان اصلی توسعه صنعتی کشور محسوب می‌شود و جایگاه رفیع و بسیار قدرتمند فنی آن بر هیچ ایرانی پوشیده نیست. وجود کارخانجات کوچک و بزرگ فولادی در ایران عزیز، بدون تردید به برکت دانش و تجربه مهندسان و کارشناسان خبره این شرکت است که امروز منشا خیر و برکت هستند. 

مهرداد تولائیان، معاون بهره‌‌برداری ذوب آهن اصفهان بیان کرد: این تحولات به طور کامل با استفاده از دانش و تجهیزات داخلی صورت گرفته است. در مجموعه مهندسی نورد (بخش خدمات فنی و طراحی کالیبراسیون)، مهندسان و متخصصان توانمندی حضور دارند که در حد یک دانشکده طراحی پروفیل و از لحاظ تحقیقاتی نیز بر پایه اصول مهندسی مانند یک نهاد «R&D» قوی عمل می‌کنند و پیش از اینکه پروفیل جدیدی با سعی و خطا در طراحی و با هزینه‌های گزاف میلیاردی در تامین و تراش غلتک و آماده‌سازی کارگاه تولید شود، با نرم‌افزارهای طراحی و شبیه‌سازی ازجمله آباکوس با دقت بالای ۹۵ درصد، این فرایند شبیه‌سازی خواهد شد که نمونه بسیار بازر آن طراحی و تولید ریل زبانه سوزن یا همان «SWITCH  RAIL» است که در همان گام اول نرمال و تحویل شرکت ایرید شد که در دنیا تنها چهار کشور قادر به تولید آن هستند.     

وی افزود: در اولین گام حدود ۶ سال قبل، برای نخستین بار آرک معدنی V۲۱ که کسی انتظار تولید آن را  نداشت و از خارج وارد می‌شد، به همت تلاشگران این شرکت تولید و به بازار عرضه شد و به دنبال آن در سال گذشته، آرک معدن «TH۳۶» با گرید «۳۱Mn۴» نیز تولید شد. علاوه‌براین، میلگردهای آلیاژی ۷۰CR۲ با قطر ۸۰ میلی‌متر و اندکی پس از آن از قطر ۲۵ تا ۶۰ نیز تولید شده‌اند. در بخش فولادسازی نیز تنوع قابل توجهی در گریدهای فولادی داشته‌ایم. به نحوی که طیف وسیعی از فولادهای مختلف از جمله فولاد مخصوص ریل، فولادهای سری SAE، فولادهای آلیاژ بور و... تولید شده است. همچنین طراحی و تولید شمش با مقطع پیچیده بیم بلانک در بخش فولادسازی انجام شد.

ویترینی از ۱۳ محصول با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن برشمردن برخی از مهم‌ترین محصولات با ارزش افزوده بالا که در ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند، گفت: انواع ریل‌های استراتژیک راه‌آهن و مترو ۶۰E۱- ۴۶E۲-۵۴E۱-۴۹E۱، ریل معدن R۱۸، ریل زبانه سوزن ۶۰E۱A۱، تولید انواع تیرآهن‌های بال پهن از H۱۴۰ تا H۳۰۰ ( امکان تولید تا سایز ۴۰ این نوع تیرآهن در هیچ کارخانه‌ای از منطقه نیست و در اصل حافظ امنیت مطلق سازه‌ها و جان انسان‌ها است)، انواع کلاف‌های صنعتی از قطر ۵.۵ تا ۱۶ (ساده و آجدار) که بخش عمده آن‌ها در صنایع پیچ و مهره، الکترودسازی و ... کاربرد دارند، انواع ورق سازه‌های صنعتی تا پهنای ۳۰۰  میلی‌متر و از ضخامت ۱۰ تا۱۰۰ میلی‌متر که بهترین و ایمن‌ترین محصول برای ساخت تیر ورق با روش‌های صحیح و اصولی است و به دلیل نداشتن لبه برش و فصل مشترک جوش، بسیار مقاوم‌تر و ایمن‌تر از متریال‌های معمول هستند، انواع ناودانی که در صنایع و ماشین‌سازی کاربرد دارند (به عنوان مثال‌ شاسی و پایه برای رولرهای خطوط تولید و ...) و انواع تیرآهن‌های نیمه سبک بال نیم پهن I-۷  که نقش مهمی در سبک‌سازی سازه دارند، ازجمله محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن اصفهان به شمار می‌روند.       

تولائیان اذعان کرد: بدون تردید چشم‌انداز ذوب آهن اصفهان، چرخش و ایجاد انعطاف بیشتر به سمت محصولات جدید است و برنامه داریم در سال ۱۴۰۱ با قدرت بسیار زیاد و با حمایت و تاکید مدیرعامل شرکت برای خلق ارزش بیشتر از مواد اولیه کمتر، حداقل ۱۰ محصول جدید و با ارزش را به بازار عرضه کنیم که از جمله آن‌ها تولید انبوه آرک TH۳۶ و TH۲۹ که محصولات بسیار مهمی در صنعت معدن به شمار می‌روند و در معادن با عمق‌های زیاد پرکاربرد هستند، توسعه تیرآهن‌های بال پهن تا سایز ۴۰، مشارکت در تولید مجموعه کامل سوزن ریل و مطالعه و طراحی تجهیزات تولید ریل‌های HT  در برنامه این شرکت قرار دارند است.

ارزش آفرینی محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن

وی در پاسخ به این سوال که محصولات با ارزش افزوده بالا چه میزان ارزش‌آفرینی برای ذوب آهن دارند، مطرح کرد: میزان ارزش‌آفرینی این محصولات که در قالب حاشیه سود قابل تعریف است، در بعضی از محصولات ویژه حداقل تا سه برابر محصولات معمولی است و در شرایطی که با کمبود منابع و انرژی مواجه هستیم، تنها راه بقا ایجاد ارزش بیشتر با منابع کمتر است.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان اذعان کرد: میزان برق قابل محاسبه هر کارگاه بر اساس نرم مصرف و متناسب با نوع  پروفیل تولیدی (میلگرد، تیرآهن، ریل و ...) از ۹۰ تا ۱۲۸ کیلووات ساعت به ازای یک تن محصول است. بر این اساس میانگین برق مصرفی در کارگاه‌های نورد شرکت، با توجه به تولید سالیانه حدود چهار میلیون و 200 هزار تن و ماهیانه ۲۰۰ هزار تن محصول نوردی، حدود ۱۱۰ کیلو وات بر تن برآورد می‌شود.  

تولائیان در خصوص قطعی‌های مکرر برق در سال گذشته که صنعت فولاد کشور و ازجمله ذوب آهن اصفهان را با محدودیت تولید مواجه ساخت نیز یادآور شد: قطعی‌های برق دلایل گوناگونی مانند محدودیت آب در 6 ماهه اول سال ۱۴۰۰ داشته است که باعث کاهش تولید برق در کارخانه شد. افزایش شدید مصرف برق در اوج گرما و عدم توازن تولید و مصرف در کشور، محدودیت در زمستان به دلیل کمبود دریافت گاز طبیعی و همچنین افزایش مصرف در شبکه در اوج سرما، از جمله این دلایل هستند. در مجموع سالانه به دلیل محدودیت‌های برق ناشی از دلایل فوق، تولید محصول نهایی در سال‌های اخیر تحت تاثیر قرار گرفته است.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: